Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Zdrowe Nogi

Żylaki a cukrzyca

źródło: Zdrowe Nogi nr 4 (4) 2003

Zdrowe Nogi

Biorąc pod uwagę fakt, że przewlekła niewydolność żylna (PNŻ) objawiająca się w postaci żylaków nóg występuje u 25-50% dorosłych i to, iż cukrzyca pojawia się u ok. 2-5% populacji można spodziewać się częstego skojarzenia u jednego chorego żylaków i cukrzycy.

Choroby te mają wiele cech wspólnych zwiększających ryzyko wystąpienia u jednej osoby. Jest to m.in. wiek – pojawiają się częściej w miarę jak przybywa nam lat. Uważa się, że jedną z przyczyn rozwoju obu chorób jest dziedziczność; częściej występują one u kobiet. Dodatnia korelacja pomiędzy liczbą ciąż a cukrzycą, a także pomiędzy liczbą ciąż a rozwojem żylaków jest wyraźna. Z powyższego wynika, że żylaki i cukrzyca często występują u jednego chorego.

Czy cukrzyca pogarsza rozwój żylaków i odwrotnie?

Wydaje się, że wpływ cukrzycy na rozwój żylaków jest niewielki, za to bardzo istotny może być wpływ żylaków i innych dolegliwości związanych z PNŻ na pogorszenie zmian w obrębie nóg, związanych z przebiegiem i powikłaniami cukrzycy. U diabetyków w przypadku źle kontrolowanego przebiegu choroby (wysokie poziomy glikemii) dochodzi często do rozwoju powikłań związanych z makroangiopatią – rozwija się miażdżyca w obrębie tętnic podudzia i stopy. Stopa staje się chłodna, łatwiej rozwijać się może zakażenie w obrębie palców nóg, stopy i podudzia. PNŻ nakładająca się na takie powikłania cukrzycy może je nasilać. Duże znaczenie ma wtedy sprawność układu żył głębokich i powierzchownych kończyn dolnych. Upośledzenie ich wydolności i gorszy odpływ krwi (obrzęki i bóle podudzi) powoduje, że pogarsza się też utlenowanie tkanek stopy i podudzia – łatwiej o zakażenie i jego powikłania (martwica, zgorzel).

Co robić, gdy mamy żylaki i cukrzycę?

Często się mówi, że jeśli ktoś ma cukrzycę to lepiej nie "ruszać" żylaków, bo np. po operacji może dojść do zakażenia i trudniej goją się rany. Jest to prawdą, ale nie do końca. Bardzo ważne dla diabetyka jest dobrze przeprowadzone badanie flebologiczne, które określa stan i sprawność układu żylnego w nogach. Przeprowadza się tzw. badanie dopplerowskie, które pozwala na ocenę przepływu krwi w żyłach. Określa wydolność żył i umożliwia określenie stopnia zaawansowania PNŻ. Badanie pozwala określić stan tętnic, a więc ustalić stopień miażdżycy w obrębie podudzi i stóp i ryzyko ewentualnych powikłań. W jego trakcie lekarz może ustalić stopień zaawansowania PNŻ i określić czy wydolność żył u chorego z cukrzycą jest na tyle słaba, że pogarsza krążenie w nogach. Ustala się też, czy postępowanie inwazyjne, np. operacja żylaków czy skleroterapia ("zaklejenie") perforatorów, czyli żył biegnących w głąb podudzia do mięśni, poprawi krążenie krwi i zmniejszy ryzyko powikłań związanych z gorszym ukrwieniem tkanek w przebiegu cukrzycy. Bardzo istotne jest określenie wydolności żył szczególnie u chorych z cukrzycą i owrzodzeniami podudzi. Otóż ok. 50% owrzodzeń podudzi ma przyczynę związaną z niewydolnymi żyłami kończyn i dopiero leczenie (często inwazyjne) flebologiczne pozwala na szybsze zagojenie owrzodzenia. Kolejnym istotnym zagadnieniem dla chorego z cukrzycą i żylakami jest określenie, czy w przypadku obrzęków podudzi, bólów podudzi, kurczy nocnych łydek, przyczyna dolegliwości leży po stronie pogorszenia dopływu krwi tętnicami (miażdżyca w przebiegu cukrzycy) czy za dolegliwości odpowiedzialna jest PNŻ i zastój krwi w poszerzonych żyłach podudzi. Dopiero po właściwym rozróżnieniu przyczyn można stosować odpowiednie leczenie, np. rajstopy czy podkolanówki kompresyjne, które są dobrze tolerowane i przynoszą ulgę u chorych z PNŻ. W przypadku miażdżycy kończyn dolnych u diabetyka, rajstopy o zbyt mocnym ucisku mogą nasilić zmiany niedokrwienne.

Pisząc o relacjach między cukrzycą a żylakami chciałbym podkreślić, że dopiero pełne badanie flebologiczne pozwala na określenie zmian w układzie żylnym nóg i każdy chory z cukrzycą powinien w przypadku dolegliwości szczególnie takich, jak bóle nóg, uczucie ciężkich nóg, obrzęki i kurcze podudzi, zmiany skórne czy owrzodzenia podudzi mieć takie badanie przeprowadzone.

dr Krzysztof Błachowiak

Specjalistyczny Ośrodek Leczenia Żylaków VENAVITA
Poznań


Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [1]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~Marysia  IP: 83.7.166.xxx(2013-06-03 17:51:14)
Ciekawy artykuł i wiele wyjaśnia . Żylaki źle wpływają na psychikę chorego. Ja mam go na jednej nodze i krwiaki też się tworzą,smaruję żelem z kasztanowca ,zażywam Venescin,Diohespan,Diosminex , a krwiaki mi nie znikają.,żylaki to tradycja rodzinna ,ojciec miał lecz wtenczas nie było takich lekarstw jak teraz , Cukier mam stabilny . Byłam u chirurga polecił mi operację i nic więcej ,nie jestem pewna czy się zdecydować ,nie mam owrzodzeń ,dbam o nogi ,gimnastykuję się, ale w moim wieku na operację -nie.


Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Zdrowe Nogi: Żylaki a cukrzyca
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Sobota, 13 lipca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line