Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Światowy Dzień Cukrzycy

Redefinicja cukrzycy - rusza kampania Koalicji na rzecz walki z cukrzycą

źródło: Koalicja na rzecz Walki z Cukrzycą, dodano: 13 listopada 2013 r.

Światowy Dzień Cukrzycy 14 listopada razem z mojacukrzyca.org

O cukrzycy mówi i myśli się w Polsce w sposób schematyczny i stereotypowy. Z badań przeprowadzonych przez Koalicję na rzecz walki z cukrzycą wynika, że większość osób nie kojarzy cukrzycy z ciężkimi powikłaniami, dlatego też specjalnie nie przykłada dużej wagi do regularnej kontroli glikemii. Wiele niedomówień i niezrozumienia samej specyfiki choroby powoduje, że cukrzycę traktuję się jako "lepsze zło", jedną z "tych" lżejszych, nieśmiertelnych chorób.

Redefinicja cukrzycyW związku z tym Koalicja w ramach obchodów Światowego Dnia Walki z Cukrzycą podjęła się zadania "Redefinicji cukrzycy", czyli zredefiniowania na nowo tej choroby w warstwie słownej i społecznej. Intencją organizatorów akcji "Redefinicja cukrzycy" jest otwarcie nowego rodzaju dialogu w cukrzycy w Polsce, a także próba zmiany języka w mówieniu o tej chorobie. W dalszej perspektywie celem działań jest przełamanie schematu myślenia na temat cukrzycy w Polsce, a także podkreślenie jej społecznego wymiaru.

W ramach projektu już w październiku b.r podjęto cykl rozmów okrągłego stołu na szczeblu regionalnym. W 3 miastach Polski: w Gdańsku, Lublinie, i Wrocławiu odbyły się spotkania środowiska diabetologicznego z przedstawicielami lokalnych instytucji, konsultantów regionalnych, organizacji pacjenckich, które miały na celu rozpoczęcie dyskusji, a także wspólne porozumienie odnośnie strategii zatrzymania rosnącego odsetka chorych w poszczególnych województwach.

Podsumowaniem tych rozmów będzie debata w Sejmie RP zaplanowana na 21 listopada b.r. z udziałem między innymi Igora Radziewicza Winnickiego, podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia, Marcina Pakulskiego, wiceprezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, Tomasza Latosa, Przewodniczącego Sejmowej Komisji Zdrowia, Grażyny Hart, Dyrektor Departamentu Orzecznictwa ZUS, Prof. Leszka Czupryniaka, Prezesa Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.

Powstał także fotoreportaż "Zobacz cukrzycę", który został zrealizowany w ramach współpracy ze znanym fotografem Maciejem Moskwą, przedstawiający codzienne życie z cukrzycą i jej różne oblicza. W projekcie wzięło udział kilkanaście osób z całej Polski, które w obiektywie znanego fotografa przybliżają prawdziwe codzienne życie z cukrzycą w różnych miejscach w kraju. W projekcie wzięło udział 16 osób z cukrzycą typu 1 i 2.

Symbolicznym elementem akcji jest zmiana słownikowej definicji cukrzycy w Słowniku Języka Polskiego. Przez cały listopad trwa akcja zbierania propozycji zmian w definicji, które można wpisywać na stronie akcji www.nie-cukrzycy.pl lub na Facebook profil "Cukrzyca więcej niż cukier". Propozycja tej zmiany zostanie przedłożona Radzie Języka Polskiego końcem listopada b.r.

Sponsorami kampanii "Redefinicja cukrzycy" są firmy Novo Nordisk, Servier oraz MSD.


Zobacz cukrzycę - fotoreportaż

W ramach kampanii "Redefinicja cukrzycy" powstał fotoreportaż "Zobacz cukrzycę" autorstwa Macieja Moskwy przedstawiający 12 portretów osób z cukrzycą, przedstawione w formie dyptyków pokazujących różne sytuacje życia z chorobą.

Ideą fotoreportażu "Zobacz cukrzycę" jest ukazanie historii osób, które od lat zmagają się z cukrzycą, a fotografie prezentowane w formie dyptyków, par obrazów pokazują, z jednej strony, jaką cenę chory ponosi za późne rozpoznanie choroby, złą profilaktykę lub nieodpowiednie leczenie, z drugiej historie zdeterminowanych i zmotywowanych pacjentów, którzy dzięki ogromnemu wysiłkowi funkcjonują wśród zdrowych ludzi na niemal równych zasadach.

Zdjęcia, prezentujące bohaterów w codziennym otoczeniu, sytuacjach, pełne optymizmu, przekonują, że można pokonać cukrzycę, a kluczem do sukcesu jest wczesna diagnostyka, samodyscyplina pacjenta i determinacja w codziennej walce z chorobą. Prezentowane historie mają także prowokować do rozmów i refleksji na ten choroby, zarówno w wymiarze społecznym, jak i osobistym.

Fotoreportaż Zobacz Cukrzycę fot. Maciej Moskwa

Fotoreportaż Zobacz Cukrzycę fot. Maciej Moskwa

Fotoreportaż Zobacz Cukrzycę fot. Maciej Moskwa

Fotoreportaż Zobacz Cukrzycę fot. Maciej Moskwa


Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Światowy Dzień Cukrzycy: Redefinicja cukrzycy - rusza kampania Koalicji na rzecz walki z cukrzycą
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Poniedziałek, 27 maja 2024 r.

Zadaj pytanie on-line