Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

"Młodzieńcza" cukrzyca zwiększa ryzyko udaru

Onet.pl, 21 stycznia 2003 r.

Młode, dorosłe osoby z cukrzycą typu I (zależna od insuliny) dużo częściej ulegają udarom mózgu - informuje specjalistyczne pismo "Stroke".

Wiadomo, że choroby układu krążenia są główną przyczyną długotrwałych komplikacji i śmierci wśród pacjentów z cukrzycą.

Wcześniejsze badania wskazywały, że pacjenci z cukrzycą typu II (dotyczy głównie osób starszych) częściej umierają z powodu udarów, zwłaszcza niedokrwiennych (gdy skurcz albo zablokowanie naczynia odcina dopływ krwi do tkanki mózgowej i powoduje jej martwicę).

Nie było jednak danych na temat "młodzieńczej" cukrzycy typu I, której leczenie polega na podawaniu insuliny.

W badaniach "Diabetes UK Cohort" prowadzonych przez specjalistów z Institute of Cancer Research w Surrey, wzięło udział 23 tys. 751 pacjentów z rozpoznaną cukrzycą typu I, poniżej 30. roku życia. Naukowcy śledzili losy pacjentów średnio przez 17 lat. Następnie porównano umieralność w badanej grupie oraz typową dla całej populacji.

Odnotowano 1437 zgonów, z tego 80 spowodowanych przez udar mózgu. Stanowiły one 4 procent w grupie poniżej 40. roku życia, a 8 procent - w przypadku grupy powyżej czterdziestki. Odsetek ten był znacząco wyższy niż w całej populacji, zwłaszcza w przypadku młodych ludzi.

Pomiędzy 20. a 39. rokiem życia ryzyko śmierci z powodu udaru było ponad pięciokrotnie wyższe wśród mężczyzn, a siedmiokrotnie - wśród kobiet.

Zdaniem autorki, dr Susan P. Laing, wyniki potwierdzają zwiększone u osób chorych na cukrzycę ryzyko udaru we wszystkich grupach wiekowych oraz wskazują na potrzebę lepszego rozpoznawania zagrożeń i zapobiegania im wśród młodych chorych.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: "Młodzieńcza" cukrzyca zwiększa ryzyko udaru
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 17 kwietnia 2024 r.

Zadaj pytanie on-line