Strona główna FreeStyle Libre
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

Zobacz HYDE PARK w "Pogadajmy o cukrzycy"! Głos mają widzowie!

FreeStyle Libre
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Światowy Dzień Cukrzycy

Kampania Życie z Cukrzycą. Przeczytaj on-line

źródło: Medical Media Solutions, dodano: 13 listopada 2015 r.

Światowy Dzień Cukrzycy 14 listopada razem z mojacukrzyca.org

Medical Media SolutionsWydawnictwo Medical Media Solutions zaprasza do zapoznania się z kolejną edycją kampanii Życie z cukrzycą. Projekt ukazał się 13 listopada wraz z dziennikiem Rzeczpospolita z okazji Światowego Dnia Walki z Cukrzycą przy współpracy z Międzynarodową Federacją Diabetologiczną i Polskim Towarzystwem Diabetologicznym. Jego celem jest zwiększenie świadomości społecznej na temat roli profilaktyki oraz właściwego leczenia w walce z cukrzycą.

Zapraszamy do lektury publikacji w wersji on-line.

Publikację otwiera wypowiedź prof. Macieja Małeckiego, prezesa Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, który prezentuje skalę problemu oraz mówi o problemie polskich pacjentów z dostępem do nowoczesnych terapii. Polska jest jednym z ostatnich krajów Unii Europejskiej, który wciąż nie refunduje nowoczesnych leków inkretynowych. Terapie te pozwalają nie tylko na kontrolę poziomu glukozy we krwi, ale także ułatwiają redukcje masy ciała. Co ważne, nie powodują one wzrostu ryzyka niedocukrzeń. Warto przy tym zauważyć, że na opiekę diabetologiczną wydajemy mniej niż nasi sąsiedzi - Czesi, Słowacy, Węgrzy - kraje o podobnym stopniu rozwoju ekonomicznego. Pacjenci diabetologiczni liczą, że zmiana rządu przyniesie pozytywne i od dawna oczekiwane zmiany.

Prof. Leszek Czupryniak, prezes PTD w latach 2011-2015, podkreśla zaś jak ważna jest rola insulinoterapii w leczeniu chorych oraz dlaczego Polska odbiega od standardów europejskich, gdzie dużo częściej stosowane niż w Polsce są analogi szybkodziałające i długodziałające insuliny. Analogi te są dużo bardziej zbliżone do profilu działania insuliny zdrowego człowieka, co zapewnia lepsze kontrolowanie cukrzycy.

Obecnie wiodąca firma na rynku obniżyła cenę swojej insuliny, dzięki temu pacjenci będą mogli kontynuować leczenie insuliną, którą już znają i która była wyborem ich i ich lekarzy. Jak podkreśla dr Andrzej Paciorkowski, koordynator Programu Edukacyjnego "Szkoła Cukrzycy", osoba z cukrzycą, to nie pacjent jednorazowy, który przychodzi z przeziębieniem, a pacjent, który jest leczony przez wiele lat, dlatego w leczeniu ambulatoryjnym wiele decyzji leczniczych lekarze podejmują wspólnie z pacjentem na podstawie jego możliwości ekonomicznych.

Życie z cukrzycą

Zaproszeni eksperci, od lat aktywnie działający dla poprawy opieki diabetologicznej w Polsce, wskazują jakie problemy dotykają chorych na cukrzycę i co ich zdaniem należałoby zmienić aby poprawić obecną sytuację. Wśród wypowiadających się ekspertów jest m.in. Andrzej Bauman, prezes Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, który podkreśla, że nieleczona lub źle leczona cukrzyca grozi ciężkimi powikłaniami. Igor Grzesiak - członek zarządu Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, Koalicja na Rzecz Walki z Cukrzycą - wskazuje na znaczenie projektu pt. "Cukrzyca 2025. Strategia prewencji i leczenia cukrzycy w Polsce 2015-2025", który został przygotowany przez organizacje diabetologiczne oraz ekspertów w celu zdefiniowania wyzwań oraz kluczowych działań, które muszą zostać podjęte w najbliższym czasie.

Udział pacjenta w leczeniu choroby jest bardzo istotny, dlatego jak twierdzi Alicja Szewczyk, przewodnicząca Polskiej Federacji Edukacji w Diabetologii, powinniśmy wprowadzić do polskiego systemu ochrony zdrowia stanowisko edukatora ds. diabetologii a edukacja terapeutyczna w cukrzycy powinna być odrębnym świadczeniem kontraktowanym przez NFZ. Jerzy Magiera, twórca największego portalu dla diabetyków - mojacukrzyca.org, wskazuje również na problem z nierównym dostępem do edukatorów, pielęgniarek i lekarzy, do których dostęp w małych miasteczkach jest utrudniony.

Jednym z ważniejszych tematów publikacji jest kwestia zdrowej diety w prewencji cukrzycy typu 2. W tym obszarze wypowiada się Dr Petra Wilson, Dyrektor Generalna Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej. Wielu przydatnych informacji jak można jeść smacznie, zdrowo i zgodnie z zasadami diety cukrzycowej dostarcza artykuł Agnieszki Ślusarskiej-Staniszewskiej, dietetyk akcji "Menu dla diabetyka". Zasady diety diabetyka nie różnią się znacznie od zasad prawidłowo zbilansowanej diety a ważną rolę w niej odgrywa chude mięso, które dostarcza białka a przy tym minimalnie wpływa na poziom cukru we krwi. W profilaktyce cukrzycy, jak i już w samej chorobie, kluczowe jest połączenie trzech elementów: diety, aktywności fizycznej i odpowiednio prowadzonej terapii. Beata Stepanow, Prezes Stowarzyszenia Edukacji Diabetologicznej, wskazuje jaki jest stan wiedzy osób chorych na cukrzycę i jak radzą sobie na co dzień z kontrolowaniem choroby.

Godnym polecenia jest również edukacyjny materiał na temat samokontroli glikemii. Właściwe leczenie cukrzycy nie jest możliwe bez stałego monitorowania glikemii, dlatego tak ważna jest codzienna samokontrola, która jest poddawana odpowiedniej analizie. Dla diabetyków ważne jest aby urządzenia prezentowały wysoki poziom mobilności gdyż pomiary glikemii są dziś dokonywane między innymi w szkołach, biurach czy w środkach komunikacji transportu publicznego. Jak podkreśla Mariusz Masiarek, przewodniczący Towarzystwa Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą - mojacukrzyca.pl, dzięki dobrej samokontroli można osiągnąć sukces w terapii jak i w życiu. Przykładem może być Marta Bokun - wicemistrzyni Europy do lat 21 w kajak polo, która od lat choruje na cukrzycę typu 1.

Interesujący jest również wywiad z prof. Grzegorzem Dzidą, lubelskim konsultantem ds. diabetologii, na temat stanu przedcukrzycowego i właściwej insulinoterapii. Stan przedcukrzycowy w większości przypadków ma charakter odwracalny, dlatego istotne jest podjęcie odpowiednich działań. Dr hab. Tomasz Zdrojewski, przewodniczący Komitetu Zdrowia Publicznego Polskiej Akademii Nauk, wskazuje iż, priorytetem powinno być wprowadzenie regularnych badań monitorujących rozpowszechnianie się cukrzycy. 550 tys. osób w Polsce nie wie, że ma cukrzyce dlatego potrzebujemy badań przesiewowych, które pozwolą wykryć cukrzycę na wczesnym etapie i tym samym rozpocząć odpowiednie leczenie.

Zapraszamy do lektury publikacji w wersji on-line.

Partnerzy strategiczni: Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna, Polskie Towarzystwo Diabetologiczne, AstraZeneca, Bayer

Partnerzy medialni: rynekzdrowia.pl, Termedia, Diabetyk, Szugarfrik, mojacukrzyca.org, naszacukrzyca.pl

Partnerzy merytoryczni: Polskie Stowarzyszenie Diabetyków, Koalicja na Rzecz Walki z Cukrzycą, Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, Polska Federacja Edukacji w Diabetologii, Stowarzyszenie Edukacji Diabetologicznej, Towarzystwo Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą - mojacukrzyca.pl, Ogólnopolska Federacja Organizacji Pomocy Dzieciom i Młodzieży Chorym na Cukrzycę - diabetycy.eu

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [1]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~Laboratoria RH+  IP: 84.10.20.xxx(2015-11-20 15:00:26)
Działajmy dzisiaj, żeby zmienić jutro W dniach 14.11.2015 – 14.12.2015 zapraszamy serdecznie na badanie poziomu glukozy glukometrem w cenie tylko 1 zł lub na pakiet badań cukrzycowych w cenie promocyjnej 50 zł (cena obejmuje: glukoza, hemoglobina glikowana, Lipidogram, badanie ogólne moczu, mikroalbuminy w moczu) Prognozy związane z cukrzycą są bardzo niepokojące – do roku 2030 liczba chorych osób może się nawet podwoić i wynosić 435 milionów. Wiele osób nie wie, że choruje. Dlatego nie czekaj i zbadaj się teraz !!! Laboratoria RH+


Powrót Do górymojacukrzyca.org - Światowy Dzień Cukrzycy: Kampania Życie z Cukrzycą. Przeczytaj on-line
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Contour Plus Elite
Przydatne
Informacje
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2022 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Niedziela, 26 czerwca 2022 r.

Zadaj pytanie on-line