Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Refundacja leków: lista wątpliwości

TVP, 15.11.2003 r.

Nowa lista leków refundowanych, która zawiera więcej polskich medykamentów będzie obowiązywać od 1 grudnia. Ministerstwo zapewnia, że tworząc listę wybierało leki tanie i skuteczne. Tymczasem lista budzi wiele kontrowersji różnych grup pacjentów.

Z listy leków refundowanych usunięto 240 specyfików, w większości tych, których producenci nie obniżyli cen do wymaganych przez resort zdrowia limitów. Według ministerstwa - wiele zachodnich medykamentów miało nawet ceny wyższe niż w innych europejskich krajach. Tymczasem specyfiki produkowane w Polsce - choć tańsze - nie cieszą się popularnością.

Część farmakologów zapewnia, że polskie odpowiedniki zagranicznych specyfików nie różnią się od oryginalnych, natomiast są o wiele tańsze. Jednak nie zawsze lekarze i pacjenci są tego samego zdania. W sprawie pozostawienia zagranicznych, nowocześniejszych leków na schizofrenię list na ręce dyrektora departamentu polityki lekowej ministerstwa zdrowia Piotra Błaszczyka przekazali przedstawiciele psychiatrów i chorych. Zredukowanie dopłat do skuteczniejszych leków drugiej generacji może okazać się pozorną oszczędnością, bo spowoduje wzrost nawrotów choroby, zwiększy liczbę osób hospitalizowanych i pobierających rentę.

Podobne zastrzeżenia do nowej listy mają pacjenci cierpiący na cukrzycę, nadciśnienie i astmę, których leki nie znalazły się w wykazie produktów refundowanych. Zdaniem specjalistów - diabetologów, polski przemysł farmaceutyczny nie jest w stanie zaopatrzyć w insulinę wszystkich cukrzyków w kraju.

Do nowej listy leków refundowanych, na której NFZ umieścił ponad 2600 medykamentów budżet państwa dopłaci sześć miliardów złotych.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Refundacja leków: lista wątpliwości
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 22 maja 2024 r.

Zadaj pytanie on-line