Strona główna FreeStyle Libre
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
FreeStyle Libre
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Bioton chce w ciągu 5 lat zainwestować ponad 250 mln zł

Onet.pl, 29 października 2004 r.

Producent farmaceutyków Bioton, który planuje publiczną ofertę 16 mln nowych akcji, chce w ciągu pięciu lat przeznaczyć na inwestycje ponad 250 mln zł - poinformował na wtorkowej konferencji prasowej Piotr Wielesik, wiceprezes spółki.

"W latach 2004-2009 chcemy przeznaczyć na inwestycje ponad 250 mln zł, z tego 80-100 mln zł na badania i rozwój, a resztę na rozbudowę bazy produkcyjnej" - powiedział Wielesik.

"Środki na rozwój planujemy pozyskać z nowej emisji akcji, nadwyżki finansowej, kredytu. Potem nie wykluczmy kolejnej emisji akcji" - dodał.

Wiceprezes Biotonu nie podał ile środków firma zamierza pozyskać z publicznej oferty nowych akcji, powiedział jednak, że będzie to mniej niż 100 mln zł, jak sugerowała prasa.

Bioton, który produkuje głównie rekombinowaną insulinę ludzką oraz antybiotyki, chce w ciągu najbliższych lat rozpocząć wytwarzanie kolejnych leków.

"W ciągu 3-4 lat zamierzamy ruszyć z produkcją interferonu i hormonu wzrostu, a z analogiem insuliny za 5-6 lat. W tym celu planujemy budowę nowych zakładów w Macierzyszu" - powiedział.

Firma, która ma zakłady produkcyjne w Macierzyszu i Duchnicach pod Warszawą oraz w Łodzi, ma ambitne plany zwiększenia udziału w szacowanym na 487 mln zł w 2003 roku polskim rynku insuliny.

"Obecnie zajmujemy trzecią pozycję na rynku insuliny za Novo Nordisk i Eli Lilly z udziałem 7,2 proc. Naszą ambicją jest osiągnięcie w ciągu dwóch-trzech lat udziału na poziomie 20-30 proc." - powiedział Wielesik.

Ambitne plany rozwoju Biotonu mają być częściowo finansowane przez publiczną ofertę, która ma się odbyć jeszcze w tym roku.

"Pod koniec listopada planujemy publikację prospektu emisyjnego. Publiczną ofertę chcemy przeprowadzić jeszcze w 2004 roku" - powiedział Piotr Rusiecki, zastępca dyrektora CA IB Financial Advisers.

"Podczas IPO oferowane będą tylko akcje nowej emisji, które stanowią około 10 proc. kapitału, gdyż dotychczasowi akcjonariusze nie będą sprzedawać swoich akcji" - dodał.

W piątek Komisja Papierów Wartościowych i Giełd dopuściła w piątek do obrotu publicznego 161,8 mln istniejących akcji Bioton oraz do 16 mln akcji nowej emisji

Oferującym akcje jest CA IB Securities.

Akcjonariuszami Biotonu są: Prokom Investments (49,99 proc. akcji i głosów), kojarzona z Ryszardem Karuze firma Nihonswi AG (15,43 proc.), BA CA (12,36 proc.) i Instytut Biotechnologii i Antybiotyków (11,22 proc.).

W sierpniu niepubliczną emisję akcji o wartości 67 mln zł Biotonu objął Prokom Investments, Nihonswi oraz inwestorzy finansowi.

Według wcześniejszych informacji spółka prognozuje w 2004 roku wzrost przychodów ze sprzedaży do około 160 mln zł z prawie 108 mln zł rok wcześniej. Natomiast jej zysk netto ma wzrosnąć do około 20 mln zł z 8 mln zł w 2003 roku.

Wielesik powiedział, że Bioton zamierza zyski przeznaczać na rozwój, choć nie wyklucza wypłaty dywidendy. Dotychczas spółka z zysków finansowała inwestycje.

Według wiceprezesa cały projekt wprowadzenia insuliny na polski rynek kosztował Bioton około 80 mln zł.

Insulina ludzka (w formie produktu finalnego Gensulin oraz substancji) stanowiła w okresie pierwszych ośmiu miesięcy 2004 roku 40,32 proc. sprzedaży firmy ogółem, a antybiotyki z grupy cefalosporyn stanowiły 41,01 proc. sprzedaży spółki.

Do końca roku udział insuliny w przychodach ze sprzedaży wzrosnąć ma do 50 proc.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do górymojacukrzyca.org - Artykuły: Bioton chce w ciągu 5 lat zainwestować ponad 250 mln zł
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Contour Plus Elite
Przydatne
Informacje
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2022 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Poniedziałek, 8 sierpnia 2022 r.

Zadaj pytanie on-line