Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
World Diabetes Day

Ciąża? Bezpłatny punkt konsultacyjny we Wrocławiu

dodano: 13 listopada 2012 r.

Światowy Dzień Cukrzycy | World Diabetes Day

W Polskim Stowarzyszeniu Diabetyków, Oddział we Wrocławiu otwarty będzie bezpłatny punkt konsultacyjny dla kobiet chorych na cukrzycę planujących ciążę albo będących już w ciąży.

Będzie on czynny 14 listopada w godz. 15-18, UL. BISKUPIA 11. Porad będzie udzielać: Oliwia Bazylewicz - pielęgniarka, trener pompowy, edukator.

W punkcie konsultacyjnym kobiety chore na cukrzycę będą mogły uzyskać szczegółowe informacje dotyczące zasad wypożyczania pomp w Programie WOŚP, jak przygotować się do ciąży, jakie badania wykonać oraz jak dbać o prawidłowe wyrównanie cukrzycy w trakcie ciąży.

Ciąża u kobiet chorych na cukrzycę powinna być prowadzona w sposób szczególny, bo jest to ciąża wysokiego ryzyka. Wiele kobiet odczuwa stres z powodu powikłań cukrzycy i problemów z prowadzeniem ciąży. Aby zminimalizować stres potrzebna jest edukacja. Stąd właśnie pomysł na zorganizowanie konsultacji w Światowy Dzień Cukrzycy.

W czasie ciąży kobieta chora na cukrzycę powinna szczególnie dbać o wyrównanie cukrzycy. To ważne, bowiem na podstawie badań określono, że zbyt wysoki poziom glukozy w pierwszym trymestrze ciąży zwiększa ryzyko wad wrodzonych u dziecka i może być jedną z przyczyn poronień.

W okresie ciąży u kobiety chorej na cukrzycę zmiany hormonalne i metaboliczne wpływają na zapotrzebowanie organizmu na insulinę. Zalecana jest intensywna insulinoterapia. Insulinę można dostarczać za pomocą penów lub pompy insulinowej. W przypadku stosowania penów diabetyczka musi robić kilka wstrzyknięć w ciągu dnia i co godzinę kontrolować poziom glukozy we krwi. Stosowanie pompy insulinowej zapewnia kobiecie komfort i pomaga osiągnąć lepsze wyrównanie cukrzycy. Pompa insulinowa naśladuje funkcje trzustki. Insulina dostarczana jest w sposób ciągły za pomocą specjalnego wkłucia.

Punkt konsultacyjny jest organizowany w nawiązaniu do "Programu Leczenia Osobistymi Pompami Insulinowymi Kobiet Ciężarnych z Cukrzycą" prowadzonego przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy". O przystąpienie do tego programu i wypożyczenie bezpłatnej pompy insulinowej mogą się starać kobiety chore na cukrzycę typu 1, które planują ciążę lub są w początkowym okresie ciąży. Aby otrzymać pompę, pacjentka powinna mieć skierowanie od swojego lekarza prowadzącego oraz dotychczasowe wyniki badań i karty informacyjne z pobytów w szpitalu. Osprzęt do pomp w okresie ciąży jest refundowany przez NFZ.

Program odbywa się pod patronatem Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, a pompy wypożyczane są bezpłatnie. Wsparcie technicznie zapewnia firma Medtronic, producent specjalistycznych urządzeń medycznych w tym pomp insulinowych. Koordynatorem całego programu jest prof. Jacek Sieradzki z Katedry i Kliniki Chorób Metabolicznych w Krakowie. Program realizuje już 13 placówek w 11 miastach. Obecnie do projektu włączanych jest 17 nowych ośrodków.

Więcej informacji na temat przygotowania do ciąży i połogu skierowanych do kobiet chorych na cukrzycę oraz adresy ośrodków, gdzie można wypożyczać pompy insulinowe znajdują się na stronach: www.wosp.org.pl zakładka medycyna, program dla kobiet ciężarnych z cukrzycą oraz www.cukrzycaiciaza.pl.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - World Diabetes Day: Ciąża? Bezpłatny punkt konsultacyjny we Wrocławiu
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 22 maja 2024 r.

Zadaj pytanie on-line