Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Pompy insulinowe

Terapia za pomocą pompy insulinowej

źródło: zyciezcukrzyca.pl, dodano: 21 kwietnia 2011 r.


Leczenie za pomocą osobistej pompy insulinowej daje wyjątkowe możliwości osobie, która chce przejąć kontrolę nad swoją cukrzycą i prowadzić jednocześnie tak samo normalne życie, jak osoba zdrowa.

Zaletą używania pompy insulinowej jest możliwość podejmowania przez chorego na cukrzycę wysiłku fizycznego wtedy, kiedy ma na to ochotę. Chory może cieszyć się jedzeniem nie martwiąc się o przestrzeganie sztywnych godzin posiłków. Nie musi również unikać określonych produktów. Dzięki pompie osoba z cukrzycą nie musi nosić przy sobie wstrzykiwaczy ani pamiętać o określonej porze podawania insuliny długo działającej. Nie musi również kłuć się tak często, jak w przypadku penów.

Przede wszystkim jednak prawidłowe stosowanie pompy insulinowej w znacznym stopniu zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań cukrzycy, takich jak uszkodzenie narządu wzroku, nerek i włókien nerwowych.

Pompa insulinowa to urządzenie wielkości telefonu komórkowego, które nosi się zazwyczaj w kieszeni lub też na pasku od spodni. Maleńka plastikowa igła, nazywana kaniulą, umieszczana jest pod skórą (nazywamy to wkłuciem). Kaniula połączona jest z pompą cienką plastikową rurką (drenem) a całość – kaniulę razem z drenem - obie nazywamy zestawem infuzyjnym. Pacjent zakłada wkłucie na brzuchu, udzie lub pośladku i wymienia zestaw infuzyjny co 2 lub 3 dni. Aby ułatwić zakładanie zestawu infuzyjnego można stosować krem znieczulający lub urządzenie do zakładania wkłuć.

Pompa insulinowa dostarcza poprzez zestaw infuzyjny stale, przez całą dobę, małych ilości insuliny. Zaspokaja to podstawowe zapotrzebowanie na insulinę i nazywane jest przepływem podstawowym, czyli bazą. Za pomocą przycisków na pompie podaje się bolusy, czyli dawki szybko działającej insuliny na posiłki lub korekty poziomu cukru. Insulina ta zaczyna działać w ciągu 5-10-20 minut. Indywidualnie dopasowane dawkowanie insuliny pomaga utrzymać poziomy cukru w granicach normy nie tylko po posiłkach ale również wtedy, gdy chory nie je oraz w nocy, kiedy śpi.

Dostępne są również modele pomp, które są zintegrowane z systemem ciągłego pomiaru cukru i wyświetlają stale aktualny poziom cukru na ekranie. Chory ma dzięki temu stały wgląd w swoje poziomy cukru.

Mimo, że pompa nie jest w pełni automatyczna, ma wiele zalet przewyższających podawanie insuliny za pomocą wstrzykiwaczy. Zaletą jest między innymi, wspomniane wyżej połączenie pompy z monitorowaniem poziomów glukozy, przez co odpowiednie reagowanie na niewłaściwe glikemie staje się szybsze i prostsze.

Pompa insulinowa jest wspaniałą możliwością prowadzenia terapii dla chorych, którzy bardzo uważnie kontrolują swoje stężenia glukozy we krwi, jak również dla tych, którym utrzymywanie poziomów glukozy we krwi w granicach normy za pomocą innych metod leczenia przychodzi z trudnością.

Więcej o terapii za pomocą pompy insulinowej na stronie www.zyciezcukrzyca.pl.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Pompy insulinowe: Terapia za pomocą pompy insulinowej
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Wtorek, 28 maja 2024 r.

Zadaj pytanie on-line