Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Solo

FreeStyle Libre 2

Ypsomed
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
DIABETYK

Miesięcznik Diabetyk, marzec 2015, nr 3 (230)

źródło: magazyn Diabetyk, dodano: 4 marca 2015 r.

Diabetyk

DRODZY CZYTELNICY

DiabetykWielokrotnie na łamach "Diabetyka" pisaliśmy o tym, jak wielkie znaczenie w przypadku cukrzycy (i jej terapii) ma uzyskanie i utrzymywanie prawidłowej glikemii. Wpływa ona bowiem na właściwie wszystkie aspekty zdrowia: stan serca i naczyń, oczy, nerki, wydolność seksualną, samopoczucie, skórę, itd. Lekarze, pielęgniarki i edukatorzy przekonują o konieczności wprowadzenia zmian w leczeniu i trybie życia, mających na celu wyrównanie poziomu glukozy we krwi, ponieważ hiperglikemia, szczególnie ta długo trwająca, zwiększa ryzyko wielu chorób. Wśród nich są zarówno np. przeziębienia, jak i bardzo poważne komplikacje zdrowotne (zawał serca, udar mózgu, itp.).

O konieczności zmian łatwiej się jednak mówi, gorzej z ich wprowadzeniem w życie. Codzienność zazwyczaj zaskakuje, a nasz stan psychiczny ulega zrozumiałym wahaniom. Każdy ma chwile zwątpienia, niemocy czy braku motywacji. To nic złego. Ważne, aby w miarę szybko opanowywać kryzysy, w czym mogą pomóc systematyczność i wiedza. Uczmy się jak najwięcej na temat swojego organizmu, cukrzycy, sposobów obniżania glikemii. Wiele podpowiedzi znajdziecie w artykułach "Motywacja w samokontroli cukrzycy", "Obniżamy wysokie glikemie", "Kardiomiopatia cukrzycowa". Wyrównanie cukrzycy jest bardzo ważne, ale nie zapominajmy też o życiu jako całości, np. o realizowaniu własnych pasji. To jak radzimy sobie z chorobą, w pewien sposób determinuje nasze postrzeganie świata, stawianie i przekraczanie barier. Często ma to bardzo pozytywny wymiar. Doświadczył tego niezwykły zwykły człowiek, którego historię polecamy Waszej wnikliwej lekturze.

Redakcja

SAMI O SOBIE
Motywacja w samokontroli cukrzycy
Motywacja musi wiązać się z trwałym poczuciem sensu nawet najmniejszych działań i decyzji służących samokontroli. Choroby przewlekłe można porównać do długoterminowych wyzwań, dla których naturalne są przypływy i odpływy motywacji. Jak sobie pomóc z psychicznym obciążeniem? Lata z cukrzycą typu 1 nauczyły mnie, że nie warto zadręczać się każdym niepowodzeniem i reagować zbyt emocjonalnie. Złe emocje i stres przy gorszym okresie w cukrzycy powodują, że jeszcze trudniej doprowadzić glikemię do porządku.

Diabetyk

DIABETYK POLECA
Obniżamy wysokie glikemie
O ile obniży poziom glukozy we krwi jedna jednostka insuliny? Współczynnik korekcji, co to jest i w jakim celu się go stosuje? Jak dawkować insulinę przy wysokim stężeniu glukozy w różnych porach dnia i sytuacjach?

Gdy czujesz się źle, masz nudności lub wymiotujesz, sprawdź stężenie związków ketonowych w moczu lub we krwi. Obecność związków ketonowych świadczy o niedoborze insuliny! Gdy wartość glikemii jest wysoka (> 252 mg/dl, 14 mmol/l) i obecne są związki ketonowe, należy podać dodatkową dawkę insuliny (0,1 j./kg), aby obniżyć stężenie glukozy we krwi i zatrzymać produkcję związków ketonowych w wątrobie. Dodatkowa insulina nie powinna być podawana częściej niż co drugą (szybkodziałający analog) lub co trzecią godzinę (insulina krótkodziałająca). W przeciwnym razie działanie insulin skumuluje się i spowoduje hipoglikemię. Szybkodziałające analogi insuliny to najlepszy wybór w takiej sytuacji. Ich szybkie działanie jest równoznaczne z mniejszym ryzykiem nakładania się dawek.

Diabetyk

POD LUPĄ
Znikające insuliny
Próba zakupu leków przez diabetyka coraz częściej kończy się długą wędrówką po aptekach. W wielu przypadkach zdobycie choć jednego opakowania niezbędnej do życia insuliny to nie lada wyczyn. Dlaczego tak się dzieje?

Teoretycznie każda apteka powinna zapewnić pacjentowi dostęp do niezbędnych leków. Nawet jeśli nie ma ich w danej chwili, to prawo zobowiązuje farmaceutę do realizacji recepty w późniejszym terminie. Niestety, coraz częściej pracownicy aptek bezsilnie rozkładają ręce, tłumacząc, że poszukiwanych insulin nie ma w hurtowniach, a ich zamówienie graniczy z cudem. Co gorsza, problem ten dotyczy w Polsce blisko 200 leków.

Diabetyk

ABC INSULINOTERAPII
Niedocukrzenie
Podczas stosowania insulinoterapii hipoglikemia może wystąpić między innymi w nocy, między 2-4. W tym czasie aktywna jest insulina o przedłużonym czasie działania, tzw. NPH (Neutral Protamin Hagedorn), która w tych godzinach (po podaniu jej przed snem) działa najsilniej. Stanowi ona dla organizmu tzw. bazę. Insulina ta jest również podawana w mieszankach insuliny ludzkiej.

Jeśli epizod hipoglikemii wystąpi w nocy, zmierz glikemię. Jeśli to niemożliwe lub czujesz się bardzo źle, spożyj ok. 15 g glukozy (np. pół szklanki soku jabłkowego, tabletki glukozowe lub cztery kostki cukru) i zmierz glikemię po 15 minutach. Jest to tzw. reguła 15/15. Jeśli glikemia wzrośnie, możesz położyć się spać. Jeśli utrzymuje się poniżej 70 mg/dl, ponownie spożyj 15 g węglowodanów. Gdy sytuacja tego wymaga, zaleca się również spożycie kanapki.

Diabetyk

SPIS TREŚCI
FELIETON
2 Równi i mniej równi
SAMI O SOBIE
3 Motywacja w samokontroli cukrzycy
NIEZWYKLI ZWYKLI LUDZIE
4 Z cukrzycą po górach
POCZYTALNIA
6 Potas chroni kobiety przed udarem mózgu
Zbożowe produkty pełnoziarniste a cukrzyca
7 Internet pomocny w leczeniu cukrzycy?
Modyfikacja stylu życia a koszty leczenia
8 Przygody Psinki Inki (31)
9 Jedna igła = jeden zastrzyk. Dlaczego?
10 Witaminy dla diabetyków
Ryzyko złamań kości
Czekolada dobra na wszystko?
12 Kawa korzystna dla diabetyków
DIABETYK POLECA
14 Obniżamy wysokie glikemie
ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
18 Kardiomiopatia cukrzycowa
POD LUPĄ
22 Znikające insuliny
26 Leki moczopędne
ABC INSULINOTERAPII
30 Niedocukrzenie
ZDROWO ŻYWIENIOWO
32 Interwencja żywieniowa w okresie okołooperacyjnym
36 Przepisy kulinarne
WARTO WIEDZIEĆ
40 Rozpoznawanie nowotworów
42 Małe gruczoły, wielki problem

45 Prenumerata
46 Apteki
48 Roz(g)rywka

Zapraszamy na stronę: www.diabetyk.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - DIABETYK: Miesięcznik Diabetyk, marzec 2015, nr 3 (230)
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Poniedziałek, 4 marca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line