Strona główna FreeStyle Libre
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
FreeStyle Libre
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Wzrost poziomu glukozy w ciąży wpływa na przyszłe ryzyko raka

Onet.pl, 14 stycznia 2004 r.

Problemy z regulacją poziomu glukozy w czasie ciąży zwiększają ryzyko zachorowania w przyszłości na raka, zwłaszcza na raka piersi - zaobserwowali badacze z Nowej Zelandii. Wyniki prezentuje pismo "Cancer".

W ostatnim czasie pojawia się coraz więcej doniesień na temat związku między zbyt wysokim poziomem glukozy we krwi, tj. cukrzycą, a ryzykiem rozwoju choroby nowotworowej.

Zespół dr Shelagh I. Dawson z Uniwersytetu Prowincji Otago w Christchurch w Nowej Zelandii analizował wzrost poziomu glukozy, z jakim wiele kobiet boryka się w czasie ciąży (tzw. cukrzyca ciążowa), może również podnosić ryzyko zachorowania na raka w przyszłości.

Cukrzyca ciążowa jest zaburzeniem tolerancji węglowodanów, które zostało rozpoznane po raz pierwszy w czasie aktualnej ciąży. Występuje u 1-3 proc. kobiet ciężarnych. Po porodzie poziom glukozy najczęściej wraca do normy.

Badania nowozelandzkie przeprowadzono w grupie 753 kobiet. Zebrane informacje dotyczyły m.in. zaburzeń poziomu glukozy w czasie ciąży. Stan zdrowia pacjentek śledzono przez około 20 lat.

Okazało się, że im kobieta miała większe zaburzenia poziomu cukru w czasie ciąży, tym wyższe było jej przyszłe ryzyko rozwoju raka. Kobiety, u których w ciąży kontrola poziomu glukozy we krwi była najgorsza, były od 5 do 11 razy bardziej narażone za zachorowanie na raka, a zwłaszcza raka piersi, niż kobiety, u których poziom cukru w ciąży utrzymywał się na prawidłowym poziomie.

"Nasze wyniki potwierdzają teorię, że rozwój wielu chorób nowotworowych może mieć związek z zaburzeniem metabolizmu glukozy" - komentuje dr Dawson. Jak podkreśla badaczka, prace jej zespołu po raz pierwszy wskazują jednak, że ryzyko to jest długoterminowe i utrzymuje się nawet w okresie pełnej tolerancji na glukozę.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do górymojacukrzyca.org - Artykuły: Wzrost poziomu glukozy w ciąży wpływa na przyszłe ryzyko raka
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Contour Plus Elite
Przydatne
Informacje
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2022 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Czwartek, 11 sierpnia 2022 r.

Zadaj pytanie on-line