Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Światowy Dzień Cukrzycy

Światowy Dzień Cukrzycy i X rocznicą powstania Koła Diabetyków w Tarnogrodzie

źródło: Koło diabetyków w Tarnogrodzie, dodano: 16 listopada 2013 r.

Światowy Dzień Cukrzycy 14 listopada razem z mojacukrzyca.org

TarnogródW Tarnogrodzie dnia 14 listopada br. odbyły się obchody Światowego Dnia Walki z Cukrzycą połączone z X rocznicą powstania koła diabetyków w Tarnogrodzie. O godz 13.00 odbyła się Msza Św. w kościele p.w. Przemienienia Pańskiego w Tarnogrodzie. Mszę odprawił i słowo Boże wygłosił do zebranych Ks. Dziekan Jerzy Tworek. Po mszy wszyscy przeszli do Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury gdzie prezes Władysław Chodkiewicz powitał wszystkich zebranych oraz przybyłych gości.

Na uroczystości przybyli poseł Piotr Szeliga, Poseł Sławomir Zawiślak, prezes Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Bydgoszczy Andrzej Bauman, V-ce prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Lublinie Teresa Bronikowska, wojewodę lubelskiego reprezentował pan Krzysztof Szwal z Urzędu Wojewódzkiego, przybyły delegacje diabetyków z Parczewa, Zamościa, Kraśnika. Burmistrza Tarnogrodu Eugeniusza Stróża reprezentowała sekretarz pani Agnieszka Łagowska - Borek, przedstawiciel Forum Organizacji Pozarządowych Powiatu Biłgorajskiego pan Andrzej Fus.

Swoją obecnością uroczystości zaszczycili Ks. Dziekan Jerzy Tworek oraz ks. Włodzimierz Klimiuk z parafii prawosławnej, dr Jolanta Mazurek, dyr. Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury Renata Ćwik, Dr inż. Leszek Dmitrocę, Nadleśniczego Nadleśnictwa w Józefowie reprezentował zastępca pan Wiechowski Wiesław. Na spotkaniu był również prawnik Józef Łaba z Biłgoraja. Była dyr. Publicznej Miejskiej Biblioteki w Tarnogrodzie Joanna Puchacz, dyr. Środowiskowego Domu Samopomocy w Tarnogrodzie Elżbieta Kyc, dr Jolanta Mazurek z Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Przychodnia Lekarska w Tarnogrodzie, personel medyczny z Przychodni w Tarnogrodzie z Bogusławą Mazurek na czele.

Po przedstawieniu porządku spotkania prezes Władysław Chodkiewicz przedstawił szokujące informacje w temacie cukrzycy, że co 5 sekund na świecie ktoś dowiaduje się o cukrzycy, co 10 sekund na świecie ktoś umiera z powodu cukrzycy, co 15 sekund na świecie amputowana jest kończyna. W Polsce jest amputowanych około 14 tys. kończyn rocznie, około 3 tys. osób bierze białe laski, bo utracili wzrok. Zajmujemy niechlubne 1 miejsce w Europie pod względem otyłości dzieci, a na cukrzycę choruje 3 miliony osób, a co najmniej milion nie jest zdiagnozowanych. 20 tysięcy dzieci choruje na cukrzycę w Polsce. Czeka nas wielkie i trudne zadanie ażeby te statystyki poprawić. Jest to rola władz na każdym szczeblu z krajowymi włącznie. Dr Jolanta Mazurek poprowadziła wykład pt. "Stopa cukrzycowa - lepiej zapobiegać jak leczyć". Wykład został przygotowany przez Porozumienie Zielonogórskie Lekarzy.

Po wykładzie głos zabrali goście. Prezes Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Bydgoszczy pan Andrzej Bauman mówił o problemach związanych z leczeniem cukrzycy w Polsce. Panu Władysławowi Chodkiewiczowi wręczył Kryształowego Kolibra, jako społecznikowi roku w skali kraju za 2013 r. oraz przekazał list gratulacyjny z okazji X rocznicy powstania koła diabetyków w Tarnogrodzie.

Głos zabierali przedstawiciel Burmistrza Tarnogrodu pani Agnieszka Łagowska - Borek, W-ce prezes PSD w Lublinie Teresa Bronikowska. Przedstawiciel wojewody pan Krzysztof Szwal odczytał list od wojewody do zebranych. Głos zabierali również oraz przekazywali najlepsze życzenia poseł na Sejm RP pan Piotr Szeliga, który przekazał również kwiaty i upominek, za który serdecznie dziękujemy oraz poseł Sławomir Zawiślak. Głos w dyskusji zabierali również Marek Klimek prezes diabetyków z Zamościa, Józef Łaba - radca prawny wspierający diabetyków.

W dalszej części ze spektaklem wystąpiła Tarnogrodzka Kapela Ludowa pod kierownictwem Heleny Zając, a tuż po niej występem prezentowali się uczniowie z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Różańcu pod kierownictwem pani Małgorzaty Ułanowskiej. Występy wszystkim bardzo się podobały. Po występach zostały wręczone Złote Odznaki Zasłużony dla Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, które otrzymali prezes poprzedniej kadencji Zdzisław Karczmarzak oraz Władysław Chodkiewicz prezes obecnej kadencji. Srebrne odznaki Zasłużony dla Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków otrzymali pielęgniarka Regina Kowalczyk, Nadleśniczy Nadleśnictwa Józefów dr inż. Leszek Dmitroca, Ks. Dziekan Jerzy Tworek, mec. Greta Kulińska - Podbielska z Lublina.

(kliknij tu, aby powiększyć)
Obchody Światowego Dnia Cukrzycy i X rocznicą powstania Koła Diabetyków w Tarnogrodzie

Były również dyplomy przyznane przez Zarząd Główny Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Bydgoszczy, które otrzymali młodzież z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Różańcu, Małgorzata Ułanowska z tej samej szkoły, Barbara Mazurek, Maria Dworniczak, Gabriel Korniak, Bożena i Tadeusz Kapka. Państwo Bożena i Tadeusz Kapka właściciele piekarni w Tarnogrodzie oraz Zakładów Przemysłu Zbożowego w Tarnogrodzie i w Jarosławiu ufundowali statuetki dla 10 osób, którzy najbardziej przez okres 10 lat zasłużyli się dla stowarzyszenia, osób chorych na cukrzycę i dla mieszkańców. Statuetki otrzymali dr Roman Cichocki, dr Jolanta Mazurek, dr Grażyna Klenk - Jarząbek, pielęgniarka Bogusława Mazurek, Burmistrz Tarnogrodu Eugeniusz Stróż, Teresa Buńko, Janina Magoch, Jan Hass, dyr. TOK Renata Ćwik oraz prezes Władysław Chodkiewicz.

Na zakończenie zostały wręczone dyplomy z podziękowaniami dla tych wszystkich, którzy w ciągu roku wspierali działania diabetyków oraz włączyli się w przygotowanie tego uroczystego spotkania. Podczas spotkania były prowadzone bezpłatne badania na zawartość glukozy we krwi, pomiar ciśnienia tętniczego oraz pomiar cholesterolu. Badania prowadziły pielęgniarki z NZOZ Przychodnia Lekarska w Tarnogrodzie Bogusława Mazurek, Regina Kowalczyk i Czesław Złydasik.

Prowadzona była również degustacja oleju ekologicznego przygotowana przez firmę "Barwy Zdrowia" Państwa Obszańskich z Tarnogrodu. Całe spotkanie prowadził prezes Władysław Chodkiewicz który na zakończenie podziękował wszystkim gościom, którzy przybyli na obchody Światowego Dnia Walki z Cukrzycą połączone z X rocznica powstania koła diabetyków w Tarnogrodzie, podziękował również mieszkańcom, chorym na cukrzycę oraz tym wszystkim którzy pomagali i przyczynili się do organizacji spotkania - dziękował księżom, którzy co miesiąc pomagają i ogłaszają informacje o organizacji spotkań edukacyjnych, Nadleśnictwu Józefów za wspieranie działań diabetyków, Bożenie i Tadeuszowi Kapka za sponsorowanie statuetek, dyrekcji i pracownikom Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury za włożony wkład w organizację spotkania, Burmistrzowi Tarnogrodu za wspieranie działań diabetyków , lekarzom, personelowi medycznemu z Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Przychodnia Lekarska w Tarnogrodzie za przeprowadzane wykłady oraz przeprowadzone badania, wszystkim tym, którzy pomagali a nie zostali wymienieni. Następne takie spotkanie odbędzie się za rok, na które już dzisiaj serdecznie zapraszamy.

Władysław Chodkiewicz
Koła diabetyków w Tarnogrodzie


Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [1]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~Adnaw Weihs  IP: 88.199.149.xxx(2014-02-23 10:07:26)
Hasła są piękne! artykuł b. dobry .swiatowe dni cukrzycy itd. ale niekiedy rzeczywistość przedstawia się inaczej .gdy w przypadku mojej 87 letniej mamy nie chodzącej,zjawiłam sie - (jestem córką) u diabetologa w Górze - wielce szanowna diabetolog nie pozwoliła zadać mi absolutnie zadnego pytania-nie udzieliła zadnej porady .Odpowiedz zabrzmiała stanowczo ! bez pacjenta nic mi nie powie. Na wizyte czekałam 2 miesiące a w owym dniu czekałam 3 godz. wcześniej stoczyłam walkę aby otrzymac pen do insuliny.


Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Światowy Dzień Cukrzycy: Światowy Dzień Cukrzycy i X rocznicą powstania Koła Diabetyków w Tarnogrodzie
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Sobota, 13 lipca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line