Strona główna
 1. Wiadomości
 2. O cukrzycy
 3. Porady
 4. Sprzęt i leki
 5. Więcej
 6. Przydatne
 7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Pompy insulinowe

Leczenie cukrzycy ciężarnych z zastosowaniem pompy insulinowej

źródło: platformapacjenta.pl, dodano: 9 marca 2015 r.

Artykuł sponsorowany

Ciąża to piękny i bardzo ważny okres w życiu kobiety. Dynamiczny proces w konsekwencji, którego następuje zmiana stosunku do siebie samej poprzez rozszerzenie swojego "Ja" na "My". Dziewięć miesięcy, czterdzieści tygodni lub trzy trymestry, bez znaczenia jak podzielimy ten czas ważne jest w nim to, aby bacznie obserwować zmiany swojego organizmu, gdyż ciąża to nie tylko czas oczekiwania, ale również współtworzenia nowego człowieka. To jak przyszła mama będzie funkcjonować podczas ciąży trwale wpływa na życie dziecka.

Świadoma zagrożeń i odpowiedzialna mama to skarb dla małego człowieka. Nasz organizm wysyła sygnały ostrzegawcze, których w tak istotnym czasie nie można ignorować. Mogą to być zawroty głowy i omdlenia, silne pragnienie, częste oddawanie moczu, ciągłe zmęczenie, czy też napady głodu, nadmierny przyrost wagi ciężarnej i płodu.

Takie objawy mogą świadczyć o pojawieniu się cukrzycy ciążowej (GDM - ang. Gestational Diabetes Mellitus). Jest to choroba metaboliczna polegająca między innymi na zwiększonym stężeniu cukru we krwi. Występuje u około 3% do 8% wszystkich ciężarnych kobiet. U 30% kobiet powtarza się w kolejnej ciąży. Zwykle rozpoczyna się w piątym lub szóstym miesiącu ciąży (24-28 tydzień) i zazwyczaj znika wkrótce po porodzie, ale u 30-45% kobiet może się wiązać ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na cukrzycę typu II.

Wyróżniamy 2 typy cukrzycy ciężarnych:
 • GDM to cukrzyca ciążowa, czyli zaburzenie tolerancji węglowodanów po raz pierwszy rozpoznana w ciąży,
 • PGDM to cukrzyca, przedciążowa, czyli kobieta chorująca na cukrzycę jest w ciąży.
Przyczyny cukrzycy ciążowej są złożone i nie do końca wyjaśnione. Pewne jest, że w organizmie ciężarnej dochodzi do wielu zmian czynnościowych, przystosowawczych, które u niektórych kobiet mogą doprowadzać do występowania podwyższonego poziomu cukru (glukozy) we krwi. Cukrzyca ciążowa może wystąpić u każdej ciężarnej kobiety, jednak istnieją pewne czynniki ryzyka, które zwiększają zagrożenie rozwojem cukrzycy ciężarnych.

Czynniki te obejmują:
 • wiek powyżej 35 roku życia,
 • wielorództwo,
 • wystąpienie w przeszłości porodu przedwczesnego z niewiadomej przyczyny,
 • urodzenie dziecka z wadą wrodzoną,
 • urodzenie uprzednio dziecka o masie >4 kg,
 • otyłość,
 • cukrzyca typu II lub cukrzyca ciężarnych w rodzinie,
 • cukrzyca ciążowa w poprzedniej ciąży,?
 • nadciśnienie tętnicze.
Prawidłowo prowadzona ciąża z GDM nie zagraża zdrowiu i życiu maleństwa. Jednak, aby poziom cukru był utrzymany w normalnym zakresie leczenie powinno obejmować specjalną dietę, ćwiczenia oraz monitorowanie stężenia glukozy we krwi połączone z insulinoterapią.

Przy stwierdzeniu cukrzycy o niedużym nasileniu leczenie zwykle zaczyna się od odpowiedniej diety leczniczej. Zalecane jest, dla zdrowia dziecka, aby poziomu glukozy we krwi - zarówno na czczo jak i po posiłkach był optymalny tj.:
 • glukoza na czczo i przed posiłkiem powinna być w zakresie 70 - 110 mg% (3,9 - 6,1 mmol/l),
 • w 1 godzinę po posiłku - mniej niż 160 mg% (8,9 mmol/l),
 • w 2 godziny po posiłku - niż 140 mg% (7,8 mmol/l).
Jeżeli dieta nie przynosi efektu leczniczego stosuje się insulinę. W cukrzycy ciążowej nie stosuje się doustnych leków przeciwcukrzycowych. W większości przypadków zadowalające wyrównanie glikemii uzyskuje się, stosując stosunkowo niewielkie dawki insuliny. Dlatego nie jest na ogół wymagana hospitalizacja - leczenie prowadzi się w trybie ambulatoryjnym (samoleczenie w domu + konsultacje), po uprzednim przeszkoleniu ciężarnej. Narzędziem, które sprosta oczekiwaniom i pomoże uzyskać prawidłowe glikemie, jest osobista pompa insulinowa.

Pompa insulinowa to urządzenie przeznaczone do ciągłego podawania insuliny do tkanki podskórnej, z której wchłania się ona do krwioobiegu. Pompa ma zwykle wielkość dwóch pudełek zapałek i jest stale noszona przez pacjenta. Zawiera pojemnik z insuliną, która przez plastikowy dren przepływa do igły umieszczonej w tkance podskórnej. Igła (nazywana wkłuciem) to krótki plastikowy lub metalowy drenik. Osobista pompa insulinowa pozwala przyszłym mamom dostosować podaż insuliny do zmieniającego się zapotrzebowania podczas ciąży, porodu i połogu. Pompa insulinowa pozwala dostosować zarówno podaż dawki podstawowej, czyli tzw. bazy, w ciągu 24 godzin, jak i zaplanować właściwą dawkę insuliny na spożywany posiłek bądź skorygowanie wysokiego poziomu glikemii.

Dokładność dawkowania, jaką możemy zaprogramować w osobistej pompie insulinowej wynosi w zależności od typu pompy od 0,05 j do 0,025 j na godzinę w dawce podstawowej (baza). Podaż insuliny do posiłku lub na korektę wysokiego poziomu cukru (hiperglikemii) możemy zaprogramować w minimalnej dawce 0,1 j. Dlatego używając osobistej pompy insulinowej, możemy uruchomić dawkę podstawową (A, B lub 1, 2, 3...) zmniejszoną zgodnie z zaleceniem lekarza prowadzącego lub wybrać tymczasową dawkę podstawową, która pozwoli nam procentowo zmniejszyć lub zwiększyć aktualną bazę w zależności od potrzeby maksymalnie do 24 godzin. W każdej chwili mamy możliwość wprowadzenia zmiany w podaży insuliny, jeśli wymaga tego nasz stan.

Zaletą stosowania osobistej pompy insulinowej u mam jest wygoda - nie wykonujemy kilku iniekcji wstrzykiwaczem w ciągu doby, tylko zmieniamy zestaw infuzyjny (wkłucia) co 48-72 godziny. Pamiętajmy jednak, aby w miarę powiększania się brzuszka nie zakładać zestawów infuzyjnych na brzuchu. Pozostały przecież uda, pośladki i ewentualnie ramiona. Dodatkową zaletą jest bezpieczeństwo - poprzez dokładność dawkowania oraz możliwość przerwania wlewu insuliny funkcją "stop" w przypadku hipoglikemii lub ewentualnej pomyłki.

Jeśli używamy pompy z możliwością kontrolowania poziomu glikemii, widzimy, co się dzieje z naszym poziomem cukru w danej chwili, dzięki czemu eliminujemy do minimum niebezpieczeństwo narażenia naszego maluszka na hiper- oraz hipoglikemie. Dlaczego jest to takie ważne? W ciągu 9 miesięcy ciąży zapotrzebowanie na insulinę jest bardzo zmienne, co da się zauważać w poszczególnych trymestrach. Wydzielanie hormonów wpływających na prawidłowy rozwój dziecka, takich jak estrogeny, progesteron, kortyzol, prolaktyna i laktogen łożyskowy, wpływa również na wrażliwość na insulinę. Powoduje większą insulinooporność.

W I trymestrze obserwuje się poprawę tolerancji glukozy, łatwiej wyrównać poziom cukru. To bardzo ważny okres dla maluszka, bo intensywnie zaczyna się rozwijać jego organizm, wszystkie narządy, a narażenie go w tym czasie na nieprawidłowe glikemie matki może być niebezpieczne i powodować nieprawidłowości w jego rozwoju.

W II trymestrze ciąży wzrasta zapotrzebowanie na insulinę w związku ze wzmożoną aktywnością hormonalną. Możemy w tym okresie wybrać dawkę podstawową zwiększoną o zalecaną przez lekarza dawkę (np. o 20%, 30%). W tym czasie rosnący brzuszek zaczyna być widoczny, dlatego pamiętamy, aby nie zakładać zestawów infuzyjnych w to miejsce.

W III trymestrze oraz podczas porodu i połogu zapotrzebowanie na insulinę obniża się w niektórych przypadkach o 30-50%! Należy o tym pamiętać, aby uniknąć hipoglikemii.


W pompie insulinowej zwykle pacjenci mają zaprogramowane trzy podstawowe bazy: pierwsza używana jest podczas normalnego zapotrzebowania, druga zwykle jest dawką zmniejszoną ok. 20% w stosunku do bazy pierwszej, natomiast trzecia baza jest zwiększona ok. 20% w stosunku do bazy pierwszej. Dobrze skonsultować z lekarzem prowadzącym ustawienie poszczególnych baz przed II i III trymestrem, aby móc korzystać z wygody i komfortu używania pompy. Wystarczy wówczas wybrać funkcję podawania potrzebnej bazy w danym okresie ciąży i możemy czuć się bezpieczne.

Na polskim rynku najbardziej popularne są pompy insulinowe firmy Medtronic. Model Paradigm 715 idealnie sprawdzi się w czasie ciąży. Z myślą o przyszłych mamach opracowano m.in. zestawy infuzyjne Silhouette, które dają możliwość dostosowania kąta oraz głębokości założenia miękkiej kaniuli. Mają również rozłączkę przy wkłuciu. Silhouette jest elastyczny i zapewnia wygodę, dlatego też poleca się go osobom bardzo szczupłym lub aktywnym, niemowlętom, dzieciom oraz ciężarnym.


Wszystkie kobiety ciężarne z cukrzycą wymagające leczenia insuliną, jeśli zostaną zakwalifikowane do leczenia przy użyciu osobistej pompy insulinowej, objęte są refundacją NFZ, która pozwala na bezpłatne otrzymywanie zestawów infuzyjnych na czas używania pompy (na podstawie zlecenia wystawionego przez specjalistę położnictwa i ginekologii lub diabetologa).

Pompa insulinowa to doskonałe rozwiązanie w okresie ciąży. Wygoda, spokój, komfort - stosowanie pompy na pewno nam to gwarantuje. Jedyną przeszkodą może być dość duży koszt urządzenia. Jednak i w tym przypadku jest rozwiązanie. Pompę insulinową Paradigm 715 można kupić w systemie ratalnym. Za jedyne 186 zł miesięcznie to nowoczesne urządzenie może zapewnić przyszłej mamie i jej maleństwu rzecz bezcenną - bezpieczeństwo.

Sklepy Medyczne PlatformaPacjenta we współpracy z firmą Medtronic oferują sprzedaż ratalną pompy Paradigm 715. Wykwalifikowani pracownicy udzielą pomocy i odpowiedzą na wszystkie nurtujące pytania. Procedura zakupu jest niezwykle prosta. Wszystkie formalności załatwisz online lub bezpośrednio w sklepach stacjonarnych PlatformyPacjenta na terenie Łodzi. Jeśli masz jeszcze wątpliwości, nie zwlekaj, zadzwoń do Nas i dowiedz się więcej o systemie sprzedaży ratalnej pompy insulinowej Paradigm 715!

Jesteśmy przekonani, że Ty i Twoje dziecko zasługujecie na najlepszą opiekę, a My jesteśmy w stanie Ci to zapewnić.

Zespół platformapacjenta.pl

Literatura:
 1. Profesorowie medycyny: Jan Tatoń, Anna Czech: CUKRZYCA - podręcznik edukacji terapeutycznej; PWM, 2000 (s 290).
 2. Diabetologia - 37-letnia kobieta z cukrzycą ciążową; dr med. Tomasz Klupa, prof. dr hab. med. Jacek Sieradzki Katedra i Klinika Chorób Metabolicznych CM UJ w Krakowie; Medycyna Praktyczna 2006/05.
 3. Cukrzyca - oficjalny serwis Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Informacje dla lekarzy i pacjentów o diagnostyce i leczeniu cukrzycy. www.cukrzyca.pl
 4. Wypowiedź prof. dr hab. Jacka Sieradzkiego na łamach "Bądź zdrów" - popularny dodatek do "Dziennika Polskiego" Nr 49/04.
 5. "Cukrzyca w ciąży" http://www.zdrowemiasto.pl dr n. med. Stanisław Skublicki.
 6. Jak żyć z cukrzycą wymagającą wstrzyknięć insuliny; prof. dr hab. Jan Tatoń; PZWL, 2001 (s 315).
 7. Leczenie ciąży powikłanej cukrzycą. Prof. dr hab. med. Maciej Kinalski Ordynator Oddziału Ginekologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. J. Śniadeckiego w Białymstoku.
 8. "Położnictwo i ginekologia" Grzegorz Bręborowicz.
 9. "Cukrzyca w ciązy w praktyce lekrza podstawowej opieki zdrowotnej" Jacek Zamłyński, Piotr Bodzek.
 10. Cukrzyca w ciąży Książka konferencyjna I Ogólnopolskiej Sesji Naukowej Studenckiego Towarzystwa Naukowego (współpraca: II Katedra i Klinika Położnictwa i Ginekologii AM w Warszawie, kier. prof. dr. hab. med. Krzysztof Czajkowski), 9 grudnia 2006, Sala Senatu Akademii Medycznej w Warszawie, ISBN 83-60565-29-5).
 11. Zalecenia kliniczne dotyczące postępowania u chorych na cukrzycę 2014 - Stanowisko Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Diabetologia kliniczna (ISSN 2084-4441).

Artykuł sponsorowanyJeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Pompy insulinowe: Leczenie cukrzycy ciężarnych z zastosowaniem pompy insulinowej
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Piątek, 14 czerwca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line