
PTD pragnie uspokoić chorych na cukrzycę, że mogą bezpiecznie kontynuować terapię wspomnianymi lekami. Oceną ich bezpieczeństwa zajmują się specjalnie powołane agencje krajowe i międzynarodowe. W Europie jest to EMA (European Medicines Agency), w Polsce AOTM (Agencja Oceny Technologii Medycznych), w USA FDA (Food and Drug Administration). Leki te zostały przez te agencje ocenione jako bezpieczne i dopuszczone do obrotu; w najbliższym czasie nie są oczekiwane żadne nowe stanowiska w tym zakresie, ma miejsce jedynie rutynowe monitorowanie sytuacji, tak jak w przypadku wszystkich innych dostępnych na rynku światowym preparatów medycznych. Dotyczy to także oficjalnego stanowiska EMA dotyczącego kwestii analogów długodziałających insuliny. Agencje opierają swoje opinie i decyzje na podstawie całokształtu wiedzy pochodzącej z wielu badań naukowych, a nie pojedynczych doniesień o bardzo zróżnicowanej wartości naukowej, które przynoszą czasem sprzeczne wyniki.
PTD pozostaje w kontakcie ze swoim reprezentantem prawnym i analizuje, czy w trakcie wspomnianych wypowiedzi nie doszło do rozpowszechniania nieprawdziwych wiadomości mogących wywołać niepokój społeczny i czy nie zostały naruszone dobra osobiste członków PTD. W oddzielnym oświadczeniu Towarzystwo w sposób bardziej szczegółowy odniesie się do nieprecyzyjnych lub nieznajdujących odzwierciedlenia w faktach opinii, które zostały wypowiedziane.
Polskie Towarzystwo Diabetologiczne jest jedną z największych w kraju organizacji naukowych, zrzeszającym ponad 1000 członków, głównie lekarzy diabetologów, w tym kilkudziesięciu profesorów medycyny, ekspertów o międzynarodowej pozycji. Zjazd PTD w Krakowie w maju 2011 zgromadził ponad 3000 uczestników, w tym delegację Ministerstwa Zdrowia – p. minister Ewę Kopacz reprezentował na nim p. wiceminister Andrzej Włodarczyk. Zadeklarował on wtedy w imieniu resortu wolę działania na rzecz dwóch milionów chorych na cukrzycę w Polsce. Przypominamy o tej deklaracji, ponieważ mimo częściowej, bo ograniczonej jedynie do pacjentów na intensywnej insulinoterapii oraz niektórych rodzajów glukometrów, korekty listy refundacyjnej w kwestii pasków do oznaczania glukozy, szereg spraw pozostaje nadal do załatwienia. Zaliczyć tu należy znaczącą odpłatność za analogi krótkodziałające oraz brak choćby częściowej refundacji długodziałających analogów insuliny i leków inkretynowych.
Zarząd Główny PTD