Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Gryka dobra dla cukrzyka

Onet.pl, 19 listopada 2003 r.

Żywność zawierająca grykę korzystnie wpływa na zdrowie chorych na cukrzycę - informuje "Journal of Agricultural and Food Chemistry".

Kanadyjscy naukowcy z University of Manitoba podawali ekstrakt z gryki szczurom z cukrzycą typu I (spowodowaną niedoborem insuliny).

Udało im się uzyskać obniżenie poziomu glukozy we krwi od 12 do 19 proc. Prawdopodobnie związkiem aktywnym jest chiro-inozytol, substancja rzadko spotykana w innych pokarmach. Kanadyjczycy chcą wyhodować odmianę gryki szczególnie bogatą w ten związek.

Choć gryka często kojarzy się z kaszą gryczaną, z jej ziaren robi się także mąkę używaną na naleśniki, bliny czy japońskie kluski soba.

Zdaniem autorów pracy, szersze wprowadzenie gryki do diety może pomóc w walce z cukrzycą - chorobą której zasadniczym objawem jest podwyższony poziom glukozy we krwi, związany z niedoborem insuliny (cukrzyca typu I) lub zaburzoną reakcją tkanek na ten hormon (cukrzyca typu II).

Cukrzyca, na którą cierpi około 200 mln ludzi na świecie (i około 2 mln w Polsce) jest - ze względu na masowe występowanie i liczne powikłania - jedną z najkosztowniejszych w leczeniu chorób. Do najczęstszych komplikacji należą choroby serca, układu nerwowego oraz nerek.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [1]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~kolega  IP: 94.172.168.xxx(2020-01-13 15:38:04)
Proszę o źródła!!!!!!


Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Gryka dobra dla cukrzyka
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 22 maja 2024 r.

Zadaj pytanie on-line