Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Zdrowe Nogi

Najczęściej spotykany problem w gabinetach


Zdrowe Nogi

Najczęściej spotykany problem w gabinetach medycznej pielęgnacji stóp to tzw. stopa cukrzycowa u diabetyków. Chorzy skarżą się na ogólną suchość skóry, nadwrażliwość na bodźce zewnętrzne, problemy z gojeniem skóry, długo utrzymujące się stany zapalne, skłonność do grzybicy stóp i paznokci. Suchości często towarzyszy przerost warstwy rogowej w części podeszwowej stopy. To zaś zwiększa możliwość zagnieżdżenia się grzybów, wzmaga proces rogowacenia skóry i błędne koło się zamyka.

Najczęściej tacy właśnie klienci zgłaszają się do gabinetów zajmujących się medyczną pielęgnacją stóp. W przypadku podejrzenia o grzybicę wymagana jest wizyta u lekarza, który zleci badania i poprowadzi leczenie. Kosmetyczka, w porozumieniu z lekarzem dobierze preparaty uzupełniające i będzie kontynuowała leczenie.

Istotnym problemem osób ze stopą cukrzycową jest trudne gojenie się skóry, skłonność do przewlekłych stanów zapalnych nawet po drobnym urazie. Niewielkie zacięcie podczas zabiegu u osoby zdrowej, po kilku godzinach będzie już niewidoczne; u diabetyka może się goić kilka dni, a skrajnie prowadzi do poważnych powikłań.

Jednak cukrzyk nie może unikać pedikiur! U diabetyków występują też problemy wrastających paznokci, modzeli i nagniotków, z którymi trudno uporać się samemu. Warto dbać o stopy w gabinecie z personelem przeszkolonym w zakresie medycznej pielęgnacji stóp, pracującym ze specjalnymi frezarkami, posiadającymi dobrane końcówki umożliwiające w miarę bezinwazyjne wykonanie zabiegu. Pedikiur z użyciem nożyka czy żyletki jest odradzany.

Bożena Wilczyńska-Hoffmann, Gabinet „Uroda”, ul. Złotowska 21A, ul. Zana 18B, Poznań

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [1]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~84.84.86.236  IP: 84.84.86.xxx(2010-05-18 13:49:09)
Witam, Pani Bozena ma absolutna racje,dbajcie o swoje stopy aby nie doszlo do amputacji.Tylko medyczna pedikirzystka jest w temacie aby postapic prawidlowo! Pozdrawiam Renata Megens Holandia


Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Zdrowe Nogi: Najczęściej spotykany problem w gabinetach
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 17 kwietnia 2024 r.

Zadaj pytanie on-line