Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
DIABETYK

Miesięcznik Diabetyk, czerwiec 2014, nr 6 (221)

źródło: magazyn Diabetyk, dodano: 2 czerwca 2014 r.

Diabetyk

DRODZY CZYTELNICY

DiabetykWakacje za pasem, długie dni pełne słońca i perspektywa wyjazdów stwarzają optymistyczną aurę, aby korzystać z uroków lata. Mamy nadzieję, że nic Wam nie przeszkodzi w wakacyjnym wypoczynku ani go nie skomplikuje. Nawet nad cukrzycą da się zapanować, jeśli do tematu letnich podróży podejdziemy z głową i systemowo. Dlatego zachęcamy wszystkich, aby planując urlop - bez względu na to czy za granicą, czy pod gruszą - zapoznali się szczególnie z tekstami "Przygotuj się do wakacji" i "Pierwsza pomoc w zatruciach". W artykułach tych znajdziecie wiele przydatnych informacji, które mogą Wam ułatwić planowanie wyjazdów, przygotowanie się do nich pod względem zdrowotnym i "obsługę" cukrzycy w - jakby nie patrzeć - niecodziennej sytuacji.

Dla własnego komfortu i bezpieczeństwa warto wiedzieć lub przypomnieć sobie podstawowe zasady podróżowania w towarzystwie cukrzycy, ponieważ lato nieco rozleniwia, co niekoniecznie dobrze wpływa na kontrolę glikemii. Dlatego też polecamy lekturę kolejnego odcinka cyklu Wielkiej reEdukacji, ponieważ pomaga on zrozumieć specyfikę hipoglikemii (niedocukrzenia), na którą jesteśmy bardziej narażeni właśnie latem, gdy mamy więcej ruchu i jemy dużo lżejsze niż zwykle, sezonowe posiłki. Przedstawia on też praktyczne rady, jak do spadku glikemii nie dopuścić i co robić, gdy jednak się pojawi. Osoby chcące wykorzystać letni czas na większą aktywność fizyczną, odsyłamy do inspirujących i pomocnych informacji zawartych w artykułach "Z insuliną w kajaku" i "Każdy biegać może".

Życzymy Wam udanych i bezpiecznych wakacji.

Redakcja
DIABETYK POLECA
Przygotuj się do wakacji
Najważniejsze jest to, aby pamiętać, że urlop nie zwalnia z obowiązków związanych z cukrzycą oraz odpowiednio wcześnie i rozsądnie zaplanować wyjazd. Pozwoli to nam zachować dobre samopoczucie mimo koniecznej kontroli cukrzycy. Przede wszystkim należy zadbać, aby przed urlopem cukrzyca była dobrze wyrównana. Dlatego powinniśmy najpierw sprawdzić swój aktualny stan zdrowia i upewnić się, że pozwala on na wyjazd. Istotne jest, aby niezależnie od tego, gdzie diabetyk się znajdzie, zawsze miał możliwość badania glikemii. W wakacje zazwyczaj konieczne są częstsze pomiary glukozy we krwi ze względu na odmienne warunki i większą aktywność fizyczną. W pierwszych dniach zmiany miejsca pobytu warto też kontrolować glikemię w nocy. Gdy już przejdziemy okres przygotowawczy tzn. upewnimy się, że stan naszego zdrowia i wyrównanie cukrzycy są zadowalające i możemy podróżować, w pierwszej kolejności zajmujemy się wyposażeniem apteczki.

Diabetyk

ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
Wielka reEdukacja (cz.5)
Dlaczego glikemia spada i co robić, gdy jest niska?

Każdy, kto stosuje insulinę musi się liczyć z pewnym efektem ubocznym, którym jest hipoglikemia. Hipo - czyli mało - oznacza zbyt niskie stężenie glukozy we krwi. Jest ono zagrożeniem zdrowia, a w niektórych przypadkach nawet życia. Dlatego warto wiedzieć jak najwięcej zarówno o niej, jak i o swojej chorobie, aby tego typu sytuacji nie doświadczać zbyt często w swoim życiu.

Kiedy mózg - szef całego naszego organizmu - zaczyna odczuwać niedobór glukozy we krwi, próbuje ratować siebie i cały organizm, i wysyła szereg znaków i komend, aby jak najszybciej uzyskać glukozę. Dlatego między innymi w czasie hipoglikemii wzrasta nasz apetyt, odczuwamy tzw. wilczy głód. Zamiast 100 ml słodkiego napoju wypijemy przynajmniej 300, zamiast kawałka czekolady, jesteśmy w stanie zjeść nawet całą. Musimy być naprawdę czujni i w odpowiednim momencie powiedzieć sobie: "stop".

Diabetyk

POD LUPĄ
Interakcje leków z alkoholem
Warto pamiętać, że na interakcje między lekami i alkoholem powinni zwracać uwagę także abstynenci. Okazuje się bowiem, że niektóre leki (syropy na kaszel i witaminowe toniki wzmacniające) mogą zawierać nawet do 10% alkoholu. Szczególną uwagę powinny zwracać na to osoby starsze i kobiety - alkohol działa u nich inaczej niż u mężczyzn. Kobiety znacznie szybciej odczuwają skutki spożywania napojów zawierających alkohol ze względu na mniejszą zawartość wody w organizmie niż mężczyźni - a im mniej wody, tym większe stężenie alkoholu w płynach ustrojowych. Natomiast osoby starsze znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia szkodliwych interakcji alkoholu z lekami z powodu jego spowolnionego metabolizmu i wydalania, które wynikają ze starzenia się organizmu.

Spożywanie alkoholu przez osoby chorujące na cukrzycę zawsze wiąże się z ryzykiem wahań glikemii. Nie oznacza to jednak, że choroba ta całkowicie wyklucza możliwość picia alkoholu.

Diabetyk

POD LUPĄ
Pierwsza pomoc w zatruciach pokarmowych
Jednym z bardziej uciążliwych objawów zatrucia pokarmowego są wymioty. Bywają niebezpieczne szczególnie u dzieci, ponieważ mogą doprowadzić do odwodnienia, zaburzeń elektrolitowych, kwasowo-zasadowych, stężenia acetonu we krwi i upośledzenia stanu odżywienia. Doraźna pomoc w przypadku wymiotów spowodowanych zatruciem ogranicza się przede wszystkim do podawania dużych ilości płynów. W aptekach dostępne są bez recepty leki zawierające sole mineralne (sód, potas i chlor) lub glukozę, które zapobiegają utracie cennych składników odżywczych. Można jednak spróbować użyć naturalnych i sprawdzonych środków, które pomogą nam złagodzić objawy. Należą do nich świeży imbir, sok z ziemniaków lub mączka ziemniaczana (np. w postaci kisielu owocowego), napar z mięty pieprzowej, rumianku, suszonej naci pietruszki lub arcydzięgla.

Diabetyk

AKTYWNY STYL
Każdy biegać może
Znając procesy zachodzące w naszym ciele, lepiej zrozumiemy konieczność powolnego, ale systematycznego wzmacniania kondycji fizycznej. Organizm czerpie bowiem energię z innych źródeł w trakcie długotrwałego wysiłku, a z innych, kiedy podejmuje wysiłek krótkotrwały, ale intensywny (bardzo dla niego wyczerpujący). Każdy z nas ma również swoje określone możliwości, można je z czasem zwiększyć, ale na początku musimy być świadomi, na ile nas stać. Dlatego każdy diabetyk powinien zrobić przed podjęciem regularnych treningów próbę wysiłkową, która dokładnie określi tętno maksymalne (nieprzekraczalne) i minimalne, na poziomie którego wysiłek jest nieefektywny.
Diabetyk

SPIS TREŚCI
FELIETON
2 100 mld i kajaki
POCZYTALNIA
3 Poziom glukozy we krwi a operacje
Małżeństwo a serce kobiety
4 PsInka Inka zostaje diabdogiem (23)
Suplementacja magnezem
NIEZWYKLI ZWYKLI LUDZIE
6 BloguJEMY z Angeliną
DIABETYK POLECA
8 Przygotuj się do wakacji
ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
12 Ile insuliny potrzebujesz?
16 Wielka reEdukacja (cz.5)
Dlaczego glikemia spada i co robić, gdy jest niska?
POD LUPĄ
20 Interakcje leków z alkoholem
22 Choroby jamy brzusznej (cz.2)
26 Pierwsza pomoc w zatruciach pokarmowych
ABC INSULINOTERAPII
30 Z insuliną w kajaku
LEKARZ ODPOWIADA
32 Zbyt małe dawki insuliny
ZDROWO ŻYWIENIOWO
34 Zdrowie skóry na talerzu
38 Przepisy kulinarne
WARTO WIEDZIEĆ
40 Internet a kwestie zdrowotne
AKTYWNY STYL
42 Każdy biegać może

45 Prenumerata
46 Apteki
48 Roz(g)rywka

Zapraszamy na stronę: www.diabetyk.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - DIABETYK: Miesięcznik Diabetyk, czerwiec 2014, nr 6 (221)
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 17 kwietnia 2024 r.

Zadaj pytanie on-line