Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Osiem nowych genów powiązano z cukrzycą typu II

Onet.pl, 9 grudnia 2003 r.

Osiem nowych genów, które regulują pracę trzustki udało się powiązać ze skłonnością do rozwoju cukrzycy typu II - donoszą badacze z Wielkiej Brytanii na łamach "Public Library of Science Biology Journal".

Zespół Ines Barroso z Uniwersytetu w Cambridge dokonał najnowszego odkrycia w trakcie analizy 71 genów prowadzonej w grupie 2 tys. osób. Naukowcy próbowali powiązać różne warianty danego genu ze zmianami metabolizmu charakterystycznymi dla cukrzycy typu II.

Jest to najczęściej spotykana postać cukrzycy (95 proc. przypadków), a na świecie żyje obecnie około 135 mln dotkniętych nią osób. Schorzenie rozwija się w wyniku obniżenia wrażliwości tkanek na insulinę - hormon regulujący poziom glukozy we krwi, a także w wyniku zaburzeń w produkcji insuliny w wysepkach beta trzustki.

Dotychczasowe wyniki wskazują, że w rozwoju cukrzycy typu dwa biorą udział tak czynniki genetyczne jak i środowiskowe - w tym nieprawidłowa dieta, brak ruchu, otyłość.

Najnowsze badania ujawniły, że większość z ośmiu genów, które powiązano z podatnością do rozwoju cukrzycy typu II, reguluje funkcję wysepek beta trzustki produkujących insulinę, a nie reguluje działania samej insuliny.

Jak spekulują autorzy, być może czynniki środowiskowe wpływają głównie na zmiany wrażliwości tkanek na insulinę, podczas gdy czynniki genetyczne są odpowiedzialne głównie za zaburzenia w pracy wysepek trzustki.

Zdaniem badaczy, ich wyniki stanowią potwierdzenie dla koncepcji, że genetyczne podłoże cukrzycy typu II jest bardzo złożone, a w jej rozwoju ważne jest współistnienie niewielkich wariacji w wielu genach, a nie poważne mutacje w małej liczbie genów. Taka sytuacja znacznie utrudnia identyfikację genów związanych z cukrzycą II.

Naukowcy liczą, że ich najnowsze badania pomogą opracować lepsze metody prewencji cukrzycy II i lepsze metody jej terapii.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Osiem nowych genów powiązano z cukrzycą typu II
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Poniedziałek, 27 maja 2024 r.

Zadaj pytanie on-line