Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
DIABETYK

Miesięcznik Diabetyk, marzec 2014, nr 3 (218)

źródło: magazyn Diabetyk, dodano: 5 marca 2014 r.

Diabetyk

DRODZY CZYTELNICY

DiabetykTo, że o wyrównaniu cukrzycy świadczy nie tylko prawidłowa glikemia powszechnie wiadomo, ale nie wszyscy dbają z należytą starannością o uzyskanie właściwych wartości innych parametrów, takich jak: ciśnienie tętnicze krwi, stężenie cholesterolu czy triglicerydów, o masie ciała nie mówiąc. Dlatego przypominamy o tym w dwóch obszernych artykułach "Kontroluj cholesterol" i "Bardzo niewyrównana cukrzyca". I jak zwykle, obok teorii podajemy praktyczne wskazówki ułatwiające zbliżenie się do celu - wyrównania cukrzycy.

W numerze marcowym przedstawiamy też nowe dziedziny, o których wcześniej nie pisaliśmy, a które - jak się okazuje - mogą mieć zastosowanie także u diabetyków: medycynie nuklearnej oraz diet coachingu. Natomiast w Wielkiej reEdukacji przeczytacie o postępie w leczeniu cukrzycy, jaki dokonał się na przestrzeni ostatnich 30 lat. Tym tekstem chcemy m.in. zachęcić Was do refleksji nad obecnymi terapiami - które znacząco ułatwiły życie z cukrzycą, o czym czasami zapominamy. Chyba nikt nie chciałaby wrócić do standardów leczenia sprzed choćby 20 lat, gdy glukometry, wstrzykiwacze, pompy insulinowe i nowoczesne insuliny, nie były dostępne lub nie stosowano ich powszechnie. Pamiętajmy o tych wszystkich wynalazkach i udogodnieniach w leczeniu cukrzycy w chwilach zwątpienia, gdy codzienna terapia nas zmęczy lub znuży (kiedyś było o wiele trudniej!). Owocnej lektury.

Redakcja
DIABETYK POLECA
Kontroluj cholesterol
Niezbędne do zachowania zdrowia w cukrzycy wyrównanie metaboliczne oraz prewencja powikłań tej choroby zależą nie tylko od kontroli glikemii. Leczenie cukrzycy jest wielowątkowe i musi uwzględniać także takie aspekty, jak m.in.: nadwaga lub otyłość, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia lipidowe itd.

(...) Badania jednoznacznie pokazują, że jednym ze skuteczniejszych sposobów zmniejszenia poziomu "złego" cholesterolu, a podwyższenia "dobrego" jest regularny wysiłek fizyczny. Zaleca się, aby co najmniej trzy razy w tygodniu uprawiać dowolną dyscyplinę sportu przez minimum 30 minut. Intensywność ćwiczeń powinna być duża, ale oczywiście indywidualnie ustalona dla każdego pacjenta w porozumieniu z lekarzem prowadzącym. Uprawianie sportu wpływa również bardzo korzystnie na układ krążenia, podnosi ogólną sprawność fizyczną i pozwala utrzymać prawidłową masę ciała.

POD LUPĄ
Interakcje lekowe - pochodne biguanidu
Istotą stosowania doustnych leków przeciwcukrzycowych jest wyrównanie i kontrola glikemii. Efekt farmakoterapii w dużym stopniu zależy jednak również od pozostałych czynników odpowiadających za poziom glukozy we krwi. Wśród najistotniejszych znajduje się wpływ, jaki na glikemię wywierają inne leki przyjmowane przez pacjentów. Na drodze interakcji mogą one bowiem nasilać lub osłabiać działanie leków przeciwcukrzycowych.

(...) Istnieje szereg leków, które mogą zwiększać poziom metforminy w organizmie, a tym samym nasilać jej działanie. Część z nich konkuruje z nią o ten sam system transportu w kanalikach nerkowych, upośledzając jej wydalanie. Wolniejsze usuwanie metforminy z organizmu prowadzi do jej kumulowania, a tym samym silniejszego działania.

LEKARZ ODPOWIADA
Bardzo niewyrównana cukrzyca
W wielu przypadkach, gdy przychodzi czas niewyrównania, warto wrócić do źródeł, czyli przypomnieć sobie i odświeżyć wiedzę praktyczną związaną z prowadzeniem cukrzycy. Filarami leczenia pozostają niezmiennie: dieta, insulina (lub leki doustne) i samokontrola. Celem leczenia dietetycznego jest nie tylko obniżenie wartości glikemii, ale raczej dążenie do przywracania prawidłowej przemiany materii (na ile jest to możliwe). Ilość spożywanych pokarmów, ich kaloryczność i skład oraz stosowane leczenie (insulina lub leki doustne) muszą być w równowadze. Niektórzy pacjenci sądzą, że wystarczy intuicja i wieloletni staż leczenia. Ryzykują w ten sposób, że ich dieta będzie opierać się na przyzwyczajeniach, a te nie zawsze są dobre. Uzyskanie równowagi, o której wspomniano wyżej wymaga ilościowego określenia tego, co pacjent spożywa. Najlepiej w tej sytuacji może pomóc doświadczona dietetyczka, która omówi dotychczasowy jadłospis pacjenta i na tej podstawie zaproponuje prawidłowy sposób odżywiania. Można też posiłkować się tabelami dietetycznymi, w których zawarte są informacje na temat składu i zawartości poszczególnych składników pokarmowych: węglowodanów, białek i tłuszczów.

ZDROWO ŻYWIENIOWO
Diabetyk u diet coacha
Diabetycy uczestniczący w procesie diet coachingu uświadomią sobie dotychczasowe nawyki i błędy, stworzą swój plan odżywiania dopasowany do własnego stylu życia, nauczą się pracy z emocjami i stresem, a wszystko to po to, by jedzenie nie kojarzyło się z ciągłymi wyrzeczeniami. Dzięki temu wzrośnie poziom aktywizacji, motywacji i pewności siebie. W ich życiu pojawi się konkretne działanie, entuzjazm i dbałość o codzienny uśmiech. Lepiej wyjść na krótki spacer niż siedzieć w domu, to tylko kwestia wyboru i chęci. Warto zacząć chcieć zająć się sobą, dać sobie szansę i zobaczyć życie, i różne sprawy z innej perspektywy. Procesowi temu towarzyszy też spadek wagi ciała, wzrost aktywności fizycznej i samoświadomości. Właśnie takie możliwości daje uczestnictwo w procesie diet coachingu.

WARTO WIEDZIEĆ
Postępy w kardiologii (1)
Autorzy wytycznych podkreślają, że modyfikacja stylu życia jest pierwszym i podstawowym postępowaniem w leczeniu hipercholesterolemii. U osób z wysokim ryzykiem schorzeń sercowo-naczyniowych oraz w profilaktyce wtórnej, poza modyfikacją stylu życia, wskazane jest stosowanie statyn. W zależności od nasilenia ryzyka różne będzie leczenie statynami. Autorzy wytycznych wyróżniają trzy rodzaje tej terapii: intensywną - gdy celem jest obniżenie o więcej niż 50% poziomu LDL cholesterolu; umiarkowaną - o 30-50% oraz łagodną, gdy celem jest zmniejszenie stężenia cholesterolu LDL o mniej niż 30%. Do terapii intensywnej rekomendowana jest atorwastatyna oraz rosuwastatyna. Do terapii umiarkowanej i łagodnej rekomendowane są także inne, łagodniej działające statyny, takie jak simwastatyna, prawastatyna, lowastatyna, fluwastatyna oraz pitawastatyna. Zalecana jest kontrola lipidogramów po 4-12 tygodniach od rozpoczęcia leczenia statynami, a potem co 3-12 miesięcy przy kontynuacji leczenia.
SPIS TREŚCI

FELIETON
2 Myślenie na wiosnę
POCZYTALNIA
3 Pentraksyna u osób otyłych
Zespół stresu pourazowego a leczenie nadciśnienia
Słodkie napoje zwiększają ryzyko raka śluzówki macicy
4 PsInka Inka zostaje diabdogiem (20)
DIABETYK POLECA
6 Kontroluj cholesterol
ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
10 Wielka reEdukacja (cz.2). Historia okazją do refleksji
14 Trzustka prawie doskonała
16 Intensywne leczenia cukrzycy
POD LUPĄ
18 Interakcje lekowe - pochodne biguanidu
20 Szpital czy przychodnia?
LEKARZ ODPOWIADA
23 Bardzo niewyrównana cukrzyca
ZDROWO ŻYWIENIOWO
26 Indeks glikemiczny w nadwadze i otyłości
28 Dieta przy leczeniu nerkozastępczym
32 Diabetyk u diet coacha
28 Przepisy kulinarne
WARTO WIEDZIEĆ
36 Postępy w kardiologii (1)
38 Co daje medycyna nuklearna?
AKTYWNY STYL
41 Sprawdź swoją formę (cz. II)

45 Prenumerata
46 Apteki
48 Roz(g)rywka

Zapraszamy na stronę: www.diabetyk.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [1]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~Sylwunia_370  IP: 31.182.70.xxx(2014-03-11 21:58:49)
Gdzie dostanę Diabetyka?


Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - DIABETYK: Miesięcznik Diabetyk, marzec 2014, nr 3 (218)
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 17 kwietnia 2024 r.

Zadaj pytanie on-line