Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Solo

FreeStyle Libre 2

Ypsomed
Bądź na bieżąco!
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Dietetyk radzi

Czym są tajemnicze wymienniki węglowodanowe?

dodano: 10 maja 2011 r.


Natalia Michaluk

Studenckie Koło Naukowe Dietetyków
przy Zakładzie Żywienia Człowieka
Warszawskiego Uniwerstytetu Medycznego,
Sekcja Chorób Metabolicznych
www.skndietetykow.wum.edu.plNiniejszy artykuł ma na celu przybliżenie pojęcia wymiennika węglowodanowego. Niejeden cukrzyk zapewne nieraz o nich słyszał, ale nie każdy może miał okazję dowiedzieć się do czego służą, kiedy i jak z nich z nich korzystać.

Nauka wyliczania wymienników węglowodanowych i dzienna ich podaż powinna być skonsultowana z dietetykiem, który przedstawi łatwe sposoby przeliczania produktów na WW oraz zaoferuje kolorowe tabele ułatwiające ich codzienne liczenie.

1 wymiennik węglowodanowy to porcja produktu (wyrażona w gramach), która zawiera 10 g węglowodanów przyswajalnych

Stosowanie metody wymienników węglowodanowych może wydawać się żmudne i czasochłonne, szczególnie dla osób z niedawno rozpoznaną cukrzycą. Jest to jednak prosty sposób na dokładną kontrolę ilości spożywanych węglowodanów i dopasowanie jej do dawek insuliny.


Czym są te węglowodany przyswajalne?

Jest to ilość węglowodanów w produkcie po odjęciu błonnika pokarmowego, który nie jest trawiony i wchłaniany przez organizm, gdyż jest odporny na działanie enzymów trawiennych. Błonnik pełni wiele korzystnych funkcji, m.in. usprawnia pracę przewodu pokarmowego, reguluje poziom glikemii, gospodarki lipidowej, zapobiega nowotworom.

Błonnik pokarmowy jest składnikiem wliczanym w ogólną pulę węglowodanów, lecz nie dostarczającym energii. Z tego względu: węglowodany przyswajalne = węglowodany ogółem – błonnik pokarmowy.


Wymienniki węglowodanowe są szczególnie przydatne osobom chorującym na cukrzycę podczas insulinoterapii, kiedy należy dokładnie zbilansować ilość spożywanych węglowodanów z dawkami insuliny. WW pozwalają kontrolować ilość spożywanych węglowodanów, zapobiegając wahaniom poziomów glikemii oraz wystąpieniu nadwagi lub otyłości. Korzyści ze stosowania wymienników wynikają przede wszystkim z uregulowania ilości spożywanych węglowodanów, unormowania glikemii oraz urozmaicenia jadłospisu.

Tabele wymienników węglowodanowych podstawowych produktów spożywczych są powszechnie dostępne dla pacjentów poradni diabetologicznych (ulotki, strony internetowe itp.). W szczegółowych tabelach produkty podzielono na grupy w obrębie których można je wymieniać. Oznacza to, że produkty zbożowe wymieniamy na określoną w tabeli porcję innego produktu zbożowego, np. 15 g płatków owsianych można wymienić na 25g chleba żytniego razowego = 1WW. Podobnie należy postępować z produktami należącymi do pozostałych grup. Poniżej znajduje się tabela z przykładowymi wymiennikami.


Ilość WW dietetyk ustala indywidualnie dla każdego pacjenta biorąc pod uwagę jego zapotrzebowanie energetyczne, płeć, wiek, aktywność fizyczną oraz poziom glikemii. Mając ustaloną liczbę wymienników należy rozłożyć je na poszczególne posiłki.

Jak to zrobić w praktyce? Oto przykład.

Zakładając średnie dobowe zapotrzebowanie energetyczne na poziomie 2000 kcal, których połowę powinny stanowić węglowodany (1000 kcal) do dyspozycji mamy 25WW. Jak to policzyć? Jeśli 1g węglowodanów dostarcza 4 kcal, to z prostej proporcji wynika, że 1000kcal dostarcza 250g węglowodanów, czyli 25WW. Rozkład WW na poszczególne posiłki może przedstawiać się następująco:


Liczenie wymienników węglowodanowych to na pewno ciężka praca podczas której warto "zaprzyjaźnić się" z wagą kuchenną. Pamiętajmy jednak, że te starania przyniosą na pewno korzystny efekt w postaci prawidłowej glikemii.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [1]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~sali  IP: 89.187.237.xxx(2011-09-06 19:36:34)
WW (wymienniki węglowodanowe) to podstawowe oprócz insuliny, bardzo dobre, przydatne narzędzie w prowadzeniu się w cukrzycy. Szkoda, że przez wielu niedoceniane. Stosując je można osiągnąć normoglikemie i niskie (


Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Dietetyk radzi: Czym są tajemnicze wymienniki węglowodanowe?
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Piątek, 29 września 2023 r.

Zadaj pytanie on-line