Strona główna FreeStyle Libre
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
FreeStyle Libre
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Pierwszy na świecie bank komórek macierzystych

Onet.pl, 21 maja 2004 r.

Pierwszy na świecie bank komórek macierzystych został otwarty w Wielkiej Brytanii. Umieszczono w nim pierwszą linię zarodkowych komórek macierzystych, którą uzyskali naukowcy z Collegium Królewskiego w Londynie.

Otwarcia banku dokonał brytyjski minister zdrowia - lord Norman Warner, który podkreślił, że badania nad komórkami macierzystymi mogą w przyszłości pomóc tysiącom nieuleczalnie chorych pacjentów.

Komórki macierzyste są jedynymi komórkami organizmu, które zachowują "wieczną młodość". Oznacza to, że przez całe życie mają zdolność przekształcania się w dojrzałe komórki i tkanki. Można je izolować z tkanek osób dorosłych (są obecne np. w szpiku kostnym) lub z krwi pępowinowej.

Dotychczasowe wyniki badań wskazują jednak, że największy potencjał rozwojowy mają zarodkowe komórki macierzyste. Mogą bowiem dać początek każdemu rodzajowi tkanki w naszym organizmie.

Naukowcy uważają, że w przyszłości komórki te staną się niezastąpionym źródłem naprawy uszkodzonych tkanek i narządów i że można je będzie wykorzystać w terapii nieuleczalnych obecnie schorzeń, takich jak choroba Parkinsona czy Alzheimera, cukrzyca typu I, a nawet nowotwory.

Brytyjski bank jest pierwszym magazynem komórek macierzystych na świecie. Jego celem jest nie tylko ich przechowywanie, ale też dostarczanie do badań. W przyszłości mają być w nim zmagazynowane dziesiątki linii komórek macierzystych, nie tylko zarodkowych (uzyskiwanych głównie z zarodków niewykorzystanych w procedurze zapłodnienia in vitro), ale też wyizolowanych z dorosłego organizmu czy z krwi pępowinowej.

"Komórki macierzyste, które będą umieszczane w banku, staną się w przyszłości podstawowym materiałem do badań nad metodami leczenia tych schorzeń" - uważa dr Stephen Minger, który kierował pracami nad uzyskaniem linii komórek złożonej w banku.

Jak zaznaczył badacz, dla dobra przyszłych badań, bank akceptuje tylko linie komórek macierzystych wysokiej jakości.

Bank mieści się w Hertfordshire w północnej Anglii i został ufundowany przez Medical Research Council (MRC) oraz Biotechnology and Biological Sciences Research Council (BBSRC).

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do górymojacukrzyca.org - Artykuły: Pierwszy na świecie bank komórek macierzystych
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Contour Plus Elite
Przydatne
Informacje
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2022 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Czwartek, 11 sierpnia 2022 r.

Zadaj pytanie on-line