Strona główna FreeStyle Libre
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
FreeStyle Libre
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Światu grozi epidemia cukrzycy

Onet.pl, 07 maja 2004 r.

Świat stoi w obliczu epidemii cukrzycy, do której systemy zdrowotne wielu państw nie są przygotowane - ostrzegli eksperci Światowej Organizacji Zdrowia i Międzynarodowej Fundacji do Walki z Cukrzycą na zorganizowanej w Genewie konferencji prasowej.

"Liczba nowych zachorowań na cukrzycę rośnie w dramatycznym tempie i do 2030 roku może podwoić się z około 171 mln aktualnie chorych do 366 mln" - powiedział dyrektor WHO ds. chorób przewlekłych, dr Robert Beaglehole.

Według Beaglehole'a, w 2000 roku na całym świecie liczba zgonów związanych z cukrzycą i jej powikłaniami, jak choroby serca i nerek, wyniosła 3,2 mln, czyli więcej niż z powodu AIDS. A statystyki wskazują, że liczby te będą stale rosnąć.

Alarm WHO dotyczy przede wszystkim cukrzycy typu II. Jest to choroba metaboliczna, która objawia się podwyższonym poziomem glukozy we krwi. Dotyka przeważnie osób starszych lub osób otyłych po 30. roku życia. Ostatnio jest jednak coraz częściej diagnozowana u młodzieży i dzieci.

Cukrzyca często jest uważana za chorobę krajów bogatych. Statystyki wskazują jednak, że najszybszy wzrost liczby nowych przypadków dotyczy właśnie krajów biednych i rozwijających się. Szacuje się, że w ciągu kolejnych 25 lat wzrost ten może wynieść 150 proc. - np. w Indiach liczba chorych na cukrzycę może wzrosnąć z 32 mln do 80 mln. Już teraz w krajach Bliskiego Wschodu i niektórych krajach regionu Pacyfiku jeden na cztery zgony w grupie osób między 35 a 64 rokiem życia jest związany właśnie z tą chorobą.

Co więcej, podczas gdy w krajach bogatych cukrzyca dotyka głównie mieszkańców w starszym wieku, w krajach biednych dużo częściej chorują na nią osoby w sile wieku.

Wiadomo, że otyłość i siedzący tryb życia znacznie zwiększają ryzyko rozwoju cukrzycy II. Wyniki niektórych badań wskazują, że rozwój cukrzycy II może mieć podłoże genetyczne i że są na nią bardziej narażone niektóre grupy etniczne.

Z cukrzycą związane są bardzo poważne powikłania, jak uszkodzenie siatkówki oka i ślepota, problemy z układem krążenia, z nerkami, trudności w gojeniu się ran.

Zdaniem ekspertów, bardzo ważny jest fakt, że cukrzycy można skutecznie przeciwdziałać poprzez wdrażanie zdrowych nawyków żywieniowych i regularną aktywność fizyczną. Dlatego WHO i Międzynarodowa Fundacja do Walki z Cukrzycą planują rozpocząć światową kampanię informującą o zagrożeniu tą chorobą i metodach jej prewencji.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do górymojacukrzyca.org - Artykuły: Światu grozi epidemia cukrzycy
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Contour Plus Elite
Przydatne
Informacje
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2022 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Czwartek, 11 sierpnia 2022 r.

Zadaj pytanie on-line