Strona główna FreeStyle Libre
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
FreeStyle Libre
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Tłuszcz rybi przeciw depresji

Onet.pl, 04 marca 2004 r.

Dieta bogata w tłuszcz rybi może zmniejszać ryzyko rozwoju depresji - donoszą badacze belgijscy za pośrednictwem serwisu internetowego AlphaGalileo.

Tłuszcz rybi zawiera jedyne w swoim rodzaju, korzystne dla zdrowia kwasy tłuszczowe szeregu omega-3. Są one m.in. pomocne w prewencji chorób układu krążenia, chorób stawów, układu oddechowego oraz w walce z cukrzycą.

Wcześniejsze analizy statystyczne ujawniły, że w społeczeństwach o dużym spożyciu tłustych ryb mniej jest przypadków depresji. Badacze szybko wysunęli hipotezę, że obserwowany efekt może mieć związek z obecnością w rybim tłuszczu kwasów omega-3.

Są one bowiem istotnym składnikiem błon komórkowych, w tym błon neuronów, pełniących szczególną rolę w przekaźnictwie bodźców nerwowych. Dlatego odpowiedni poziom tych związków może być niezbędny aby zapewnić prawidłowe działanie mózgu.

Aby zweryfikować związek między kwasami tłuszczowymi omega-3 a ryzykiem depresji, naukowcy z Uniwersytetu w Gandawie przeprowadzili dwa typy doświadczeń. Zamiast analizować spożycie tłustych ryb morskich, mierzyli we krwi badanych osób poziom nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3.

Pierwsze badanie wykazało, że pacjenci cierpiący na depresję mają niższy poziom tych związków w porównaniu z osobami zdrowymi.

W drugim doświadczeniu przez pewien czas śledzono stan zdrowia kobiet po porodzie, z których część miała niski, a część prawidłowy poziom omega-3 we krwi. Analizowano liczbę przypadków wystąpienia depresji poporodowej.

Okazało się, że gdy poziom jednego z kluczowych kwasów omega-3 (kwasu eikozapentaenowego - EPA) był niski tuz po porodzie, prawdopodobieństwo rozwoju depresji poporodowej było wyższe.

Co więcej, badania prowadzone wśród krewnych pacjentek sugerują, że obniżony poziom kwasów omega-3 w organizmie może być cechą o podłożu genetycznym.

Autorzy podkreślają jednak, że poziom kwasów omega-3 jest w dużym stopniu zależny również od rodzaju diety. Ryby są głównym źródłem kwasów omega-3, więc ich spożycie powinno podnosić poziom tych związków we krwi i obniżać ryzyko depresji.

Według badaczy, najnowsze wyniki wskazują też, że z grupy kwasów omega-3 największą rolę w przeciwdziałaniu depresji może mieć kwas EPA, a nie jak do tej pory podejrzewano kwas dodekaheksaenowy (DHA).

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do górymojacukrzyca.org - Artykuły: Tłuszcz rybi przeciw depresji
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Contour Plus Elite
Przydatne
Informacje
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2022 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Poniedziałek, 8 sierpnia 2022 r.

Zadaj pytanie on-line