Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
FreeStyle Libre 2
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
DIABETYK

Miesięcznik Diabetyk, grudzień 2015, nr 12 (239)

źródło: magazyn Diabetyk, dodano: 4 grudnia 2015 r.

Diabetyk

DRODZY CZYTELNICY

DiabetykZamiast tradycyjnie przestrzegać Was przed uleganiem świątecznym pokusom kulinarnym proponujemy, abyście po prostu zadbali o swoje zdrowie i samopoczucie, tak aby Boże Narodzenie było naprawdę wyjątkowym czasem dla Was i Waszych rodzin. Bez problemów żołądkowych, bez hiperglikemii, bez poczucia winy, że znowu się nie udało zachować umiaru w jedzeniu. Tym, którym jednak to się przydarzy, polecamy lekturę artykułu w dziale ABC Insulinoterapii. Można w nim znaleźć wskazówki, jak sobie radzić ze zbyt wysoką glikemią po posiłkach, co w okresie okołoświątecznym nie jest takie łatwe. Zaś osobom, które nie wyobrażają sobie świąt bez ciast i ciasteczek, zwracamy szczególną uwagę na tekst "Słodko gorzkie smaki", z którego można się dowiedzieć, jakich substancji słodzących używać do wypieków zamiast cukru, by obniżyć ich indeks glikemiczny i kaloryczność. Pamiętajmy jednak, że zastąpienie cukru odpowiednim słodzikiem nie zniweluje zawartości węglowodanów pochodzących z mąki, sera czy dodatków (bakalii, polewy, itp.).

Jeśli natomiast ktoś chce się oderwać od świątecznych przygotowań i pogłębić wiedzę medyczną, zachęcamy do lektury artykułów o schorzeniach skóry przy cukrzycy, glikemii w trakcie menopauzy, chorobach autoimmunologicznych czy problemach żołądkowych i sposobach na różne dolegliwości trawienne.

Wszystkim naszym Czytelnikom i ich rodzinom życzymy pięknych, spokojnych i zdrowych Świąt Bożego Narodzenia oraz szczęścia i pomyślności w Nowym Roku. Niech będzie lepiej, piękniej, zdrowiej, weselej.

Redakcja miesięcznika "Diabetyk"
i Zarząd Główny Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków


Chcesz dostać DIABETYKA do domu? Zaprenumeruj!

DIABETYK POLECA
Ze świata diabetologii - Konferencja ISPAD (cz. 1)
Dana Dabelea ze Stanów Zjednoczonych przedstawiała dotychczasowe wnioski z badania SEARCH prowadzonego na terenie USA. Jego celem było określenie częstotliwości i skali zachorowań na różnego rodzaju cukrzyce u osób poniżej 20. roku życia. Wynika z nich, że przez 8 lat (2001-2009) częstość zachorowań na cukrzycę typu 1 u osób młodych wzrosła o 21,1%, a częstość zachorowań na cukrzycę typu 2 o 30%. Na podstawie tych danych przewiduje się, że w samych Stanach Zjednoczonych cukrzyca zdiagnozowana będzie u ponad 600 tys. osób poniżej 30. roku życia! Z czego dużą grupę stanowić będą osoby młode - dzieci, nastolatki i młodzi dorośli z cukrzycą typu 2, czyli wynikającą przede wszystkim z niezdrowego stylu życia.

W Europie problem cukrzycy typu 2 u osób młodych nie jest jeszcze palący, ale i tak powinniśmy być czujni. Z europejskich, a konkretnie szwedzkich danych, wynika natomiast, że (przynajmniej w Szwecji) leczenie jest coraz bardziej skuteczne (średnia hemoglobina glikowana dla szwedzkich dzieci i młodzieży z cukrzycą typu 1 to 7,5%, czyli poziom, o którym możemy powiedzieć, że mieści się w międzynarodowych zaleceniach).

Diabetyk

ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
Dolegliwości skórne przy cukrzycy
Główną przyczyną zmienionego funkcjonowania skóry u osób z rozpoznaną już cukrzycą lub zagrożonych wystąpieniem tego schorzenia są zmiany w mikrokrążeniu. Jest to ważna część układu krwionośnego, bo w niej dochodzi do wymiany substancji między krwią a płynem pozakomórkowym.

Zmiany w mikrokrążeniu w przebiegu cukrzycy mają początkowo charakter czynnościowy. Z biegiem lat, w miarę trwania choroby zmiany czynnościowe nasilają się i dochodzi do rozwoju zmian organicznych. Najwcześniejsze zmiany w mikrokrążeniu polegają na zaburzeniach przepływu krwi w skórze między łożyskiem odżywczym a termoregulacyjnym.

Diabetyk

POD LUPĄ
Problemy żołądkowe
Brak jest jednoznacznych opinii na temat tego, dlaczego problemy żołądkowe nasilają się właśnie jesienią i zimą. Niektórzy gastrolodzy uważają, że to wynik zmiany diety, jaka następuje po okresie wiosenno-letnim, kiedy to w naszym jadłospisie dominują świeże warzywa i owoce. Jesienią wracamy do produktów odsmażanych i konserwowanych, niekoniecznie dobrych dla naszego żołądka. Dowodów na potwierdzenie takiej tezy nie trzeba zresztą szukać daleko - problemy gastryczne doskwierają nam najczęściej po obfitym posiłku bogatym w tłuszcze, węglowodany z dodatkiem pikantnych przypraw. Niestety, dolegliwości te bywają często bagatelizowane, co może prowadzić do groźnych konsekwencji w postaci choroby wrzodowej żołądka.

Wszystkie problemy gastryczne zwykło się wrzucać do jednego worka: niestrawność, zgaga, wzdęcia, refluks. Tymczasem ich przyczyny, przebieg i objawy pozwalają wyróżnić dwa typy dolegliwości, które wymagają odmiennego podejścia terapeutycznego.

Diabetyk

ABC INSULINOTERAPII
SOS hiperglikemii poposiłkowej
Skutki hiperglikemii są naprawdę nieprzyjemne. Pacjenci skarżą się na suchość w ustach, brak siły i witalności, wymioty, nudności, ogólne zmęczenie, bóle brzucha, pogłębiony oddech, zapach acetonu w wydychanym powietrzu, senność, osłabienie, utratę masy ciała, słabe gojenie się ran, zakażenia układu moczowego itp. Hiperglikemia wywołana świątecznym poluzowaniem reżimu dietetycznego jest najczęściej krótkotrwała. Powyższe objawy mogą jednak mieć różne nasilenie i intensywność. Jeśli osoba z cukrzycą ich d oświadcza, powinna skontrolować glikemię na glukometrze. Gdy wartość odbiega od normy i wynosi powyżej 140 mg/dl, pożądane jest podjęcie kroków zaradczych. Po pierwsze, trzeba sobie przypomnieć, która z podanych wcześniej insulin w tej chwili działa w organizmie, a także ile czasu upłynęło od podania ostatniej dawki insuliny? Liczy się również wielkość dawki.

Diabetyk

ZDROWO ŻYWIENIOWO
Słodko-gorzkie smaki
Słodziki są od cukru wielokrotnie słodsze, działają na kubki smakowe identycznie jak cukier, nie przyczyniają się jednak do powstania otyłości, cukrzycy, próchnicy zębów czy chorób układu krążenia. Cukier, czyli sacharoza, jest produktem półnaturalnym, otrzymywanym z trzciny lub buraków cukrowych. Dostarcza węglowodany proste, błyskawicznie przyswajane przez organizm, jest kaloryczny (100 g to 400 kcal). Dlatego naukowcy i technolodzy od dawna poszukiwali substancji, które go zastąpią.

Obecnie słodziki są stosowane w produkcji napojów bezalkoholowych, słodyczy, deserów, jogurtów, kisieli, budyni, a także wielu leków. Do pieczenia i gotowania może być stosowana niskokaloryczna substancja słodząca pochodzenia naturalnego - stewia, która jest oporna na wysoką temperaturę (do 200 st. C).

Diabetyk

SPIS TREŚCI

POCZYTALNIA
2 Przygody Psinki Inki (40)
Hipoglikemia występująca w godzinach nocnych
3 Nowy lek przeciwcukrzycowy podawany raz w tygodniu
4 Im wyższe ciśnienie krwi, tym większe ryzyko cukrzycy
Nowości w leczeniu udarów mózgu
5 Nagroda Nobla w medycynie w 2015
SAMI O SOBIE
6 Słodycze - instrukcja obsługi
DIABETYK POLECA
8 Ze świata diabetologii - Konferencja ISPAD (cz. 1)
ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
12 Dolegliwości skórne przy cukrzycy
POD LUPĄ
14 Choroby autoimmunologiczne
18 Problemy żołądkowe
ABC INSULINOTERAPII
24 SOS hiperglikemii poposiłkowej
LEKARZ ODPOWIADA
30 Glikemia a menopauza
ZDROWO ŻYWIENIOWO
32 Słodko-gorzkie smaki
36 Przepisy kulinarne
WARTO WIEDZIEĆ
38 Specjały kuchni Świętego Mikołaja
ZADBAJ O SIEBIE
42 Pielęgnacja zimną porą

45 Prenumerata
46 Apteki
48 Roz(g)rywka

Zapraszamy na stronę: www.diabetyk.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

 

mojacukrzyca.org - DIABETYK: Miesięcznik Diabetyk, grudzień 2015, nr 12 (239)
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 7 czerwca 2023 r.

Zadaj pytanie on-line