Strona główna FreeStyle Libre
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
FreeStyle Libre
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Leczenie tlenem może poprawić wzrok cukrzykom

Onet.pl, 21 maja 2004 r.

Tlen podawany przez wprowadzony do nosa cewnik może poprawić wzrok osobom z powikłaniem cukrzycy - obrzękiem plamki żółtej - informuje pismo "Investigative Ophthalmology & Visual Science".

Naukowcy z Johns Hopkins Institute oraz National Eye Institute badali trzech mężczyzn i dwie kobiety w wieku od 52 do 69 lat. Osoby te miały cukrzycę typu II przeciętnie od 9 lat i cierpiały na obrzęk plamki żółtej - schorzenie związane z gromadzeniem się płynu w obszarze odpowiedzialnym za najostrzejsze widzenie.

Obrzęk plamki żółtej występuje w 10 procentach przypadków cukrzycy - zbyt wysoki poziom glukozy we krwi uszkadza drobne naczynia krwionośne. Prowadzi to do niedotlenienia i niedoboru substancji odżywczych. Naczynia stają się "nieszczelne" i w otaczającej tkance gromadzi się płyn, powodując obrzęk.

Tlen podawano cewnikiem do nosa przez trzy miesiące, w dawce 4 litrów na minutę. Pacjenci wyjmowali rurkę tyko biorąc prysznic. Tlen pochodził bądź ze stacjonarnego koncentratora tlenowego, bądź też z noszonych przez pacjenta butli.

Obrzęk zmniejszył się o 43 procent w oczach wszystkich obserwowanych osób, a w części przypadków wzrok uległ polepszeniu - pacjenci mogli rozpoznać mniejsze o dwa rzędy znaki na tablicy testowej.

Zdaniem autorów badań, terapia tlenowa powinna być stosowana w połączeniu z laseroterapią, która również poprawia dopływ tlenu do komórek światłoczułej siatkówki. Sam laser pomógł tylko w przypadku jednego z obserwowanych oczu, mimo trzykrotnego powtarzania zabiegu.

Po zakończeniu tlenoterapii wzrok niektórych pacjentów zaczął się stopniowo pogarszać, jednak u pozostałych poprawa została utrzymana. Prawdopodobnie tlen zapobiega wytwarzaniu czynnika zwanego VEGF. Podobny efekt mogą dać nowo opracowywane leki hamujące wytwarzanie VEGF.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do górymojacukrzyca.org - Artykuły: Leczenie tlenem może poprawić wzrok cukrzykom
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Contour Plus Elite
Przydatne
Informacje
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2022 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Poniedziałek, 8 sierpnia 2022 r.

Zadaj pytanie on-line