Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Informacje

Uroczystości z okazji Światowego Dnia Cukrzycy w Tarnogrodzie

źródło: Koło Diabetyków w Tarnogrodzie, dodano: 20 listopada 2014 r.

Światowy Dzień Cukrzycy 14 listopada razem z mojacukrzyca.org

TarnogródW Tarnogrodzie dnia 13 listopada 2014 odbyły się obchody Światowego Dnia Walki z Cukrzycą. Obchody zorganizowali diabetycy z Tarnogrodu pod kierownictwem kandydata na Burmistrza Tarnogrodu i do Rady Powiatu Władysława Chodkiewicza. O godz. 13.00 odbyła się Msza Św. w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Tarnogrodzie. Mszę odprawił Ks. Dziekan Jerzy Tworek oraz proboszcz z Różańca Ks. Józef Godzisz, słowo Boże wygłosił do zebranych Ks. Józef Godzisz, który od 22 lat jest chory na cukrzycę i zna problem takich osób.

Po mszy wszyscy przeszli do Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury gdzie prezes Władysław Chodkiewicz powitał wszystkich zebranych oraz przybyłych gości. Na uroczystości przybyli wojewodę lubelskiego reprezentował pan Jacek Grabek z Delegatury Urzędu Wojewódzkiego w Zamościu, przybyły delegacje diabetyków z Kraśnika z panią prezes Marią Kołtun na czele, z Zamościa był prezes Marek Klimek byli obecni. Burmistrz Tarnogrodu Eugeniusza Stróż, dr Roman Cichocki, dyrektor Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury Renata Ćwik, dietetyczka Monika Ćwikła, Pełnomocnik prof. Jana Szyszko Agata Borowiec kandydatka do Sejmiku Województwa Lubelskiego, personel medyczny z Przychodni w Tarnogrodzie z Bogusławą Mazurek na czele.

Po przedstawieniu porządku spotkania prezes Władysław Chodkiewicz przedstawił szokujące informacje w temacie cukrzycy, że co 5 sekund na świecie ktoś dowiaduje się o cukrzycy, co 10 sekund na świecie ktoś umiera z powodu cukrzycy, co 15 sekund na świecie amputowana jest kończyna, gdzie 70% z powodu cukrzycy, w Polsce jest amputowanych około 14 tysięcy kończyn rocznie, około 3 tysięcy osób bierze białe laski, bo utracili wzrok.

Zajmujemy niechlubne 1 miejsce w Europie pod względem otyłości dzieci, a na cukrzycę choruje nas 3 miliony osób, a co najmniej milion nie jest zdiagnozowanych. 20 tysięcy dzieci choruje na cukrzycę w Polsce. Czeka nas wielkie i trudne zadanie ażeby te statystyki poprawić jest to rola władz na każdym szczeblu z krajowymi włącznie.

Dr Roman Cichocki poprowadził wykład pt. "Stopa cukrzycowa - lepiej zapobiegać jak leczyć". Wykład został przygotowany przez Porozumienie Zielonogórskie Lekarzy. Po wykładzie dr Cichockiego wykład o zdrowym odżywianiu poprowadziła Mgr Monika Ćwikła, dietetyk prowadząca gabinet w Przychodni Twój w Biłgoraju przy ul. Pojaska 3.

Po wykładach głos zabierali Burmistrza Tarnogrodu. Przedstawiciel wojewody pan Jacek Grabek odczytał list od wojewody do zebranych. Głos zabierali również oraz przekazywali najlepsze życzenia Marek Klimek prezes diabetyków z Zamościa. Wystąpiła również pełnomocnik prof. Jana Szyszko Agata Borowiec. W dalszej części ze spektaklem wystąpiła młodzież z Publicznego Gimnazjum w Tarnogrodzie. Występ młodzież przygotowała pod kierownictwem Pani Magdaleny Obszańskiej i Pani Madaleny Futoma.

Występy wszystkim bardzo się podobały. Po występach została wręczona Złota Odznaka Zasłużony dla Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, którą otrzymał Jan Hass. Srebrne odznaki Zasłużony dla Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków otrzymali pielęgniarki Czesława Złydasik, Elżbieta Zań, Urszula Mariola Hułas, Marian Gielicz prezes Banku Spółdzielczego w Tarnogrodzie, Krystyna Kulasza sekretarz koła już drugą kadencję, został również odznaczony dr Roman Cichocki odznaką "Za zasługi dla ochrony zdrowia", Były również dyplomy przyznane przez Zarząd Główny Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Bydgoszczy.

Na zakończenie zostały wręczone dyplomy z podziękowaniami dla tych wszystkich, którzy w ciągu roku wspierali działania diabetyków oraz włączyli się w przygotowanie tego uroczystego spotkania. Podczas spotkania były prowadzone bezpłatne badania na zawartość glukozy we krwi, pomiar ciśnienia tętniczego oraz pomiar cholesterolu. Badania prowadziły pielęgniarki z NZOZ Przychodnia Lekarska w Tarnogrodzie Bogusława Mazurek i Czesław Złydasik, Elżbieta Zań, Urszula Hułas. Prowadzona była również degustacja oleju ekologicznego przygotowana przez firmę "Barwy Zdrowia" Państwa Obszańskich z Tarnogrodu. Były badania tkanki tłuszczowej, które prowadziła Monika Ćwikła, która prowadzi Poradnię Dietetyczną w Biłgoraju.

Całe spotkanie prowadził prezes Władysław Chodkiewicz, który kandyduje do rady Powiatu i na Burmistrza Tarnogrodu. Na zakończenie podziękował wszystkim gościom, którzy przybyli na obchody Światowego Dnia Walki z Cukrzycą, podziękował również mieszkańcom, chorym na cukrzycę oraz tym wszystkim, którzy pomagali i przyczynili się do organizacji spotkania - dziękował księżom, którzy co miesiąc pomagają i ogłaszają o organizacji spotkań edukacyjnych, Nadleśnictwu Józefów za wspieranie działań diabetyków, Dyrekcji i pracownikom Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury za włożony wkład w organizację spotkania, Burmistrzowi Tarnogrodu za wspieranie działań diabetyków, lekarzom, personelowi medycznemu z Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Przychodnia Lekarska w Tarnogrodzie za przeprowadzane wykłady oraz przeprowadzone badania, wszystkim tym którzy pomagali a nie zostali wymienieni.

Następne takie spotkanie odbędzie się za rok w listopadzie, na które już dzisiaj serdecznie zapraszamy, a co miesiąc zapraszamy na spotkania edukacyjne w Tarnogrodzkiej Szkole Cukrzycy, a w marcu na spotkanie integracyjne, które odbędzie się w Różańcu.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Informacje: Uroczystości z okazji Światowego Dnia Cukrzycy w Tarnogrodzie
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Sobota, 13 lipca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line