Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
#30latekz640G

Wkłucia do pompy insulinowej MiniMed 640G

źródło: opracowanie własne, dodano: 27 stycznia 2016 r.

30latekz640GW poprzednim wpisie omówiłem pierwszy z dwóch wymiennych elementów systemu MiniMed 640G, czyli zbiorniki na insulinę. Drugim, równie ważnym elementem, który wchodzi w skład pełnego zestawu infuzyjnego jest wkłucie. Wszystkie wkłucia i zbiorniczki MiniMed można złożyć w jeden zestaw infuzyjny i połączyć z pompą dzięki jedynym w swoim rodzaju złączom Paradigm umożliwiającym bezpieczniejsze połączenie elementów.

W kwestii wkłuć nic się nie zmieniło. Dalej mamy w Polsce to, co już było, czyli generalnie trzy rodzaje wkłuć, które dostarcza firma Medtronic. Pojawiają się zatem nazwy: Quick-set, Silhouette oraz Sure-T. Każde z nich można zastosować w systemie MiniMed 640G. Wyboru wkłucia należy dokonać starannie, mając na uwadze swój styl życia, wiek i budowę ciała. Kryteria udostępnione na stronie Medtronic opracowano na podstawie międzynarodowych zaleceń klinicznych. Warto sprawdzić, które wkłucie będzie odpowiednie dla Ciebie.

Wkłucie zawiera dren, czyli po prostu cienką rurkę łączącą zbiornik z igłą (nazywaną również kaniulą) do podawania insuliny. Kaniula jest wprowadzana przy pomocy małej igły, którą następnie się usuwa (przy wkłuciach teflonowych). Wkłucie zakłada się w te miejsca na ciele, gdzie zwykle wstrzykuje się insulinę penem. Zestaw infuzyjny (wkłucie i zbiornik) wymienia się co dwa-trzy dni. Wkłucia MiniMed® są dostępne w kilku rodzajach, różnią się typem kaniuli, jej długością i kątem założenia. Dzięki takiej różnorodności można wybrać wkłucie, które odpowiadać nam będzie najbardziej.

Warto dodać, że najważniejszy element systemu podawania insuliny - złącze Paradigm - jest opatentowane i zostało zastosowane w każdym wkłuciu. Złącze Paradigm gwarantuje bezpieczeństwo. Wymyślono je w celu zmniejszenia ryzyka blokady, niezamierzonego podawnia i wycieku insuliny. Przy łączeniu wszystkie elementów mamy pewność, ponieważ słyszalne jest kliknięcie, które potwierdza, że wszystkie części są poprawnie połączone.


(kliknij, aby powiększyć)

Wkłucie Quick-set

Wkłucie Quick-setZestaw infuzyjny Quick-set jest popularnym zestawem do infuzji MiniMed, łączącym w sobie łatwość użycia z maksymalnym komfortem. Dzięki posiadanemu urządzeniu Quick-serter, założenie wkłucia jest praktycznie bezbolesne, nawet w trudno dostępnych obszarach ciała, co czyni go odpowiednim dla dzieci oraz dorosłych o przeciętnej i mocnej budowie ciała.

Urządzenie do założenia wkłucia Quick-serter jest uruchamiane przy pomocy sprężyny i służy do praktycznie bezbolesnego założenia wkłucia przez naciśnięcie przycisku. Wkłucie Quick-set wyróżnia delikatna teflonowa kaniula zakładana pod kątem 90 stopni, stała głębokość wkłucia zapewniająca optymalną absorpcję insuliny. Wkłucie możemy także odłączyć dokładnie w miejscu infuzji. Do dyspozycji mamy dwie długości igły (kaniuli) - 6 i 9 mm oraz dreny o długościach 45, 60, 80 i 110 cm.

Wkłucie Silhouette

Wkłucie SilhouetteMiniMed Silhouette® jest wkłuciem MiniMed o najwyższej elastyczności, mającym szeroki zakres kąta założenia od 20 do 45 st., co umożliwia odpowiednie dostosowanie głębokości miejsca wkłucia. Ta elastyczność w połączeniu z cienkim profilem czynią Silhouette szczególnie wygodnym dla dzieci i dorosłych o szczupłej budowie ciała, ludzi prowadzących bardzo aktywny tryb życia lub kobiet w ciąży. To wkłucie to delikatna teflonowa kaniula, regulowana głębokość miejsca wkłucia oraz praktycznie bezbolesne założenie zestawu przy pomocy Sil-Sertera. Do dyspozycji mamy igły (kaniule) o długościach 13 i 17 mm oraz dreny o długościach 45, 60, 80 i 110 cm.

Wkłucie Sure-T

Wkłucie Sure-TMiniMed Sure-T® jest unikatowo zaprojektowany w celu zapewnienia wzmocnionej ochrony przy dostarczaniu insuliny. Wyposażony jest w najcieńszą dostępną w MiniMed stalową igłę, która w połączeniu z dodatkowym miejscem do odłączenia, 10 cm od miejsca infuzji, zapewnia dodatkową ochronę przed zatkaniem i przemieszczaniem się. MiniMed Sure-T® jest dopasowany do potrzeb młodszych i starszych dzieci, kobiet ciężarnych oraz osób uczulonych na Teflon®.

Sure-T to ultracienka stalowa igła, łatwe ręczne zakładanie wkłucia pod kątem 90 st oraz odłączenie w odległości 10 cm od miejsca podaży insuliny. Do dyspozycji mamy trzy długości stalowych igieł (kaniuli) - 6, 8 i 10 mm oraz dreny o długościach 60 i 80 cm.


(kliknij, aby powiększyć)

Moje wkłucia

Z pompy firmy Medtronic korzystam już piąty rok. Od samego początku stosuję wkłucia Quick-set. Tak mi zalecono na początku i tego się trzymam. Przede wszystkim nie bardzo mógłbym pogodzić się z myślą, że mam wbitą cały czas w ciele igłę. Wolę, żeby był to teflonowy drenik. Po drugie, wkłucie Quick-set wyjątkowo łatwo się zakłada. Urządzenie zwane Quick-serter jest bardzo dobre i znacznie ułatwia wbijanie wkłucia. Zazwyczaj stosuję wkłucie o długości igły (kaniuli) 9 mm, czyli to dłuższe. Wszystko przez to, że trochę kochanego ciałka mam. Lubię dreny o długości 110 cm, które idealnie sprawdzają się przy wkłuciach założonych na ramionach. Niestety są one nieco za długie przy wkłuciu na brzuchu lub nogach, wtedy (jeszcze moja poprzednia pompa) często zaliczała upadki na ziemię. Stosowałem też wkłucia o długości drenu 60 cm, ale czasami było ono zbyt krótkie. Na przykład przy konieczności skorzystania z toalety pompę miałem przyczepioną do paska. Krótsze wkłucie wiązało się z koniecznością odpięcia pompy z paska, bo drenik nie sięgał do podłogi przy zdjęciu spodni :-)

Każdy indywidualnie musi wybrać swoje wkłucie. Dla każdego co innego będzie dobre. Medtronic kilka miesięcy temu prowadził nowe długości drenów 45 i 80 cm, dzięki czemu wybór jest jeszcze większy. Na koniec przypomnę, że wymianę wkłucia i zbiorniczka zaleca się co 48 do 72 godzin. Zapewnia to lepszą absorpcję insuliny, pomaga zminimalizować jej rozkład oraz zapobiega zatkaniu wkłucia. Ja zestaw infuzyjny wymieniam co trzy dni.

Jerzy Magiera
autor portalu mojacukrzyca.orgJeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - #30latekz640G: Wkłucia do pompy insulinowej MiniMed 640G
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Sobota, 13 lipca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line