Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Wszystko o Accu-Chek Combo

Programowanie dawki tymczasowej - wpis nr 11

źródło: oprac. własne, dodano: 12 listopada 2013 r.

Kiedy byłam na penach, dręczył mnie pewien problem - planowanie aktywności fizycznej, a raczej brak możliwości jej planowania. Co prawda mówi się na szkoleniach cukrzycowych jak bardzo ważne jest, by planując aktywność zmniejszyć dawkę insuliny bazalnej, ciężko to jednak zrealizować. Problem tkwił w tym, że czasem planowałam i nic z tego nie wychodziło albo nie planowałam, czego efektem była hipoglikemia.

Hipoglikemia mogła pojawić się nawet nie w trakcie wysiłku, to kilka godzin później. I nie mam tu na myśli jakiegoś ciężkiego treningu, a np. zwykłe zwiększenie ruchu podczas kilkugodzinnych zakupów, czy załatwianiu spraw "na mieście". Raz podana insulina po prostu już działa w naszym organizmie i nic nie jesteśmy w stanie z nią zrobić (chyba, że udamy się na małe co nieco).


Pompa insulinowa Accu-Chek Spirit Combo umożliwia tymczasowe zmniejszenie lub zwiększenie dawki podstawowej. Standardowo ustawiona jest ona na 100%. Możemy ją zmniejszyć do minimum 0% na okres do 24 godzin lub zwiększyć do maksymalnie do 250% także na okres 24 godzin. W ustalonym czasie każda godzinowa dawka jest odpowiednio zmniejszana bądź zwiększana.

Kiedy ustawimy tymczasową dawkę podstawową, jej czas trwania oraz zaprogramowany procent jest wyświetlany na ekranie głównym pompy. Pompa Accu-Chek Spirit Combo wydaje co godzinę sygnał dźwiękowy przypominający o zmianie dawki podstawowej. Pompa informuje nas także wtedy, gdy kończy się podawanie dawki tymczasowej - wyświetlane jest odpowiednie ostrzeżenie.


Często zwiększam dawkę podstawową, gdy mam wysoki cukier (oczywiście razem z bolusem korekcyjnym), dzięki czemu szybciej osiągam normoglikemię. Poza tym w nocy, gdy mam hipoglikemię ustawiam 0% na okres 15-30 min, by dać sobie czas na podniesienie cukru i aby nie zapomnieć włączyć pompy ponownie. Wtedy mam pewność, że gdy usnę pompa zacznie podawać insulinę automatycznie i rano nie obudzę się z wysokim cukrem. Oczywiście sposób programowania tymczasowej dawki podstawowej należy wcześniej skonsultować z lekarzem lub personelem medycznym.

Małgorzata MagieraMateriał sponsorowany przez Roche Diagnostics Polska z siedzibą w Warszawie, KRS 132695.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Wszystko o Accu-Chek Combo: Programowanie dawki tymczasowej - wpis nr 11
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Poniedziałek, 22 lipca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line