Strona główna FreeStyle Libre zamów online! Forum dyskusyjne Facebook Twitter NK YouTube Instagram Snapchat RSS Kontakt
 1. Wiadomości
 2. O cukrzycy
 3. Porady
 4. Sprzęt i leki
 5. Więcej
 6. Przydatne
 7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

2. Wirtualna Konferencja mojacukrzyca.org - 13 listopada - zapisz się teraz!

FreeStyle Libre
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Wszystko o Accu-Chek Combo

Wymiana zestawu infuzyjnego - wpis nr 14

źródło: oprac. własne, dodano: 3 grudnia 2013 r.

Każdy z nas wie, jak ważne jest regularne zmienianie wkłuć. Każdemu z nas zapewne zdarzyło się trochę je przetrzymać. Niby jeden dzień "nie robi różnicy", ale pamiętajmy, że jednak mamy w sobie obce ciało, a insulina podawana cały czas w jedno miejsce gorzej się wchłania.

Odkąd przetrzymałam wkłucie 7 dni (jeju, jak one szybko mijają) ustawiłam sobie przypomnienie w glukometrze. Wkłucie wyglądało całkiem dobrze, plaster bialutki, nienaruszony, ale cukrowo już trochę gorzej. Pamiętajmy, że wkłucia teflonowe należy zmieniać co 48-72 h, zaś metalowe co 24-48 h lub częściej, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Lepiej nie ryzykować i nie przetrzymywać go dłużej, bo poza gorszym wchłanianiem insuliny może dojść do infekcji lub rozrostu podskórnej tkanki tłuszczowej (i pewnie jeszcze wieloma innymi komplikacjami).


Gdy byłam na penach insulinę przez 6 lat non stop podawałam w brzuch. Nie muszę chyba pisać, jak on teraz wygląda. Z wkłuciami jest lepiej, ale należy pamiętać, by także ich nie robić ciągle w te same miejsca. Najlepiej zakładać je na ramiona, brzuch, udo i pośladek. W każdym razie należy unikać miejsc narażonych na ucisk, podrażnionych lub z niewielką ilością tkanki podskórnej. Moje ulubione miejsce to ramię, ale w inne także często je aplikuję.

Zmieniając wkłucie zawsze pamiętam o zaleceniach personelu medycznego:
 1. Przed zmianą wkłucia powinniśmy zawsze umyć ręce.
 2. Skórę w miejscu, w którym chcemy założyć zestaw infuzyjny, należy zawsze zdezynfekować (ja używam gazików nasączonych 70% alkoholem izopropylowym, ale można też użyć waty nasączonej spirytusem lub popsikać skórę innym środkiem dezynfekującym). Przed założeniem wkłucia należy odczekać aż odkażone miejsce wyschnie.
 3. Nowe wkłucie nie powinno ulec zamoczeniu przez co najmniej 8 h od momentu założenia (dlatego zwykle zmieniam je po kąpieli).
 4. Przez 2-3 godziny należy kontrolować cukier, by upewnić się, że jest ono prawidłowo założone i nie ma nigdzie wycieków, zagiętej kaniuli, itp.
 5. Nie należy odrywać starego wkłucia przez ok. 3 h od momentu założenia nowego. Może okazać się, że nowe wkłucie zostało źle założone. Ponadto jeszcze przez jakiś czas z miejsca, w którym jest stare wkłucie wchłania się insulina.

Wkłucia możemy zakładać ręcznie. Choć nie jest to trudne, to bardziej oporni (w tym ja) mogą skorzystać ze specjalnego urządzenia do wprowadzania kaniuli - Accu-Chek LinkAssist. Można go używać z zestawem infuzyjnym Accu-Chek FlexLink. Urządzenie to automatycznie wsuwa kaniulę. Jest łatwe i wygodne w użyciu - do jego użycia wystarczy jedna ręka. Bardzo szybko i bezboleśnie możemy założyć nowe wkłucie. Jak dla mnie to duża wygoda.Małgorzata MagieraMateriał sponsorowany przez Roche Diagnostics Polska z siedzibą w Warszawie, KRS 132695.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Diabetin Forte

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry


mojacukrzyca.org - Wszystko o Accu-Chek Combo: Wymiana zestawu infuzyjnego - wpis nr 14
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Contour Plus Elite
Diabetin Forte
Przydatne
Informacje
Ogłoszenia
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
Polecamy
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2021 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 27 października 2021 r.

Zadaj pytanie on-line