Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
#30latekz640G

Podsumowanie drugiego miesiąca z systemem MiniMed 640G

źródło: opracowanie własne, dodano: 29 stycznia 2016 r.

30latekz640GAle ten czas szybko leci. Minęły właśnie dwa miesiące od momentu mojego podłączenia do systemu MiniMed 640G. Przez większość czasu mam okazję korzystać z ciągłego monitoringu glikemii, co jest świetną sprawą. Na żywo mam obraz wahań mojego poziomu cukru we krwi. Idealnie widać, jak cukier rośnie, gdy coś zjem i jak spada, gdy przedobrze z insuliną. Czas na małe podsumowanie.

Dwa miesiące z systemem MiniMed 640G to już ponad 20 użytych zestawów infuzyjnych, 10 zużytych sensorów do ciągłego monitoringu glikemii, co namniej 8, a może i nawet 9 zużytych baterii paluszków typu AA, kilkadziesiąt zużytych gazików do dezynfekcji skóry i czyszczenia sensora z kleju po plasterkach.

Ale dwa miesiące z systemem MiniMed 640G to także TYLKO 20 ukłuć (wbicie wkłucia) zamiast 192 ukłuć przy użyciu pena (zakładając 6 iniekcji na dobę), mniejsza ilość pomiarów cukru we krwi (chociaż na początku kontrole u mnie były znacznie częstsze), zdecydowanie większe bezpieczeństwo dzięki funkcji SmartGuard, która przewiduje możliwość wystąpienia hipoglikemii i zatrzymuje pompę odpowiednio wcześniej.

Podsumowując natomiast ostatnie 30 dni sytuacja wygląda następująco. Średnio dziennie zużywam 92,375 jednostki. Baza stanowi 35%, tj. 32,175 jednostki, a bolusy 65%, czyli 60,225 jednostki. Średnio dziennie zjadam (przynajmniej tyle wpisuję do Kalkulatora Bolusa) 19,9 wymiennika węglowodanowego. Poziom cukru we krwi mierzę średnio 5,6 razy na dobę. Średnia z glukometru to 143 mg/dl. Najniższy zanotowany cukier na glukometrze to 47 mg/dl, a najwyższy to 465 mg/dl. Ale cukrowy rozrzut.


(kliknij, aby powiększyć)

Pewnego razu zdarzyło mi się wyrwać dren z mocowania przy ciele. To wszystko działo się w nocy. Niestety, akurat tej nocy byłem bez ciągłego monitoringu glikemii, więc system nie ostrzegł mnie przez wzrostem poziomu cukru we krwi. Rano pierwszy pomiar wskazał 220 mg/dl. Potrzebna była korekta i oczywiście odczekanie ze spożyciem śniadania.


(kliknij, aby powiększyć)

Niezwykle interesujące są wykresy "rysowane" przez ciągły monitoring glikemii. Spokojnie można by na ich podstawie zrobić niezłą galerię. Na zdjęciu powyżej trzy takie przykładowe wykresiki. Pierwszy przypomina mi leżącego pana z dużym brzuchem. Wykres nr 2 to pani z widocznymi atrybutami, natomiast wykres nr 3 to cukrowy Mount Everest. Tego właśnie należy unikać.


(kliknij, aby powiększyć)

Fascynujące jest, jak pompa potrafi głośno alarmować o tym, że bateria jest PUSTA i należy ją niezwłocznie wymienić. Wszystko zostaje zatrzymane, pompa odmawia współpracy... ale jeszcze ma siłę, aby dzwonić, alarmować i upominać się o nowe źródło energii. Zawsze mnie to fascynowało i będzie fascynować jeszcze długo. Osobiście bym wolał, aby zamiast tego alarmowania podawała jeszcze bazę przez pół godziny dając mi czas na dojście do sklepu po nową baterię. Ostatnio byłem właśnie poza domem, gdy bateria padła całkowicie (zapomniałem wymienić baterię przy pierwszych powiadomieniach).

Kończąc podsumowanie drugiego miesiąca należy stwierdzić, że system MiniMed 640G sprawuje się bardzo dobrze. Monitoring glikemii działa stabilnie, dobrze pokazując zmiany poziomów cukru we krwi. System godny polecenia, ale koniecznie z CGMem, bo bez niego MiniMed 640G staje się zwykłą pompą bez kluczowej funkcji.

Jerzy Magiera
autor portalu mojacukrzyca.orgJeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - #30latekz640G: Podsumowanie drugiego miesiąca z systemem MiniMed 640G
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Sobota, 13 lipca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line