Strona główna FreeStyle Libre
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
FreeStyle Libre
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Magazyn PEN

PEN. Cukrzyca i Otyłość nr 2/2015

źródło: Wydawca magazynu PEN, dodano: 10 kwietnia 2015 r.

Karta diabetyka

Od stycznia funkcjonuje pakiet onkologiczny. Regulacje i akty prawne miały poprawić w Polsce opiekę onkologiczną. Czy poprawiły? Za wcześnie na oceny szybkiej ścieżki terapii onkologicznej. Zielona karta diagnostyki i leczenia funkcjonuje i tak jak przy wprowadzaniu pakietu onkologicznego, tak i teraz przez media przewija się fala krytyki ze strony części środowiska lekarskiego. Tymczasem wielu pacjentów skorzystała z tego dobra szybkiej diagnostyki.


Bliska mi osoba, bo matka mojej żony, mieszkająca w miasteczku na Dolnym Śląsku, pewnie długo by jeszcze czekała na leczenie szpitalne, gdyby nie pakiet onkologiczny. Bez protekcji została przyjęta do 10. Wojskowego Szpitala Klinicznego w Bydgoszczy, bo chciała być bliżej córek. W ciągu kilkunastu dni postawiono diagnozę, podjęto leczenie. A więc można, a więc to działa… Może nie idealnie, ale funkcjonuje ta szybka ścieżka.

Nie brakuje głosów, że również w diabetologii należałoby wprowadzić podobny pakiet. Karta chorego na cukrzycę miałaby usprawnić leczenie. Okazuje się, że u co drugiego pacjenta ze świeżo wykrytą cukrzycą typu 2. występują już powikłania: zmiany w układzie sercowo-naczyniowym, uszkodzenia narządu wzroku (zaćma, jaskra, retinopatia cukrzycowa), niewydolność nerek, zaburzenia w układzie nerwowym… Bywa, że podczas udaru mózgu czy zawału serca wykrywa się cukrzycę. Gdyby to schorzenie rozpoznano kilka lat wcześniej, może do martwicy mięśnia sercowego czy zaburzeń czynności mózgu w ogóle by nie doszło?

Lekarze najlepiej wiedzą jak wielkie znaczenie ma wczesne zdiagnozowanie cukrzycy. Tymczasem zdarza się, że wykrycie cukrzycy następuje po 10 i więcej latach od chwili zachorowania. A cukrzyca rozwija się powoli, czyniąc często spustoszenie w organach człowieka chorego.

Dr Jerzy Gryglewicz, ekspert ds. zdrowia z Uczelni Łazarskiego, uważa, że karta chorego na cukrzycę umożliwiłaby usprawnić rozproszone obecnie leczenie diabetyków. Wydaje się na nich z budżetu ponad 7 miliardów zł rocznie, przy czym ogromna część tych środków trafia na leczenie powikłań cukrzycowych.

Za wprowadzeniem karty są diabetolodzy, Polskie Stowarzyszenie Diabetyków, Stowarzyszenie Edukacji Diabetologicznej, prezes Fundacji "Wygrajmy Zdrowie" Szymon Chrostowski. Ale to nie wystarczy. Tak jak nie wystarczy sama świadomość, że w diabetologii nie stosuje się powszechnie w praktyce uniwersalnych procedur postępowania i leczenia. Aby móc usprawnić terapię diabetyków, poprawić jakość i długość ich życia trzeba wprowadzić system. Tak jak próbuje się to robić w onkologii, gdzie akty prawne wprowadzają szybką diagnostykę i szybką terapię.

Andrzej Karnowski

VI. edycja plebiscytu DOBRE DLA DIABETYKA
Po raz szósty redakcja magazynu "PEN. Cukrzyca i Otyłość" jest organizatorem plebiscytu, w którym Czytelnicy wybierają najlepszy produkt roku.

Już w najbliższym wydaniu "PEN-a" przedstawimy zgłoszone przez producentów, hurtownie i diabetyków aparaty i urządzenia do pomiaru poziomu cukru we krwi, suplementy, kosmetyki i produkty spożywcze przeznaczone dla diabetyków. Sami zainteresowani, czyli chorzy na cukrzycę spośród wszystkich zgłoszonych produktów wybiorą, ich zdaniem, najlepszy, zasługujący na uznanie i polecenie produkt w następujących kategoriach: 1. Sprzęt do samokontroli, 2. Preparaty, środki żywności oraz napoje dla diabetyków, 3. Kosmetyki i produkty do pielęgnacji ciała. W każdej kategorii Czytelnicy poprzez głosowanie wybiorą Produkt Roku 2015. Miano zwycięzcy otrzyma ten produkt, który w swej kategorii zbierze najwięcej głosów.

Do 15 maja br. przyjmować będziemy zgłoszenia produktów do plebiscytu. Propozycje należy przesyłać na kartkach pocztowych adresując: Redakcja magazynu "PEN. Cukrzyca i Otyłość", ul. Piękna 3, 15-282 Białystok, z dopiskiem "Plebiscyt", e-mailem: magazynpen@wp.pl lub telefonicznie tel. 85 87 30 565 , 606 74 20 33. Więcej informacji w majowo-czerwcowym wydaniu "PEN-a".

Dzięki labradorce stała się widzialna
Nastąpiło także coś, czego się zupełnie nie spodziewała. - Biała laska sprawiła, że stałam się dla ludzi niewidoczna - stwierdza. - Któregoś dnia wyszłam z mamą do sklepu, po drodze spotkałyśmy sąsiadkę. Ona przywitała się z mamą i jakby mnie nie było obok, zapytała ją: "Jak tam Moniczka się dziś ma?“. To było straszne.

Wysłała podanie o psa trzy lata temu. W krótkim czasie została zaproszona do Fundacji Labrador w Poznaniu. Pojechała pociągiem. Na dworcu już czekali przedstawiciele fundacji. Najpierw chcieli sprawdzić, czy nadaje się do pracy z czworonogiem. Podstawowym warunkiem przydzielenia psa było jednak sprawne poruszanie się z laską.

Świat Maklaka
Propaguje dziedzictwo artystyczne i filmowe Zdzisława i Renaty Maklakiewicz, ale Fundacja "Świat Maklaka" ma prowadzić też działalność profilaktyczną i edukacyjną dla artystów i ich rodzin chorych na cukrzycę.

- Ojciec umarł jako nieleczony cukrzyk w wieku lat 50 - zapewnia córka Marta Maklakiewicz. - W tamtych latach niemal nie było profilaktyki cukrzycy. Pacjenci na ogół nie byli świadomi jak niebezpieczna jest to choroba, jak niebezpieczne są jej powikłania. Pomyślałam sobie, że używając sławnego nazwiska ojca, jego wizerunku warto to wykorzystać do zapobiegania tej chorobie.

Marta Maklakiewicz, pamiętając o ojcu, o dziadku, o uwarunkowaniach genetycznych towarzyszących cukrzycy przeszła na dietę wegetariańską. Nie je słodyczy, nie słodzi herbat. Cukier jakby przestał dla niej istnieć. Często kontroluje poziomy glukozy we krwi, sprawdza inne parametry związane ze zdrowiem…

Co czwarty zawałowiec ma cukrzycę
Cukrzyca jest czynnikiem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, a w wielu wypadkach jest nawet ekwiwalentem choroby wieńcowej. Oznacza to, że osobę z cukrzycą, zwłaszcza ze współwystępującymi czynnikami ryzyka, powinienem leczyć tak samo jak pacjenta ze stabilną chorobą wieńcową czy po zawale serca. Osoby z cukrzycą często cierpią na nadciśnienie tętnicze, zaburzenia gospodarki lipidowej, czasami, niestety, palą papierosy. Wiele lat trwająca cukrzyca doprowadzić może do tzw. powikłań makroangiopatycznych, czyli przede wszystkim zawału serca.

Ceny groszowo w górę
Od marca br. nowa lista leków refundowanych niemal bez zmian utrzymuje ceny preparatów stosowanych w leczeniu cukrzycy.

Insuliny, paski do glukometrów nie mają zmienionej dla pacjentów odpłatności. Jedynie niektóre leki doustne dotknęła symboliczna wręcz kosmetyka cenowa. W 43 przypadkach ceny doustnych leków cukrzycowych wzrosły od jednego grosza do 0,88 zł. Przykładowo Metfogamma 1000 (preparat podobny w działaniu do Metformin Bluefish), tabletki powlekane 1000 mg (30 szt.) podrożały o 2 gr. Z kolei Glucophage XR, tabl. o przedłużonym uwalnianiu, 1000 mg (60 szt.) kosztują od 1 marca 27,02 zł, a więc o 88 gr więcej.
Spis treści:

PRODUKT ROKU 2015 - WYBÓR CZYTELNIKÓW
VI. edycja plebiscytu DOBRE DLA DIABETYKA - str. 2

OD REDAKCJI
Karta diabetyka - str. 2

PYTANIA O CUKRZYCĘ
Złe i dobre poziomy - str. 3

ROZMOWA Z AUTORYTETEM
Co czwarty zawałowiec ma cukrzycę - str. 4

CICHY ZABÓJCA
Co to jest nadciśnienie? - str. 6

Zastrzyki ...po kłopocie - str. 6

POLACY PRZESOLAJĄ
Wystarczy gram - str. 7

CO TRZECI DIABETYK MA ZMIANY SKÓRNE
Zakażenia bakteryjne skóry - str. 8

PODPORY ZDROWIA
Kolana - str. 9

Ceny groszowo w górę - str. 9

CHOROBY ARTYSTÓW
Mistrz drugiego planu - str. 10

CHOROBY ARTYSTÓW
Oczami córki - str. 11

NAJLEPSZA WODA BIEŻĄCA I PODGRZANA
Leczenie wodą - str. 12

Nie karetka, a wóz strażacki - str. 14

Wyższe dopłaty z PFRON - str. 14

KOALICJA NA RZECZ WALKI Z CUKRZYCĄ
Indeks i ładunek glikemiczny - str. 15

Czy wiesz, że: - str. 15

PRZED ZAKUPEM - PRZECZYTAJ
WYBRANE GLUKOMETRY DO MIERZENIA STĘŻENIA CUKRU WE KRWI, - str. 16

Rady specjalisty: Jak przygotować się do pomiaru poziomu glukozy we krwi - str. 16

Nigdy nie jest za późno - str. 16

WYJŚCIE Z CIEMNOŚCI
Monika stała się ...widzialna - str. 18

Czy wiesz, że: - str. 19

ZAPROSZENIE DO TORUNIA
Diabetica Expo 2015 - str. 19

WIELKANOC
Malowane, pisane, kraszone - str. 20

CUKIER JAK NARKOTYK
W jaki sposób zerwać z uzależnieniem? - str. 21

BIBLIOTEKA DIABETYKA - str. 21

NATURALNA TERAPIA
Zioła w leczeniu cukrzycy - str. 22

Masaż stopy - str. 22

KUCHNIA DIABETYKA
Gotuj zdrowo... znaczy chudo - str. 23

Trening diabetyka - str. 23

Metale życia - str. 23

VADEMECUM SAMOKONTROLI NADCIŚNIENIA TĘTNICZEGO
Dlaczego warto mierzyć ciśnienie w domu? - str. 23

Więcej na stronie www.magazynpen.com.pl.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do górymojacukrzyca.org - Magazyn PEN: PEN. Cukrzyca i Otyłość nr 2/2015
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Contour Plus Elite
Przydatne
Informacje
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2022 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Czwartek, 11 sierpnia 2022 r.

Zadaj pytanie on-line