Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

Co można wyczytać z etykiety produktów spożywczych? - zobacz program!


FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Wszystko o Accu-Chek Combo

Ustawienia glukometru Accu-Chek Performa Combo - wpis nr 7

źródło: oprac. własne, dodano: 15 października 2013 r.

Glukometr Accu-Chek Performa Combo jest bez wątpienia najlepszym glukometrem jaki kiedykolwiek miałam i jedynym tak zaawansowanym na polskim rynku. Użytkownik może zmienić jego ustawienia według własnych preferencji i dostosować go do zmieniających się warunków. W dzisiejszej notce znajdziecie informacje, jakie ustawienia można zmienić w glukometrze.

Ilu z Was mierzy cukier dokładnie po godzinie, czy dwóch od posiłku? Ja starałam się zawsze mierzyć, chociaż różnie to wychodziło, mierzyłam raczej wtedy jak mi się przypomniało, czasem po 50 minutach, a czasem po 3 godzinach. Nie było reguły. W glukometrze Accu-Chek Performa Combo można ustawić przypomnienia o pomiarze glikemii od godziny do czterech po posiłku (krok co 15 minut). Podobnie, glukometr włączy się i przypomni nam o pomiarze cukru, gdy wcześniej mieliśmy hipo lub hiperglikemię. Wystarczy ustawić próg glikemii, jaki nas interesuje, oraz po jakim czasie ma się pojawić przypomnienie. W przypadku hipoglikemii okres ten wynosi od 5 do 30 minut (krok co 5 minut), a w przypadku hiperglikemii od 1 do 6 godzin (krok co 15 minut). Ustawić możemy także limity ostrzegawcze - hipo i hiper. Jeżeli wyniki glikemii będzie poniżej bądź powyżej limitu ostrzegawczego, to wyświetli się odpowiedni komunikat.

Często też mierzę cukier w nocy. Glukometr ma funkcję budzika, który służy do przypominania o pomiarze glikemii lub innych codziennych wydarzeniach. Można ustawić do ośmiu przypomnień na dzień. Chociaż teraz moim naturalnym budzikiem jest moja córka :)

Zapominalscy mogą również ustawić sobie przypomnienie o dacie - wizycie u lekarza (data, godzina), teście laboratoryjnym (data, godzina) lub zmianie zestawu infuzyjnego (co 1, 2 lub 3 dni). To ostatnie przypomnienie zdaje mi się być najważniejsze. Dni tak szybko mijają, a wkłucie po pięciu dniach nie wygląda wcale gorzej niż dnia pierwszego. Dopóki nie odkryłam tego przypomnienia też bywało różnie. A nie muszę chyba wspominać jak ważna jest regularna wymiana zestawów infuzyjnych.


W glukometrze możemy zapisywać ilość węglowodanów, jakie spożywamy. Możemy zapisać je w różnych jednostkach węglowodanowych. W tabeli podane są dostępne w glukometrze jednostki miary węglowodanów.


Przed pierwszym skorzystaniem z kalkulatora bolusa, który w glukometrze Accu-Chek Performa Combo nosi nazwę Zalecenie bolusa, należy zmienić ustawienia na takie, które będą odpowiednie dla prowadzenia "własnej" cukrzycy. Dobę możemy podzielić na 8 bloków czasowych. Dla każdego bloku możemy ustawić pożądany zakres glikemii, współczynnik węglowodanowy (czyli ile insuliny potrzebujemy na wymiennik węglowodanowy) oraz poziom wrażliwości na insulinę (o ile jedna jednostka obniża nam cukier).

Jak wiemy istnieją pewne sytuacje, w których zapotrzebowanie na insulinę się zwiększa lub zmniejsza, np. choroba, stres, aktywność fizyczna, czy w przypadku kobiet czas przed miesiączką. Wtedy musimy odpowiednio dać więcej bądź mniej insuliny na daną ilość węglowodanów. Możemy ustawić, że jeżeli spożywamy posiłek np. w przerwie ćwiczeń to podajemy o 20% mniej insuliny albo, jeżeli jesteśmy chorzy to o 30% więcej niż w standardowym dniu.

Kolejnymi ustawieniami w kalkulatorze bolusa są tzw. Opcje zaleceń. W tym miejscu określamy wzrost po posiłku, limit przekąski, czas działania oraz czas wyrównania. Wszystkie parametry w funkcji Zalecenie bolusa są ustawiane ściśle według zaleceń lekarza diabetologa.


Oczywiście dostępne są także inne ustawienia, typowe dla urządzeń elektronicznych jak włączenie i wyłączanie blokady klawiszy, ustawienia języka, włączanie/wyłącznie technologii bezprzewodowej Bluetooth, ustawienia dźwięku/wibracji (dla bezpieczeństwa użytkownika niemożliwe jest jednoczesne wyłącznie dźwięku i wibracji), dźwięku przycisków, ustawienia formatu godziny i daty oraz ustawienia podświetlenia.

Jak widzimy, wachlarz ustawień jest szeroki. Możemy spersonalizować nasz glukometr i ustawić według własnych potrzeb i możliwości. Wszelkie przypomnienia są szczególnie ważne w przypadku dzieci. Rodzic jest spokojny, że dziecko nie zapomni zmierzyć cukru po posiłku, nie pomyli się w obliczeniach, gdy będzie chciało coś zjeść (o kalkulatorze bolusa będzie kolejny wpis). Wiadomo, że żadne urządzenie nie jest w stanie zastąpić umysłu człowieka, ale ten glukometr naprawdę ułatwia kontrolę nad cukrzycą.

Małgorzata MagieraMateriał sponsorowany przez Roche Diagnostics Polska z siedzibą w Warszawie, KRS 132695.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Wszystko o Accu-Chek Combo: Ustawienia glukometru Accu-Chek Performa Combo - wpis nr 7
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Wtorek, 16 kwietnia 2024 r.

Zadaj pytanie on-line