Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Cynamon dobry dla cukrzyków

Onet.pl, 28 listopada 2003 r.

Zaledwie pół łyżeczki cynamonu dziennie znacznie zmniejsza ilość cukru we krwi u cukrzyków - informuje serwis "New Scientist".

Richard Anderson z Centrum Badań Żywienia Człowieka na Wydziale Rolnictwa w Beltsville (USA) badał wpływ różnego rodzaju pokarmów na cukier we krwi. Jednym z badanych produktów była szarlotka, najczęściej przyprawiona cynamonem. "Oczekiwaliśmy, że zaszkodzi, a ono pomogło" - mówi badacz.

Zawarte w pokarmie cukry i skrobia po zjedzeniu zamieniają się w glukozę, roznoszoną przez krew. Za pobieranie glukozy przez komórki i jej wykorzystanie lub magazynowanie po przekształceniu w tłuszcz odpowiada hormon insulina. Osoby z cukrzycą typu I nie produkują wystarczającej ilości insuliny. Chorzy na cukrzycę typu II produkują insulinę, ale tracą wrażliwość na jej działanie.

Wrażliwość na insulinę mogą tracić nawet zdrowi z pozoru ludzie, zwłaszcza z nadwagą, którzy skończyli 25 lat i prowadzą siedzący tryb życia. Zbyt dużo glukozy we krwi może uszkodzić wzrok, nerki i inne organy oraz układ nerwowy.

Z badań wynika, że aktywny związek zawarty w cynamonie to rozpuszczalny w wodzie związek polifenolu (MHCP). W eksperymentach laboratoryjnych MHCP naśladuje działanie insuliny, uaktywnia jej receptory, a w komórkach działa synergistycznie z insuliną.

Aby sprawdzić działanie cynamonu na ludzi, współpracownik Andersona, Alam Khan, przeprowadził eksperyment. Ochotnikom z cukrzycą typu II dawał codziennie po posiłkach jeden, trzy lub sześć gramów cynamonu w proszku.

Zaobserwował, że z ciągu kilku tygodni stężenie cukru we krwi badanych osób było średnio o 20 procent niższe niż w grupie kontrolnej. U niektórych poziom cukru wrócił nawet do normy. Jednak gdy cukrzycy przestawali jeść cynamon, stężenie cukru w ich krwi znów się podnosiło.

Okazało się także, że jedzenie cynamonu zmniejszało we krwi ochotników ilość tłuszczów i złego cholesterolu, który częściowo kontroluje insulina. W eksperymentach laboratoryjnych okazało się z kolei, że cynamon neutralizował wolne rodniki - szkodliwe związki chemiczne.

"Nie zalecam jedzenia większej ilości cynamonowych bułek ani szarlotki - zbyt wiele w nich cukru i tłuszczu" - podkreśla Anderson. "Cynamon należy dodawać do tego, co normalnie zjadamy". Prowadzący badania sugeruje, by cynamon w proszku dosypywać do tostów, kasz, soków i kawy.

Wystarczy zanurzać laskę cynamonu w herbacie, by skorzystać z dobroczynnej właściwości związku zawartego w cynamonie - uważają prowadzący badania.

Szczegóły w piśmie "Diabetes Care".

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Cynamon dobry dla cukrzyków
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 22 maja 2024 r.

Zadaj pytanie on-line