Strona główna FreeStyle Libre
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
FreeStyle Libre
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Magazyn PEN

PEN. Cukrzyca i Otyłość nr 1/2015

źródło: Wydawca magazynu PEN, dodano: 13 lutego 2015 r.

Poirytowani pacjenci szarpali klamki zamkniętych drzwi setek poradni podstawowej opieki zdrowotnej. Przez kilka dni, ale jednak. Kto zapomniał o zagrożeniu strajkowym i przyszedł po receptę na insulinę czy doustne leki hipoglikemizujące do swojego lekarza rodzinnego, niekiedy musiał w pierwszych dniach tego roku szukać pomocy na pogotowiu, w szpitalu...

Pacjent byli na ustach wszystkich. Tym słowem wycierali sobie usta i minister zdrowia, i urzędnicy jego resortu, i lekarze, zwłaszcza ci z Porozumienia Zielonogórskiego. Miliony, bodajże 12 milionów Polaków stało się niedawno znów zakładnikami sporu, a następnie strajku i zamknięcia przychodni w większości województw. Na szczęście "troska" o pacjenta zwyciężyła. Doszło do porozumienia. 32 tysiące lekarzy rodzinnych, 6 tys. POZ może mieć poczucie satysfakcji. Moim zdaniem wątpliwej. O satysfakcji pacjentów trudno mówić.

Zmiany w służbie (czy można jeszcze używać tego określenia?) zdrowia - nie tylko; przykładowo w górnictwie - na ogół budzą opory, a nawet sprzeciwy. Niby wszyscy chcą zmian, ale kiedy już mają wejść w życie, wszyscy się ich boją. Zmiany w ochronie zdrowia, których celem pozostaje wcześniejsze wykrywanie i także szybsze leczenie nowotworów. Mimo że owe założenia, samą ideę tych zmian trudno odrzucić, lekarze rodzinni krytycznie oceniają jej niektóre zapisy pakietu onkologicznego i antykolejkowego. Ponoć nie chodziło o obowiązki ani o pieniądze. To o co chodziło? Pewnie o pacjentów. Ale w to niełatwo uwierzyć. Również dlatego, że wcześniejsze protesty lekarzy też budziły wiele wątpliwości tej natury.

Pamiętam wypowiedź Szymona Chrostowskiego, prezesa Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych, który mówił o piekle związanym z oczekiwaniem na leczenie, z wędrówkami od lekarza do lekarza, które niczego nie zmieniały. Dlatego nawet jak pakiet onkologiczny nie jest doskonały, to jednak został wprowadzony. Minister Bartosz Arłukowicz wykazał się odwagą, determinacją. Wreszcie podjął kroki, które powinny skrócić kolejki do onkologa, otworzył drzwi, które dla wielu chorych były zamknięte, żeby nie powiedzieć - zatrzaśnięte. Wielu z nas nie będzie musiało biernie czekać aż zabije nas nowotwór, przedłuży sobie życie, lepsze życie. Karta onkologiczna jest nadzieją. A kto ma nadzieję, to i we łzach się śmieje. Warto się śmiać, nawet wtedy, gdy jest to śmiech przez łzy.

Andrzej Karnowski
Recepty na cały rok
Osoby przewlekle chore mogą podczas jednej wizyty lekarskiej otrzymać aż 12 recept na ten sam lek, czyli zapas na cały rok. A więc przykładowo pacjenci z cukrzycą mają szanse na recepty z insuliną ważne przez 360 dni.

Kilka miesięcy temu lekarz mógł choremu przewlekle wypisać recepty ważne do 90 dni. Od 4 października ma prawo wystawić - w oparciu o nowe przepisy resortu zdrowia, które zmieniły rozporządzenie w sprawie wypisywania recept lekarskich - 12 recept na następujące po sobie okresy, nieprzekraczające łącznie 360 dni, przy czym na jednej recepcie nie może być więcej leku (także środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywnościowego lub wyrobu medycznego) niż na 120 dni jego stosowania. Na takich receptach powinno być wypełnione drugie pole z datą realizacji recepty "od dnia", znajdujące się na samym dole z lewej strony. Przykładowo diabetolog wyliczając stosowane dawki insuliny sumarycznie na okres jednego miesiąca, wypisuje stosowną ilość danego preparatu. Kiedy nie da się dopasować tej ilości precyzyjnie na jednej recepcie, lekarz może przepisać jej więcej, z tym jednakże zastrzeżeniem, że nie powinien przepisać leku na czas dłuższy niż 4 miesiące (120 dni) jego stosowania.

Czerwona lampka dla typu LADA
Z prof. dr. hab. n. med. ROMANEM JUNIKIEM, kierownikiem Katedry i Kliniki Endokrynologii i Diabetologii Collegium Medicum im. L. Rydygiera w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, rozmawia Andrzej Karnowski

Wiele się mówi o cukrzycy typu 1. czy 2, niemało o cukrzycy ciężarnych. Natomiast o cukrzycy typu LADA prawie nic...

- Cukrzyca typu LADA - skrót od Latent Autoimmune Diabetes in Adults - to autoimmunologiczna cukrzyca u dorosłych. Cukrzyca typu 1. jest taką samą cukrzycą autoimmunologiczną, tyle że u dzieci i młodzieży. Dlaczego nie mówi się o cukrzycy typu LADA? Podstawowy podręcznik do nauczania studentów o chorobach wewnętrznych na temat cukrzycy tego typu zawiera informacje o niej na zaledwie połowie kolumny. Ten rozdział napisał bardzo dobrze profesor Jacek Sieradzki, tyle że mało w nim na temat LADA. Student przeczyta i szybko zapomni.

Ścigam się z cukrzycą
Na cukrzycę cierpi już ponad trzy miliony Polaków, a będzie ich jeszcze więcej. Ludzie powinni być jej świadomi. A już brak podstawowego narzędzia do mierzenia cukru - glukometru - w karetkach jest dla pani Bożeny zupełnie niezrozumiały. - Widząc osobę, która źle się czuje lub zasłabła, powinniśmy obowiązkowo zmierzyć jej poziom cukru, a nie obwąchiwać, czy czuć od niej alkohol - denerwuje się. W kraju, w którym za każdym rogiem jest ktoś z cukrzycą.

A ilu z nas nie wie o tym, że są chorzy? - Kiedyś poproszono mnie o pogadankę na temat cukrzycy na zajęciach dla seniorów. Przyniosłam ze sobą glukometr i kto chciał, mógł sobie zmierzyć poziom cukru. Wie pani, ile osób wyłapałam takim prostym badaniem podczas tych wykładów? Ponad 400!

To prostsze niż nam się wydaje
Tak proste zmiany trybu życia, jak częstsze zażywanie spacerów, ograniczenie spożywanie soli i cukru, czy przyjmowanie preparatów, które już są dostępne, mogą wydłużyć życie. Członkowie panelu powołanego przez brytyjski rząd uważają, że gdyby populacja stosowała się do zaleceń ekspertów ds. zdrowia, średnia długość życia wydłużyłaby się z 80 do 84 lat, a osoby najzdrowsze i najsprawniejsze mogłyby żyć nawet 120 lat.
Spis treści:
OD REDAKCJI
Pacjenci zakładnikami - str. 2

KRÓTSZE KOLEJKI - POSZERZONA DIAGNOSTYKA
Recepty na cały rok - str. 2

PYTANIA O CUKRZYCĘ
Złe i dobre poziomy - str. 3

ROZMOWA Z AUTORYTETEM
Czerwona lampka dla typu LADA - str. 4

Nowy lek na gojenie ran - str. 4

ZŁOTY STETOSKOP
Najlepsza - str. 5

Jak się leczymy - str. 5

O LOSIE CHOREGO DECYDUJE CZAS
Postaw szlaban dla udaru! - str. 6

WCZESNA REHABILITACJA
Zależni od innych - str. 7

ŚWIATOWY DZIEŃ WALKI Z CUKRZYCĄ
Cel: lepsze życie - str. 8

ŚWIATOWY DZIEŃ WALKI Z CUKRZYCĄ
Wszystko na niebiesko - str. 9

Białostoccy naukowcy z BPN-T będą prowadzić badania nad cukrzycą - str. 9

Rozpoznana: cukrzyca typu 1 - str. 9

ROZWIĄZANIE NA WYCIĄGNIĘCIE RĘKI
Kalkulator wymienników - str. 10

REHABILITACJA LECZNICZA
Im wcześniej, tym lepiej - str. 11

SŁODZIKI SĄ BEZPIECZNE
Co zamiast cukru - str. 13

ECHA PLEBISCYTU DOBRE DLA DIABETYKA 2014
Medalowy superprodukt - str. 14

JAK W ZDROWIU DOŻYĆ 120 LAT
To prostsze niż nam się wydaje - str. 15

Owsianka sposobem na zdrowie - str. 15

Rady specjalisty: Jak przygotować się do pomiaru poziomu glukozy - str. 16

Trzeci bal "słodkich" - str. 17

Pożegnanie prezesa - str. 17

JAK SIĘ NIE PODDAWAĆ
Ścigam się z cukrzycą - str. 18

WSPANIAŁY KLIMAT, LECZNICZE WODY
W krainie zalesionych szczytów - str. 20

BIBLIOTEKA DIABETYKA - str. 21

PIELĘGNUJ SKÓRĘ POD KONTROLĄ LEKARZA
Zaniki i zrosty - str. 22

Masaż brzucha - str. 22

Myj często ręce - str. 23

Wykryty w oddechu - str. 23

VADEMECUM SAMOKONTROLI NADCIŚNIENIA TĘTNICZEGO
Złe i dobre ciśnienie - str. 23

WARTO WIEDZIEĆ
Błonnik pokarmowy - str. 23

Więcej na stronie www.magazynpen.com.pl.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do górymojacukrzyca.org - Magazyn PEN: PEN. Cukrzyca i Otyłość nr 1/2015
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Contour Plus Elite
Przydatne
Informacje
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2022 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Czwartek, 11 sierpnia 2022 r.

Zadaj pytanie on-line