Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
DIABETYK

Miesięcznik Diabetyk, lipiec 2013, nr 7 (210)

Magazyn społeczno-medyczny chorych na cukrzycę

Diabetyk

DRODZY CZYTELNICY

DiabetykJeśli zmiana dawek insuliny w zależności od podejmowanej aktywności fizycznej wydaje się Wam czarną magią, koniecznie zajrzyjcie do lipcowego numeru "Diabetyka". Staramy się obszernie wyjaśnić, nie tylko, jak zarządzać cukrzycą w codziennych okolicznościach, ale również w trakcie urlopowych wyjazdów, gdy podejmuje się planowany lub nieplanowany wysiłek fizyczny, spożywa inne niż zwykle jedzenie, przebywa w innym klimacie lub strefie czasowej... Mamy nadzieję, że ta wiedza - przekuta na praktykę - pomoże Wam zrelaksować się w czasie wakacji, mimo iż od cukrzycy odpocząć już się nie da.

Pod lupę bierzemy ponadto żółtaczkę, czyli w rzeczywistości objaw kilku jednostek chorobowych, których przy odrobinie troski o siebie można spokojnie uniknąć. Zachęcamy również do lektury artykułu prof. Piotra Podolca dotyczącego niewydolności serca jako kardiologicznego wyzwania XXI wieku. Pamiętajcie, że my nie uznajemy sezonu ogórkowego i nie unikamy trudnych tematów, nawet, gdy z nieba leje się żar lub letni deszcz, bo też i nie każdy może pozwolić sobie na wakacyjną beztroskę. Chcielibyśmy, aby lektura "Diabetyka" była dla Was codziennie i od święta zarówno przyjemna, jak i użyteczna.

Redakcja

Chcesz dostać DIABETYKA do domu? Zaprenumeruj!

Cena: 5,40 zł (w tym 8% VAT)

Sami o sobie
Byle dalej
Jako nastolatka nie miałam zbyt dobrego kontaktu z diabetologiem, dlatego na wyjazd szykowałam się sama. Wzięłam ze sobą glukometr wraz z paskami, glukagon i odpowiedni zapas insuliny (a przynajmniej tak mi się wydawało). Już na miejscu zorientowałam się, że insulina długo działająca, którą wzięłam, nie wystarczy mi do końca pobytu, jeśli utrzymam tę samą dawkę. Na szczęście insuliny krotko działającej miałam sporo, więc zmniejszyłam ilość insuliny długo działającej o połowę, a zwiększyłam liczbę jednostek krotko działającej podawanej do posiłków i dodatkowo dostrzykiwałam ją też w nocy. Ku mojemu zdziwieniu taki system się sprawdził. Do końca wyjazdu nie miałam problemów.

Diabetyk poleca
Aktywne wakacje z cukrzycą!
Wakacje mają to do siebie, że długo się na nie czeka, a mijają bardzo szybko. Wszystko dlatego, że oto wreszcie znajdujemy czas na przyjemności, spełnianie podróżniczych marzeń, możemy pozwolić sobie na szalone przygody. Do wyboru mamy tyle różnych aktywności: zwiedzanie, pływanie w morzu czy basenie, jazdę na rowerze, żeglowanie (i inne sporty wodne), imprezowanie. Na wzmożoną aktywność musimy się jednak przygotować, biorąc pod uwagę cukrzycę.

(...) Na wakacjach, gdy codziennie jesteśmy bardzo aktywni, np. każdego dnia chodzimy po górach, możemy pójść krok dalej i wprowadzić modyfikacje także w bazie. Stosując wstrzykiwacze, śmiało możemy zmniejszyć dawkę insuliny długo działającej. Nie napiszę, o jaki procent - każdy stosuje inne dawki, na każdego inaczej działają rożne dyscypliny sportu.

Pod lupą
Niewydolność serca - kardiologiczne wyzwanie
Jednym z najważniejszych czynników modyfikowalnych, który niestety często bywa pomijany, jest wysiłek fizyczny. Wiele wiemy zarówno o jego dobroczynnym wpływie, jak i konsekwencjach zaniedbań w tym zakresie, ale stosowanie się do lekarskich zaleceń w praktyce wygląda już znacznie gorzej. Niemniej jednak zmiana stylu życia to fundament budowanej przez nas tamy, która może spowolnić tę, jak ją nazywamy, kaskadę nieszczęścia prowadzącą od czynników ryzyka do skrajnej niewydolności serca.

Wprawdzie wśród czynników ryzyka pewną rolę odgrywa genetyka, ale ważniejszy jest właśnie styl życia, w tym m.in. palenie papierosów, złe odżywianie, a w związku z tym i otyłość, prowadząca do cukrzycy, dyslipidemii i nadciśnienia.

Rozważania o Cukrzycy
Zmagania z absurdami orzecznictwa
Niesprawiedliwość, jaka dotyka rodziców podczas komisji orzekających, uderza oczywiście najbardziej w nieuleczalnie chore dzieci. Przecież tu nie chodzi o pieniądze. Zasiłki to naprawdę niewielkie kwoty, które ledwo wystarczają na pokrycie podstawowych potrzeb związanych z chorobą. Wiemy, czym jest cukrzyca i jak należy nią zarządzać. Jest to złożony proces codziennych czynności, decyzji i konsekwencji tych decyzji. Żadne dziecko obarczone przewlekłą chorobą nie jest w stanie przejąć całkowitej kontroli w dzień i w nocy oraz ponosić konsekwencji swojej niedojrzałości do podejmowania decyzji związanych z terapią. Jednakże oba zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności, Sąd Okręgowy Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, a nawet Sąd Apelacyjny bywają innego zdania.

Zdrowo Żywieniowo
Dieta przy refluksie
W wielu przypadkach u osób z dolegliwościami o niewielkim nasileniu skuteczne może się okazać tak zwane leczenie zachowawcze. Oznacza to zastosowanie właściwej diety w celu normalizacji masy ciała (jeśli jest taka konieczność) oraz zaprzestanie palenia tytoniu i spożywania alkoholu. Ogólnie w chorobie refluksowej zalecana jest indywidualnie ustalana dieta łatwostrawna z ograniczeniem produktów pobudzających wydzielanie soku żołądkowego i większym udziałem produktów zasadotwórczych, takich jak warzywa (z pominięciem tych przeciwwskazanych) i niskotłuszczowych produktów nabiałowych. Dzięki nim kwas żołądkowy jest lepiej neutralizowany, co minimalizuje jego szkodliwe działanie na śluzówkę.

ZADBAJ O SIEBIE
Stopy jak marzenie
Pierwsza zasada, wynikająca z faktu, że stopy dźwigają całe ciało, brzmi - nie obciążaj ich dodatkowo i nie katuj niewygodnym, deformującym i nieoddychającym obuwiem. Niby proste, a tak łatwo zapomnieć, kiedy musimy już kupić buty i dokonać trudnej sztuki kompromisu między ceną, wyglądem, komfortem i jakością. W tej sytuacji niech będzie dla nas przewodnią myśl o dobrodziejstwach, które przyniosą nam dobrze wyprofilowana podeszwa, naturalne materiały pozwalające skórze oddychać, dopasowane tak, byśmy mogli poruszać palcami i aby do wnętrza dopływało powietrze. Dobrych butów, jak podkreślają ortopedzi, w zasadzie nie powinniśmy czuć na stopach.
SPIS TREŚCI
Felieton
2 Zasada domina
Poczytalnia
3 Innowacyjne urządzenie dla diabetyków
Wegetarianie żyją dłużej
4 PsInka Inka zostaje diabdogiem (12)
5 Sukraloza nie jest obojętna dla zdrowia
Nierówności zdrowotne w Polsce
Perspektywy i zbliżenia
6 Wpływ Ustawy refundacyjnej na leczenie i diagnostykę cukrzycy
Sami o sobie
7 Byle dalej
Diabetyk poleca
10 Aktywne wakacje z cukrzycą!
Pod lupą
15 ABC żółtaczki
18 Niewydolność serca - kardiologiczne wyzwanie
22 Diabetyk w aptece - menopauza
Rozważania o Cukrzycy
24 Zmagania z absurdami orzecznictwa
26 Elementarz leczenia cukrzycy - Schemat trzech wstrzyknięć
ABC Insulinoterapii
28 Biegać czy nie biegać?
Lekarz odpowiada
30 Ważne pytania o ... kontrolę cukrzycy
Zdrowo Żywieniowo
32 Nadmiary i niedobory w diecie - witaminy z grupy B (cz.1)
35 Dieta przy refluksie
38 Przepisy kulinarne
Warto wiedzieć
39 Co nowego w diagnozowaniu i leczeniu nowotworów?
Zadbaj o Siebie
42 Stopy jak marzenie
45 Prenumerata
46 Apteki
48 Roz(g)rywka

Zapraszamy na stronę: www.diabetyk.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - DIABETYK: Miesięcznik Diabetyk, lipiec 2013, nr 7 (210)
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 12 czerwca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line