Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
DIABETYK

Miesięcznik Diabetyk, luty 2012, nr 2 (193)

Magazyn społeczno-medyczny chorych na cukrzycę

Diabetyk

DRODZY CZYTELNICY

Czy zauważyliście, że ostatnio jakoś mocno biją nam serca? Przyczyny tego stanu rzeczy są rozmaite. Między innymi, do stanu palpitacji doprowadzają nas dyskusje, mniej lub bardziej demagogiczne, o konsekwencjach ustawy refundacyjnej. Krew w nas wrze także z tego względu, że luty to przecież miesiąc miłości! No dobrze, przyznajemy, że miłość do władzy jest ostatnio trudnym doświadczeniem, ale nie zapominajmy, że miłości i wierze towarzyszy nadzieja! A zatem miejmy nadzieję, że jednak będzie lepiej i mądrzej, a nie wciąż dziwniej i dziwniej.

Ludzi o mocnych nerwach zachęcamy do przeczytania artykułu, ile teraz będzie kosztować cukrzyca. Dołączone są do niego zestawienia leków, insulin i pasków refundowanych wraz z cenami. Zaznaczamy jednak, że sytuacja jest na tyle płynna, że w ciągu kilku tygodni stan obecny może ulec zmianie.

Tyle o refundacji, wróćmy do miłości i... seksu. W lutym publikujemy artykuły poświęcone temu jakże ważnemu aspektowi ludzkiego życia. Jak zwykle, bez tabu: insulinoterapia i seks, ćwiczenia we dwoje - nic, co ludzkie, nie jest nam obce. Jeśli chcemy czerpać satysfakcję z aktywnego i urozmaiconego życia seksualnego, nie zapominajmy o zdrowiu. Warto rzucić palenie (radzimy, jak to zrobić z pomocą farmakoterapii), opanować skoki glikemii i zacząć uprawiać sport.

Diabetyk, jak zwykle, życzy powodzenia swoim Czytelnikom. Czytajcie nas z przyjemnością.

Redakcja

Chcesz dostać DIABETYKA do domu? Zaprenumeruj!

Okładka:

Diabetyk
(kliknij, aby powiększyć okładkę)


Cena: 5,40 zł (w tym 8% VAT)

DIABETYK POLECA
Ile pacjenci zapłacą za cukrzycę?
Tłumacząc zapisy na liście refundacyjnej, minister Arłukowicz podkreślał wielokrotnie, że celem ich wprowadzenia było udostępnienie pacjentom leków tańszych i jednocześnie nowocześniejszych Wśród tych tańszych leków miały się znaleźć między innymi insuliny. Jednak z raportu firmy IMS Health zajmującej się badaniami rynku farmaceutycznego wynika, że diabetycy na tych - rzekomo na lepsze - zmianach stracą najbardziej! W przypadku pasków testowych przewiduje się wzrost ponoszonych przez nich wydatków o blisko 122,5 mln zł, zaś leków - na poziomie ok. 57,7 mln zł.

Ogólnie chorzy w naszym kraju będą dopłacać do leków refundowanych średnio 38%, co jest jednym z najwyższych wskaźników w Europie. (...) Na cukrzycy NFZ zaoszczędzi najwięcej - 169,7 mln zł na paskach testowych i blisko 23 mln zł na lekach.

To się nazywa oszczędność! Tylko dlaczego kosztem chorych, w dodatku przewlekle, dla których leki, i w wielu wypadkach paski, stanowią część ich codziennej, niekończącej się terapii? Terapii, od której de facto, zależy ich życie.

ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
Praktyczne aspekty terapii pompą insulinową
Niniejszym artykułem zaczynamy cykl publikacji dotyczących praktycznych aspektów nowoczesnego leczenia cukrzycy typu 1 za pomocą osobistych pomp insulinowych. Postaramy się usystematyzować wiedzę na ten temat i przekazać praktyczne aspekty tej formy terapii. Mamy nadzieję, że okażą się one przydatne lekarzom, edukatorom, a przede wszystkim pacjentom, pomagając im w codziennej walce z cukrzycą.

(...) Za pomocą pomp insulinowych leczy się na świecie blisko 250 tys. osób, w Polsce mniej więcej 5 tys. chorych (w tym około 170 w krakowskiej Katedrze i Klinice Chorób Metabolicznych) i liczba ta stale rośnie. Dzieje się tak nie tylko ze względu na niewątpliwe zalety tej terapii, ale także dzięki możliwości, jakie państwo stworzyło polskim pacjentom (przynajmniej niektórym). A mianowicie osprzęt do pompy refundowany jest przez Narodowy Fundusz Zdrowia (koszt wkłuć nie jest mały i wynosi około 350 zł miesięcznie). W 2011 r. zakres tej refundacji został poszerzony i mogą z niej korzystać pacjenci do 26. roku życia (wcześniej do 18 r.ż.).

ABC INSULINOTERAPII
Insulinoterapia a życie intymne
Osoby stosujące insulinę powinny wziąć pod uwagę fakt wystąpienia hipoglikemii po odbyciu stosunku płciowego. Seks może być intensywnym wysiłkiem fizycznym i powinien być traktowany podobnie jak pozostałe aktywności fizyczne. Bywa, że przed zbliżeniem, należy zmniejszyć zaplanowaną dawkę insuliny, aby zapobiec wystąpieniu hipoglikemii. Ale nie zawsze jest to konieczne. Większe niebezpieczeństwo hipoglikemii występuje już po wysiłku fizycznym, zatem może okazać się, że korekta dawki będzie dotyczyć insuliny wstrzykiwanej w późniejszym czasie. Jeśli intensywność kontaktu intymnego nie jest wysoka, prawdopodobnie zmiana dawki insuliny nie będzie konieczna.

ZADBAJ O SIEBIE
Jaką masz cerę?
Aby kosmetyk zadziałał, potrzeba czasu. Na efekty zwykle należy poczekać około 28 dni lub zużyć całe opakowanie. Po tym czasie wiemy, czy działa, czy nie. Stosowanie większości kremów nie powinno powodować szczypania (wyjątek stanowią kremy z retinolem, witaminą C, kwasami). Jeżeli jednak twarz jest mocno zaczerwieniona, opuchnięta i piecze, a objawy powtórzyły się po kolejnej próbie, to znaczy, że kosmetyk nie jest dla nas.

Osoby z wrażliwą i skłonną do alergii cerą powinny szczególną uwagę zwracać na skład preparatów i używać jednej serii (stosowanie kosmetyków z różnych serii może zmniejszyć lub znieść skuteczność ich działania).

AKTYWNY STYL
Czy aktywny styl życia oznacza lepszy seks?
Zmniejszenie aktywności fizycznej wywołuje kaskadę niekorzystnych zdarzeń, które prowadzą do nieodwracalnych zmian, nakręcając tzw. spiralę śmierci. Od lat wiadomo, że mała aktywność fizyczna przyczynia się do rozwoju chorób układu krążenia (w tym udaru mózgu), chorób metabolicznych, cukrzycy i otyłości. Jednakże coraz więcej badań pokazuje, że wpływa również na pogorszenie jakości życia seksualnego. Zatem jej zwiększenie wydaje się jednym z ważniejszych czynników ograniczających występowanie zaburzeń seksualnych zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet.

(...) Można chyba zaryzykować stwierdzenie, że każda aktywność fizyczna ma korzystny wpływ na życie seksualne człowieka, ważne jest tylko, by sprawiała przyjemność. Oprócz tego istnieją ćwiczenia ukierunkowane na poprawę jakości życia intymnego, są to tzw. ćwiczenia mięśni Kegla.

SPIS TREŚCI
PERSPEKTYWY I ZBLIŻENIA
2 Stan wojenny w refundacji
3 Konferencja PFED
SEDNO liderem medycyny
4 Orkiestra zagrała z wielką pompą XX raz!
POCZYTALNIA
6 Serce umysłu
Zanim weźmiesz kota do domu
7 Jak podwyższyć niski poziom dobrego cholesterolu?
Palenie w ciąży uszkadza naczynia krwionośne dziecka
Cukrzyca a ryzyko raka jelita grubego
8 Leczenie nadciśnienia wydłuża życie
Kobiety częściej mają złamane serce
9 Bezpłatne badania
DIABETYK POLECA
10 Ile pacjenci zapłacą za cukrzycę?
16 Lekarze przepraszają pacjentów
ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
18 Praktyczne aspekty terapii pompą insulinową
POD LUPĄ
20 Jak leczyć uzależnienie od tytoniu?
24 Miażdżyca w wytycznych PTD
ABC INSULINOTERAPII
26 Insulinoterapia a życie intymne
LEKARZ ODPOWIADA
28 Niewyrównana cukrzyca
ZDROWO ŻYWIENIOWO
32 Dieta w zapobieganiu i leczeniu nadciśnienia
35 Przepisy kulinarne
WARTO WIEDZIEĆ
38 Częsta przypadłość - zakażenia układu moczowego
ZADBAJ O SIEBIE
41 Jaką masz cerę?
44 Stopy - najlepsza inwestycja
AKTYWNY STYL
46 Czy aktywny styl życia oznacza lepszy seks?
48 Ćwiczenia we dwoje
51 Prenumerata
52 Apteki
56 Krzyżówka

Zapraszamy na naszą stronę: www.diabetyk.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - DIABETYK: Miesięcznik Diabetyk, luty 2012, nr 2 (193)
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 17 kwietnia 2024 r.

Zadaj pytanie on-line