Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Światowy Dzień Cukrzycy

Zdrowie pod Kontrolą - bezpłatne badania profilaktyczne w całej Polsce

źródło: IFMSA-Poland, dodano: 9 listopada 2015 r.

Światowy Dzień Cukrzycy 14 listopada razem z mojacukrzyca.org

IFMSA-Poland14 listopada br. mieszkańcy 12 polskich miast będą mogli wziąć udział w bezpłatnych badaniach profilaktycznych, mających na celu wczesne wykrycie cukrzycy. Kampania "Zdrowie pod Kontrolą" organizowana jest przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland oraz agencję HealthThink. W ramach tej edycji realizowane będą badania poziomu glukozy, pomiar ciśnienia tętniczego oraz analiza składu masy ciała.

Studenci kierunku lekarskiego z całej Polski po raz kolejny postanowili zorganizować akcję bezpłatnych badań profilaktycznych dla mieszkańców: Białegostoku, Bydgoszczy, Gdańska, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Szczecina, Zabrza, Katowic, a także Warszawy i Wrocławia. Akcja przeprowadzana jest w ramach projektu "Zdrowie pod kontrolą", realizowanego przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland.

Zdrowia pod Kontrolą - bezpłatne badania profilaktyczne w całej Polsce

Głównym celem "Zdrowia pod Kontrolą" jest ułatwienie pacjentom dostępu do podstawowej diagnostyki medycznej oraz edukacja prozdrowotna Polaków - wyjaśnia Natasza Blek, Prezydent IFMSA-Poland - Jesienna edycja akcji skupi się na profilaktyce cukrzycy, dlatego właśnie wybraliśmy datę 14 listopada- czas obchodów Światowego Dnia Cukrzycy" - dodaje.


Każdy kto w dn. 14 listopada odwiedzi lokalne stanowisko "Zdrowia pod kontrolą", będzie mógł zmierzyć poziom glukozy we krwi (bardzo istotne w wykrywaniu cukrzycy badanie przesiewowe) oraz ciśnienia tętniczego (zaburzenia w pomiarach mogą wskazywać na nadciśnienie). Sponsorem strategicznym wydarzenia jest firma Roche, producent aparatów służących do pomiaru glikemii - Accu-Chek. Ponadto, wolontariusze IFMSA wykonają analizę składu masy ciała, a także określą wskaźnik masy ciała - BMI.

W ten sposób dążymy do wykrywania groźnych chorób we wczesnym ich stadium, często nawet zanim pojawią się pierwsze dolegliwości - podkreśla Małgorzata Golec - Koordynator Narodowy ds. Zdrowia Publicznego IFMSA-Poland.

Cukrzyca jest chorobą cywilizacyjną, która we współczesnym społeczeństwie nosi miano epidemii. Ocenia się, że w Polsce na tę chorobę cierpi ok. 2,5 miliona osób. Objawy są często trudne do zauważenia i rozwijają się, uszkadzając narządy wewnętrzne, dlatego w Polsce ok. 750 000 chorych może nie wiedzieć o chorobie. Zaważywszy na fakt jak istotnym społecznie problemem jest cukrzyca, projekt został objęty patronatem honorowym: Konsultanta Krajowego w Dziedzinie Diabetologii - Prof. dr hab. Krzysztofa Strojka, Konsultanta Krajowego w Dziedzinie Zdrowia Publicznego - Prof. dr hab. Mirosława J. Wysockiego, Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego oraz Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

W ramach jesiennej edycji "Zdrowia pod kontrolą" pacjenci będą mogli skorzystać także z porad edukacyjnych, dotyczących m.in. zasad rejestracji w bazie dawców szpiku kostnego ("Marrow Hero") oraz sposobów skutecznego rzucenia palenia ("Antitobacco"). Najmłodsi pacjenci w "Szpitalu pluszowego misia" będą mogli wcielić się w lekarza chorego misia. Dodatkowo przewidziano także pokazy pierwszej pomocy przedmedycznej.

Mieszkańcy Bydgoszczy, Krakowa, Poznania i Wrocławia będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych także w niedzielę, 15 listopada.

Zdrowia pod Kontrolą - bezpłatne badania profilaktyczne w całej Polsce

Więcej na fanpagu akcji na Facebooku - kliknij

O IFMSA-Poland

Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland jest największą w Polsce organizacją zrzeszającą studentów medycyny i młodych lekarzy.

W Polsce Stowarzyszenie istnieje od 1956 roku, dawniej znane jako PolMSIC. Aktualnie dzieli się na 12 Oddziałów, czyli jest obecne na wszystkich wyższych uczelniach medycznych w kraju, co za tym idzie skupia ponad 2000 studentów i młodych lekarzy z całej Polski. Corocznie organizuje ponad 1000 wydarzeń w całym kraju, w samym 2013 roku swoimi projektami i akcjami Stowarzyszenie objęło ponad 200 000 osób w całej Polsce.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [1]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~Półwyspiarz  IP: 31.183.231.xxx(2015-11-13 09:19:13)
Lepiej byłoby takie badania przeprowadzić na wsiach i małych miasteczkach, a tak SZTUKA DLA SZTUKI!


Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Światowy Dzień Cukrzycy: Zdrowie pod Kontrolą - bezpłatne badania profilaktyczne w całej Polsce
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Poniedziałek, 22 lipca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line