Strona główna FreeStyle Libre
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
FreeStyle Libre
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Zły cholesterol i palenie to przyczyna 2/3 zawałów

Onet.pl, 16 października 2004 r.

O dziewięciu czynnikach ryzyka odpowiedzialnych za większość zawałów serca mówił profesor Salim Yusuf na kongresie Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego w Warszawie.

Badania INTERHEART - największe tego rodzaju - objęły ponad 29 tysięcy osób w 52 krajach ze wszystkich zamieszkałych kontynentów. 7000 Europejczyków, 2000 mieszkańców Ameryki Łacińskiej, 6000 Chińczyków, 4000 osób z Azji Południowej, 2000 z innych regionów Azji, 3500 Arabów i 1400 Afrykańczyków to grupa reprezentatywna dla całej ludzkości. W badaniach wzięło udział kilkanaście polskich ośrodków. Pierwszy zawał przebyły 15 tys. 152 osoby, natomiast 14 820 innych - w podobnym wieku i z tych samych środowisk - nie chorowało na serce.

Dwa najważniejsze czynniki ryzyka to palenie papierosów oraz "zły cholesterol" - niewłaściwa proporcja lipidów we krwi (stosunek apolipoproteiny A do apoliporoteiny B). Razem były one związane z 2/3 zawałów serca na świecie.

O ile osoba paląca trzy papierosy dziennie ma ryzyko zawału większe o 50 procent, to przy 20 papierosach ryzyko wynosi już 400, a przy 40 - 800 procent. Udało się zmierzyć nawet wpływ na zdrowie wypalania 1-2 papierosów dziennie - w ubogich krajach ludzie kupują papierosy na sztuki.

Inne czynniki ryzyka to: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, otyłość typu brzusznego, stres, brak warzyw i owoców w codziennej diecie oraz brak ćwiczeń fizycznych. Natomiast regularne spożywanie małych ilości alkoholu miało pewne działanie ochronne.

O ile umiarkowany stres w pracy jest nawet zdrowszy niż życie bez żadnych zmartwień, to depresja i nadmierny stres związany na przykład z utratą członka rodziny, bezrobociem czy nieurodzajem sprzyjają zawałowi. W dodatku pod wpływem stresu zwykle przestaje się dbać o dietę i ćwiczyć.

Gdy chodzi o walkę z nadwagą, okazało się, że ze najlepszym miernikiem zagrożenia jest proporcja obwodu w talii i biodrach. Do sprawdzenia jej wystarczy centymetr krawiecki. U kobiet proporcja talii do bioder nie powinna przekraczać 0,88, u bardziej z natury brzuchatych mężczyzn - poniżej 0,94.

Dzięki ocenie dziewięciu czynników można ocenić zagrożenie zawałem - niezależnie od płci, wieku, miejsca zamieszkania i przynależności etnicznej. Zmiana stylu życia może zmniejszyć nawet o 80 procent liczbę śmiertelnych zawałów serca, szacowaną na kilkanaście milionów rocznie. Szczególnie ważne jest to w przypadku osób młodych, u których czynniki ryzyka działają silniej.

"Gdyby zamknąć wszystkie ośrodki kardiologiczne w Polsce i jednocześnie wszyscy Polacy rzuciliby palenie, mniej osób umierałoby na zawał" - wyjaśnił profesor Yusuf. "Trzeba jeść owoce i warzywa, rzucić palenie i biegać sącząc wino" - zażartował, mówiąc o zalecanym stylu życia. Jednak picie nie jest sposobem na zawał - po pierwsze optymalna dawka to nie więcej niż butelka wina tygodniowo, po drugie - w porównaniu z innymi czynnikami wpływ alkoholu jest niewielki.

Wyniki badań "Interheart" opublikował "The Lancet" (numer z 11 września 2004).

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do górymojacukrzyca.org - Artykuły: Zły cholesterol i palenie to przyczyna 2/3 zawałów
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Contour Plus Elite
Przydatne
Informacje
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2022 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Czwartek, 11 sierpnia 2022 r.

Zadaj pytanie on-line