Strona główna
 1. Wiadomości
 2. O cukrzycy
 3. Porady
 4. Sprzęt i leki
 5. Więcej
 6. Przydatne
 7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Odżywianie

Celiakia - informacje ogólne

źródło: oprac. własne, dodano: 24 stycznia 2013 r.

Celiakia - informacje ogólneCeliakia to choroba trzewna o charakterze immunologicznym, mająca podłoże genetyczne. Jest to schorzenie charakteryzujące się nietolerancją glutenu zawartego w zbożach - pszenicy, życie, jęczmieniu i owsie, choć toksyczność tego ostatniego zboża wśród naukowców jest dyskusyjna. U chorych z celiakią dochodzi do zaburzeń trawienia i wchłaniania jelitowego. Jedyną metodą leczenia celiakii jest stosowanie przez całe życie ścisłej diety bezglutenowej.

Choroba może wystąpić w każdym wieku. Badania dowodzą, że cierpi na nią przynajmniej 1% populacji, ale zdecydowana większość przypadków nie jest wykryta, co prowadzi po wielu latach stosowania diety glutenowej do poważnych powikłań. Najczęściej zostaje wykryta we wczesnym dzieciństwie i po 50 roku życia. Występowanie choroby w rodzinie u krewnego pierwszego stopnia znacznie zwiększa ryzyko choroby. Kobiety zapadają na tę chorobę dwa razy częściej niż mężczyźni.

Aby zdiagnozować celiakię lekarz rodzinny powinien skierować osobę, u której podejrzewa się chorobę do gastroenterologa. Do momentu wykonania wszystkich badań i konsultacji ze specjalistą nie należy przechodzić na dietę bezglutenową, gdyż może to uniemożliwić prawidłową diagnozę. Dla rozpoznania choroby wystarczy obecność dwóch z trzech przeciwciał:
 • EmA - przeciwko endomysium mięśni gładkich,
 • tTG - przeciwko transglutaminazie tkankowej,
 • DGP lub GAF - przeciwko deamidowanej gliadynie.
Szczególnie istotne dla diagnostyki są dwa ostatnie. Ważne jest, by w przypadku braku przeciwciał w klasie IgA zbadać obecność przeciwciał IgG. Do pełnego rozpoznania choroby konieczne jest wykonanie biopsji jelita cienkiego. Ocenia się tutaj stopień zaniku kosmków jelita. Można wykonać także testy genetyczne. W przypadku braku wersji genów HLA: DQ2 lub DQ8, celiakię możemy z całą pewnością wykluczyć. Natomiast ich obecność nie świadczy jeszcze o chorobie, a jedynie o pewnej podatności. W przypadku braku pewności, co do diagnozy stosuje się tzw. prowokację glutenem i wykonywanie kolejnych biopsji w celu potwierdzenia celiakii.

Celiakia - informacje ogólne

Postacie celiakii:
 • postać klasyczna, charakteryzująca się bólami brzucha, wzdęciami, biegunkami tłuszczowymi lub wodnistymi, anemią, spadkiem masy ciała, u dzieci zaburzeniami rozwoju, np. niskorosłością;
 • postać niema, w której nie występują typowe objawy; może się jednak pojawić próchnica zębów, niedokrwistość, podwyższony poziom cholesterolu, zaburzenia neurologiczne;
 • postać ukryta, w której występują przeciwciała IgA EMA, mimo prawidłowego wyniku biopsji jelita cienkiego.
Wskazania do wykonania badań przesiewowych: opryszczkowe zapalenie skóry, występowanie celiakii u krewnych I stopnia, niedokrwistość, pacjenci z cukrzycą typu I i innymi chorobami autoimmunologicznymi, przewlekłe bóle brzucha, biegunki, przedwczesna osteoporoza, zaburzenia miesiączkowania, niepłodność męska, niedorozwój szkliwa, wrzodziejące zapalenie jamy ustnej, padaczka ze zwapnieniami śródmózgowymi.

Jedyną metodą leczenie celiakii jest stosowanie diety bezglutenowej. Regeneracja kosmków może potrwać od kilku tygodni nawet do kilku lat. W przypadku całkowitego braku kosmków należy zastosować również dietę bezlaktazową, gdyż brak kosmków powoduje brak możliwości trawienia laktozy. Wykrycie celiakii obliguje do monitorowania składników odżywczych i wczesnego wykrywania ich niedoboru. Konieczna jest także obserwacja układu kostnego pod kątem przedwczesnej osteoporozy. Długotrwale nieleczona celiakia powoduje nieodwracalne uszkodzenie jelita i w konsekwencji zagrażające życiu niedożywienie. W profilaktyce u dzieci do 10 miesiąca życie stosuje się dietę bezglutenową, a później stopniowe wprowadzanie glutenu do diety dziecka.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Odżywianie: Celiakia - informacje ogólne
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 22 maja 2024 r.

Zadaj pytanie on-line