Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
FreeStyle Libre 2
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
DIABETYK

Miesięcznik Diabetyk, listopad 2013, nr 11 (214)

dodano: 4 listopada 2013 r.

Diabetyk

DRODZY CZYTELNICY

DiabetykPora roku, która nastała zobowiązuje. Nas do poruszania tematów związanych z jej mankamentami, a Państwa - do większej dbałości o swoje zdrowie. Negatywy okresu jesienno-zimowego wydają się oczywiste: mniejsza aktywność fizyczna, bardziej treściwe - często niezdrowe - jedzenie oraz infekcje (np. przeziębienie, grypa). To wszystko sprawia, że w zimne miesiące roku trudno utrzymać prawidłowe wartości glikemii i pozytywne nastawienie. Przed nami kilka trudnych miesięcy, które musimy jakoś przetrwać w dobrej kondycji i względnie dobrym zdrowiu. Jak to zrobić? Po pierwsze badać się regularnie i nie zaniedbywać samokontroli. Po drugie - ruszać się, nawet w pozycji siedzącej lub leżącej - to naprawdę możliwe, o czym dowodzi tekst w dziale Aktywny styl. Po trzecie - wysypiać się, bo sen to zdrowie, a jeśli mamy z tym kłopot możemy skorzystać z porad zawartych w artykule "Problematyczna bezsenność".

Ponieważ sezon grypy i przeziębień trwa, i zapewne szybko się nie skończy, powinniśmy uzbroić się w wiedzę, która pomoże nam poradzić sobie z cukrzycą w tych trudnych momentach, bo infekcje mają niestety bardzo duży wpływ na glikemię. O tym, jak podczas choroby regulować dawki insuliny, jak często kontrolować poziom glukozy, kiedy należy bezzwłocznie udać się do lekarza itd., przeczytacie w artykułach: "Infekcje a kontrola cukrzycy" i "Insulinoterapia przy grypie".

Życzymy zdrowia i konstruktywnej lektury.

Redakcja

Chcesz dostać DIABETYKA do domu? Zaprenumeruj!

Cena: 5,40 zł (w tym 8% VAT)

DIABETYK POLECA
Infekcje a kontrola cukrzycy
Nieubłaganie nadszedł czas, którego tak wielu z nas nie lubi - okres sprzyjający częstszemu występowaniu chorób infekcyjnych. Pojawienie się grypy lub nawet zwykłego przeziębienia u osób z cukrzycą wymaga zwiększonej kontroli glikemii oraz - co nie zawsze jest przez pacjentów uwzględniane - zmian w dawkowaniu insuliny.

Dodatkowe schorzenia takie jak przeziębienie, gorączka czy nieżyt żołądkowo-jelitowy mogą zaburzać wyrównanie cukrzycy - występujące często wahania glikemii i zmieniające się zapotrzebowanie na insulinę utrudniają zarządzanie chorobą i utrzymanie właściwej kontroli. Dlatego w artykule tym staramy się przybliżyć różne sposoby i zasady ułatwiające radzenie sobie z cukrzycą, gdy pojawi się jakaś infekcja, a z nią problem z glikemią i zmieniającym się zapotrzebowaniem na insulinę.

POD LUPĄ
Problematyczna bezsenność
Najistotniejsze w leczeniu łagodnych zaburzeń snu jest przestrzeganie prawidłowej higieny snu. Pod tym pojęciem rozumie się zasady i zalecenia, których stosowanie poprawia jakość snu. Najważniejsze z nich to aktywność fizyczna prowadzona późnym popołudniem, ale nie wieczorem, która sprawia, że sen staje się głębszy i dłuższy. Istotne jest też unikanie spędzania czasu w łóżku przed zaśnięciem i po wybudzeniu oraz drzemek w ciągu dnia, a także zrezygnowanie z kofeiny, nikotyny i alkoholu. Napoje energetyzujące mogą utrudniać zaśnięcie nawet do 12 godzin od ich spożycia. By uregulować rytm okołodobowy powinno się unikać ekspozycji na silne światło w godzinach wieczornych i nocnych, wstawać codziennie mniej więcej o tej samej porze, spożywać kolację maksymalnie trzy godziny przed snem.

POD LUPĄ
Cukrzyca i układ krążenia - nowe wytyczne
W wytycznych podkreśla się, że bardzo ważne znaczenie ma bogata w błonnik dieta, zawierająca każdego dnia warzywa i owoce, a także ograniczenie spożycia cukrów prostych oraz tłuszczów. Konieczny jest codzienny wysiłek fizyczny - optymalny jego czas to nie mniej niż 30 minut dziennie lub przynajmniej 150 minut w ciągu tygodnia. Taki tryb życia powinien zapewnić prawidłową masę ciała. Gdy pacjent z cukrzycą ma współistniejącą nadwagę, a jego BMI przekracza 25 kg/m2, zaleca się redukcję masy ciała o więcej niż 5%. Ważne jest ograniczenie spożycia alkoholu.

ZDROWO ŻYWIENIOWO
Węglowodany a odchudzanie
W przypadku cukrzycy, nadwagi lub otyłości bardzo ważne jest ograniczanie spożycia cukrów dodanych, czyli cukru używanego zwyczajowo (np. do słodzenia - sacharoza) oraz cukrów dodawanych do produktów spożywczych w czasie ich wytwarzania lub produkcji. Są to między innymi: sacharoza (cukier do słodzenia), fruktoza, glukoza, miód, syropy - glukozowy, wysokofruktozowy, kukurydziany, klonowy, melasa cukrowa, dekstroza krystaliczna.

Warto czytać etykiety i sprawdzać, czy w danym produkcie spożywczym, który chcemy kupić znajduje się któryś z wyżej wymienionych składników. Jeśli tak, oznacza to, że dany produkt zawiera cukier dodany i lepiej z niego zrezygnować. Unikanie takich produktów pomaga zmniejszyć ilość węglowodanów w diecie, a tym samym zmniejszyć jej kaloryczność, co wspomaga proces odchudzania.

WARTO WIEDZIEĆ
Poradnik pacjenta (cz.2)
Każdy z nas w którymś momencie dostaje zwolnienie z powodu choroby, musi skorzystać z pomocy lekarza specjalisty czy wykupić leki zapisane na receptę. Zasady obowiązujące w systemie opieki zdrowotnej w tego typu przypadkach mogą nastręczać pacjentom problemów. istniejące w ochronie zdrowia wymogi formalne stwarzają bowiem mnóstwo sposobności do pomyłek. Dlatego warto mieć przynajmniej ogólną orientację w kwestiach związanych z organizacją systemu ochrony zdrowia, aby pewniej się w nim poruszać, gdy zajdzie taka potrzeba.

(...) Zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby wystawia się wyłącznie po przeprowadzeniu bezpośredniego badania stanu zdrowia osoby ubezpieczonej. Niedopuszczalne jest zatem przyjście osoby trzeciej w imieniu osoby starającej się o wypisanie takiego druku, nawet jeśli zwraca się o to do lekarza najbliższa rodzina ubezpieczonego.
SPIS TREŚCI
FELIETON
2 Śmiertelny bieg i życiowe wnioski
NIEZWYKLI ZWYKLI LUDZIE
3 Sprintem przez życie
4 Koszalin ma swój napęd!
POCZYTALNIA
8 PsInka Inka zostaje diabdogiem (16)
Z kongresu amerykańskich diabetologów
9 Konsekwencje upadków u starszych osób
PERSPEKTYWY I ZBLIŻENIA
10 Żyję bo biorę
DIABETYK POLECA
12 Infekcje a kontrola cukrzycy
ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
18 Cukrzyca: ochrońcie swoją przyszłość
22 Insulinoterapia przy grypie
POD LUPĄ
25 Problematyczna bezsenność
28 Cukrzyca i układ krążenia - nowe wytyczne
30 Badania kontrolne - jakie i kiedy? (cz. 2)
ABC INSULINOTERAPII
32 Gdy wybierasz się na narty
ZDROWO ŻYWIENIOWO
34 Dieta w chorobach jelit
36 Węglowodany a odchudzanie
39 Przepisy kulinarne
AKTYWNY STYL
40 Ruszaj się siedząc!
WARTO WIEDZIEĆ
38 Poradnik pacjenta (cz.2)

45 Prenumerata
46 Apteki
48 Roz(g)rywka

Zapraszamy na stronę: www.diabetyk.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

 

mojacukrzyca.org - DIABETYK: Miesięcznik Diabetyk, listopad 2013, nr 11 (214)
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 7 czerwca 2023 r.

Zadaj pytanie on-line