
We wtorek, 10 listopada, w programie #DziejeSieNaZywo - Zdrowie gośćmi Pauliny Smaszcz-Kurzajewskiej byli Jerzy Magiera, autor portalu mojacukrzyca.org i Patrycja Rzucidło Zając, przedstawicielka Kolicji na Rzecz Walki z Cukrzycą. Mówili o cukrzycy, o tym jak wygląda codzienne życie z chorobą i jak sobie z nią radzić oraz o wydarzeniach związanych ze Światowym Dniem Cukrzycy. Fragmenty programu dostępne po kliknięciu w linki.

Programy dla osób chorych na cukrzycę
Czy rzeczywistość może być bardziej przyjazna dla osób chorych na cukrzycę? Gdzie znaleźć restauracje, które w szczególny sposób dbają o diabetyków? Koalicja na Rzecz Walki z Cukrzycą co roku podejmuje działania mające na celu ułatwić osobom chorym na cukrzycę swobodne funkcjonowanie w społeczeństwie. Jaki projekt realizują obecnie? Najważniejszych informacji udziela związana z Koalicją Patrycja Rzucidło - Zając.

Niepokojące informacje na temat cukrzycy
Statystyki są przerażające. W Polsce na cukrzycę choruje trzy i pół miliona osób, z czego aż jedna trzecia nie jest świadoma choroby. Cukrzyca, wbrew panującym w społeczeństwie przekonaniom, nie dotyka wyłącznie dorosłych. Bardzo często cierpią z jej powodu dzieci i młodzież. Jakie badania warto wykonać, aby zdiagnozować chorobę i czym jest grupa podwyższonego ryzyka? Na najważniejsze pytania odpowiadają Patrycja Rzucidło-Zając z Koalicji na rzecz Walki z Cukrzycą oraz autor portalu mojacukrzyca.org Jerzy Magiera.


Chorzy na cukrzycę wymagają edukacji
Autor portalu mojacukrzyca.org Jerzy Magiera nie jest lekarzem, ale od dwudziestu lat pacjentem i o cukrzycy wie praktycznie wszystko. Jego zdaniem osoby chore na cukrzycę wymagają edukacji praktycznej, a nie nudnej pogawędki. O co najczęściej pytają go osoby chore zdradza w programie #dzieje się na żywo.

Jak wygląda życie z cukrzycą?
Cukrzyca to jedna z najniebezpieczniejszych chorób naszych czasów. Potrafi atakować z ukrycia. Jeśli nie wiemy, jak ją rozpoznać lub bagatelizujemy jej objawy, wówczas może doprowadzić to poważnych komplikacji zdrowotnych. Jerzy Magiera, autor portalu mojacukrzyca.org, w rozmowie z Pauliną Smaszcz-Kurzajewską wyjaśnia, jak wygląda życie z cukrzycą. Wymienia charakterystyczne objawy, a także podpowiada, jakie zwyczaje powinien wprowadzić diabetyk do swojego planu dnia.

Dlaczego nie można lekceważyć cukrzycy?
Wiele osób bagatelizuje cukrzycę - wydaje się, że to niegroźna choroba, która charakteryzuje się jedynie podwyższonym poziomem cukru we krwi. Nic bardziej mylnego. Diabetyk każdego dnia musi nie tylko walczyć o zdolność do normalnego funkcjonowania, o swoje zdrowie, ale czasem nawet o życie. Patrycja Rzucidło-Zając, przedstawicielka Koalicji na Rzecz Walki z Cukrzycą, gość Pauliny Smaszcz-Kurzajewskiej, wyjaśnia, dlaczego nie powinniśmy lekceważyć cukrzycy. Opowiada o skutkach nieleczenia tej choroby.


Pierwszy krok w walce z cukrzycą - rozpoznajemy chorobę
Cukrzyca to niebezpieczna choroba, która skutecznie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Nierozpoznana i nieleczona może doprowadzić do prawdziwej tragedii - np. do udaru mózgu. Dlatego tak ważna jest czujność. Regularne badania lekarskie to podstawa. Jerzy Magiera, autor portalu mojacukrzyca.org, opowiada o pomysłowej akcji służącej wcześniejszemu rozpoznaniu cukrzycy. Obejmie ona pięć polskich miast i skierowana jest do osób, które chciałyby się przebadać i uzyskać więcej informacji na temat tej choroby.

Kto jest narażony na zachorowanie na cukrzycę?
Czy małe dzieci mogą zachorować na cukrzycę? W jakim wieku jesteśmy najbardziej narażeni na cukrzycę typu 1 i typu 2? W jaki sposób możemy zmniejszyć ryzyko zachorowania u siebie i naszych dzieci? Na te i inne pytania odpowiadają goście Pauliny Smaszcz-Kurzajewskiej - Patrycja Rzucidło-Zając z Koalicji na Rzecz Walki z Cukrzycą oraz Jerzy Magiera, założyciel portalu mojacukrzyca.org.
