Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
#30latekz640G

O bolusach ciąg dalszy, bolus łatwy i zaprogramowany

źródło: opracowanie własne, dodano: 23 grudnia 2015 r.

30latekz640GW poprzednim wpisie omówiłem trzy podstawowe bolusy: normalny, przedłużony i złożony. Tym razem także będzie o bolusach, ale o bolusach specyficznych. Mam na myśli "łatwy bolus" i dostępne tylko w systemie Minimed 640G tak zwane "zaprogramowane bolusy". Przyjrzyjmy się bliżej tym dwóm funkcjom i sprawdźmy, co dokładnie one dają.

Zaprogramowane bolusy

Jeżeli zdarza się nam dość często zjadać taki sam zestaw śniadaniowy, obiadowy lub kolacyjny (lub dowolny inny posiłek składający się z takiego samego produktu, który ma dokładnie tyle samo wymienników węglowodanowych i białkowo-tłuszczowych) system Minimed 640G daje możliwość zdefiniowania bolusa zaprogramowanego. Chodzi tutaj o to, aby nie wklepywać za każdym razem ilości wymienników (do kalkulatora bolusa), nastawiać rodzaju bolusa (normalny, przedłużony, złożony) i ustawiać, jaki procent danej dawki ma być podany od razu, a pozostała część na jak długo rozłożona w czasie. Wydaje mi się to za sensowne głównie przy bolusach złożonych, kiedy to trzeba ustawić kilka parametrów. Programujemy wszystkie potrzebne parametry, a później w bardzo łatwy sposób mamy dostęp do zaprogramowanych bolusów z poziomu menu BOLUS.


(kliknij, aby powiększyć)

Do wyboru mamy następujące nazwy bolusów zaprogramowanych: śniadanie, obiad, kolacja, przekąska, bolus 1, bolus 2, bolus 3 i bolus 4. Warto dodać, że bolusy zaprogramowane możemy także podawać przy pomocy glukometru Contour Plus Link 2.4. Może to być dobre rozwiązanie dla rodziców małych diabetyków. Nie muszą wtedy zerkać na pompę insulinową swojej pociechy, a mogą przy pomocy pilota - glukometru podać zdalnie taki bolus. Daje to także możliwość dyskretnego podania insuliny, bez wyciągania pompy insulinowej, na przykład podczas jakiegoś spotkania biznesowego lub lunchu.


(kliknij, aby powiększyć)

Póki co, przez miesiąc korzystania z systemu Minimed 640G nie odczułem jednak potrzeby korzystania z bolusów zaprogramowanych, ale wydaje się, że faktycznie, jeżeli ktoś zjada na posiłek praktycznie to samo, to zdefiniowanie bolusa zaprogramowanego może być przede wszystkim oszczędnością czasu w codziennym natłoku spraw (np. rano, gdy śpieszymy się do pracy, a czasu zawsze brakuje).


(kliknij, aby powiększyć)

Łatwy bolus

Funkcja łatwego bolusa znana jest zapewne użytkownikom pomp Medtronica. Funkcja ta umożliwia szybkie podanie bolusa zwykłego (normalnego). Funkcji Łatwy bolus możemy użyć tylko, gdy pompa pracuje w trybie uśpienia. Przed rozpoczęciem korzystania z tej funkcji należy ją włączyć i ustawić wielkość kroku. Wielkość kroku określa liczbę jednostek, o jaką zwiększana jest wielkość bolusa po każdym naciśnięciu przycisku w górę. Podawanie bolusa przy użyciu tej funkcji jest ograniczone do 20 kroków albo do limitu maksymalnego bolusa - w zależności od tego, która z tych wartości zostanie osiągnięta jako pierwsza.

Istotą podawania bolusa łatwego jest to, że nie patrzymy na ekran w momencie nastawiania pożądanej dawki insuliny. Aby ułatwić nam liczenie kroków łatwego bolusa, po każdym naciśnięciu przycisku w górę pompa generuje inny sygnał dźwiękowy.

Podczas konfigurowania łatwego bolusa możemy ustawić wielkość kroku jako wartość z zakresu od 0,1 do 2,0 jednostek. Ja mam ustawiony krok co 1 jednostkę, także jedno naciśnięcie oznacza przyrost bolusa o jedną jednostkę.


(kliknij, aby powiększyć)

Generalnie cały proces podawania łatwego bolusa opiera się na skorzystaniu z jednego przycisku - przycisku w górę. Pompa musi znajdować się w trybie uśpienia. Jeżeli tak nie jest, łatwego bolusa nie podamy,. Najpierw przytrzymujemy przycisk przez około jedną sekundę. Usłyszmy dźwięk lub poczujemy wibrację. Następnie naciskamy przycisk w celu nastawienia ilości insuliny. Liczymy kroki, pamiętając jednocześnie ile jednostek to jeden krok (u mnie jeden krok = 1 jednostka). Następnie znowu naciskamy i przytrzymujemy przycisk w górę. Pompa wydaje określoną liczbę dźwięków (lub wibruje), informując o tym, ile razy nacisnęliśmy przycisk. Po potwierdzeniu wielkości bolusa należy znowu nacisnąć i przytrzymać przez około jedną sekundę przycisk w górę, aby podać bolus. Podawanie bolusa rozpocznie się natychmiast po potwierdzeniu.

Warto dodać, że w przypadku nieuruchomienia bolusa w ciągu 10 sekund łatwy bolus zostanie anulowany, a na ekranie pojawi się komunikat z informacją, że bolus nie został podany.

Jeszcze jak byłem na pompie Paradigm VEO to zdarzało mi się korzystać z funkcji bolusa łatwego. Pyk, pyk, pyk… i insulina podana na tzw. "oko". Prosto, szybko… ale czy precyzyjnie? Nie wiem. Odkąd jestem podpięty do systemu Minimed 640G nie miałem okazji korzystać z funkcji łatwego bolusa. Na szkoleniu z obsługi pompy miałem powiedziane, jak to robić, ale później zapomniałem i dopiero teraz, przygotowując ten materiał spojrzałem do instrukcji obsługi, aby przypomnieć sobie, jak podać łatwy bolus. Czy zatem ta funkcja jest potrzebna? Czy nie jest lepiej i bezpieczniej wpisać wymienniki do kalkulatora bolusa, który uwzględnia nie tylko ilość wymienników, ale i aktualny poziom cukru we krwi (z glukometru) odpowiednio obliczając korektę? Wydaje mi się, że moja samokontrola będzie dokładniejsza, gdy jednak korzystamy z tradycyjnego ustawiania bolusów. I tego będę się trzymał. Korzystanie z bolusa łatwego odeszło do lamusa. Przynajmniej w moim przypadku.

Jerzy Magiera
autor portalu mojacukrzyca.orgJeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - #30latekz640G: O bolusach ciąg dalszy, bolus łatwy i zaprogramowany
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Sobota, 13 lipca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line