Strona główna FreeStyle Libre zamów online! Forum dyskusyjne Facebook Twitter NK YouTube Instagram Snapchat RSS Kontakt
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Solo
FreeStyle Libre
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Białko z soi pomaga chorym na cukrzycę

źródło: Onet.pl, dodano: 4 lipca 2004 r., aktualizacja: 2 kwietnia 2021 r.

Dodanie białka sojowego do codziennej diety znacznie poprawia funkcje nerek i może obniżać ryzyko choroby serca u osób z cukrzycą typu II - wyniki badań naukowców z USA publikuje pismo "Journal of Nutrition".

Cukrzyca typu II (insulinoniezależna) to poważna, przewlekła choroba metaboliczna, objawiająca się podwyższonym poziomem glukozy we krwi. Dotyka ona najczęściej ludzi starszych lub osoby otyłe po 30. roku życia.

Chorzy na cukrzycę muszą stale kontrolować poziom glukozy we krwi. W ich wypadku szczególnie ważne jest przestrzeganie prawidłowej diety i regularna aktywność fizyczna. Zaniedbanie tych zaleceń grozi bowiem poważnymi powikłaniami.

Jednym z podstawowych powikłań u osób z cukrzycą jest zaburzenie funkcji nerek, które może prowadzić do ich skrajnej niewydolności. Głównym objawem niewydolności jest wzrost poziomu białka (albuminy) w moczu chorego. Dlatego też, aby nie obciążać zbytnio nerek, diety dla cukrzyków polegają między innymi na zredukowaniu ilości białka w pożywieniu.

Do innej grupy powikłań u cukrzyków należą: miażdżyca naczyń, wzrost ciśnienia krwi oraz ryzyko choroby wieńcowej serca.

"Niewielka zmiana w diecie, która polegałaby na zwiększeniu spożycia produktów sojowych, mogłaby pomóc w prewencji choroby nerek, a być może też w prewencji choroby wieńcowej serca u cukrzyków" - podkreśla prowadząca najnowsze badania Sandra R. Teixeira, z Uniwersytetu Stanu Illinois w Urbana-Champaign.

Badania przeprowadzono na 14 emerytowanych wojskowych w wieku od 53 do 73 lat, którzy leczyli się z powodu zaawansowanej cukrzycy typu II.

Połowa osób z tej badanej grupy przeszła na dietę, w której 50 procent dostarczanego białka stanowiło białko sojowe. Druga połowa badanych otrzymywała zamiast tego białko zwierzęce: kazeinę. Naukowcy mierzyli poziom albuminy w próbkach moczu chorych; badano też poziom cholesterolu w ich krwi.

Okazało się, że u tych mężczyzn, którym do posiłków dodawano białko sojowe, funkcjonowanie nerek poprawiło się. Poziom albuminy w moczu tych mężczyzn spadł o 9,5 procent, natomiast w grupie, która dostawała kazeinę, odnotowano wzrost - o ponad 11 procent.

W grupie badanych, których dieta uwzględniała soję, zaobserwowano też korzystny, choć niewielki wzrost (o o 4,3 procent) poziomu "dobrego" cholesterolu - HDL, podczas gdy u mężczyzn otrzymujących kazeinę nastąpił jego spadek (na szczęście nieznaczny). Jak przypominają autorzy, podobne wyniki udało się uzyskać rok wcześniej na myszach, przy czym dieta z dodatkiem białka soi zahamowała jedynie wzrost poziomu albuminy w moczu chorych zwierząt.

Zdaniem badaczki, odkrycie jej zespołu jest o tyle istotne, że w ostatnim czasie obserwuje się stały wzrost liczby zachorowań na cukrzycę typu II. Schorzenie to dotyka coraz młodszych osób.

Jak ogłosili niedawno (w maju 2004) przedstawiciele Światowej Organizacji Zdrowia WHO, można już mówić o światowej epidemii tej choroby.

Autorzy nie potrafią na razie wyjaśnić, na czym dokładnie polega korzystny wpływ soi na funkcjonowanie nerek. Przypuszczają jednak, że białka w niej zawarte mogą poprawiać przepływ krwi w tych narządach.

Białko sojowe oferuje sklep z odżywkami - Pakerszop.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

XXII Zjazd Polskiego Towarzystwa Diabetologicznegomojacukrzyca.org - Artykuły: Białko z soi pomaga chorym na cukrzycę
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Poznaj cukrzycę
Nowość!
Przydatne
Informacje
Ogłoszenia
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
Polecamy
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2021 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Wtorek, 11 maja 2021 r.

Zadaj pytanie on-line