Strona główna FreeStyle Libre
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
FreeStyle Libre
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Klonowanie ludzi: W Polsce nie ma prawnego zakazu

Onet.pl, 06 września 2004 r.

"Gazeta Krakowska": W Polsce bez żadnych konsekwencji prawnych można dokonać klonowania człowieka.

Brzmi to paradoksalnie i wręcz niewiarygodnie, ale - pomijając prawie pewne napiętnowanie takich praktyk ze strony dużej części naszego społeczeństwa - nie istnieje żaden zapis prawny zakazujący u nas reprodukcyjnego klonowania człowieka!

Prezes Trybunału Konstytucyjnego, prof. Marek Safjan zwrócił w tych dniach uwagę na to, że nie posiadamy nawet żadnej regulacji prawnej wprost dotyczącej tworzenia ludzkich zarodków poza organizmem kobiety.

O możliwości klonowania człowieka znowu głośno. Stało się to za sprawą środowej sensacyjnej decyzji brytyjskiego Urzędu ds. Embriologii i Zapłodnienia Człowieka, która wydał pozwolenie na klonowanie ludzkich zarodków, celem pozyskiwania z nich do dalszych badań medycznych tzw. komórek macierzystych. Pozwolenie to uzyskał zespół badaczy z Instytutu Genetyki Uniwersytetu w Newcastle wespół z tamtejszym Międzynarodowym Centrum Badań nad Życiem i Płodnością. To pierwsza tego rodzaju decyzja i pozwolenie w skali europejskiej - podkreśla "Gazeta Krakowska".

Od kilkunastu już lat o komórkach macierzystych mówi się jako o "Świętym Graalu" współczesnej medycyny. Dzięki nim to co niemożliwe ma stać się możliwe. Wróży im się świetlaną przyszłość w leczeniu takich nieuleczalnych wciąż chorób jak Parkinson, Alzheimer czy cukrzyca, a może i rak. Według specjalistów, w określonych warunkach laboratoryjnych są one w stanie przekształcać się niemal w dowolne komórki organizmu. Gdyby człowiek opanował metody ich namnażania, a następnie wprowadzania w chore tkanki i narządy, celem ich rekonstrukcji, moglibyśmy mówić o prawdziwej rewolucji w medycynie.

Problem w tym, że - zdaniem wielu ekspertów - najlepiej nadające się do dalszych badań komórki macierzyste rozwijają się w pierwszych fazach życia zarodkowego. Tak jest u zwierząt, tak też jest u człowieka. Wobec tego, aby pozyskać komórki macierzyste, należy dysponować określoną ilością ludzkich embrionów. W tym celu trzeba je powielić, a mówiąc inaczej - sklonować. Budzi to oczywiście zdecydowany sprzeciw ze strony tych wszystkich, którzy każdy zarodek ludzki traktują jako żywą osobę, z przysługującą jej godnością i szacunkiem, a nie jako grudkę komórek podatną na eksperymenty medyczne.

Ale stawia się też argument przeciwny, sugerujący, że jeżeli nie zdecydujemy się na badania embrionalnych komórek macierzystych, stracimy niepowtarzalną szansę na znalezienie skutecznych terapii medycznych i w efekcie ulżenie w cierpieniu milionom chorych. Czy jednak można unicestwiać jedne istoty ludzkie, aby leczyć inne - pytają przeciwnicy terapeutycznego klonowania zarodków człowieka.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [1]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~Czytelnik  IP: 89.231.103.xxx(2018-01-25 20:59:43)
zakaz taki już wprowadzono - artykuł 87 ustawy o leczeniu niepłodności z 2015


Powrót Do górymojacukrzyca.org - Artykuły: Klonowanie ludzi: W Polsce nie ma prawnego zakazu
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Contour Plus Elite
Przydatne
Informacje
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2022 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Poniedziałek, 8 sierpnia 2022 r.

Zadaj pytanie on-line