Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
#30latekz640G

Wady stosowania terapii przy pomocy pompy insulinowej

źródło: opracowanie własne, dodano: 16 lutego 2016 r.

30latekz640GW poprzednim wpisie omówiłem zalety stosowania terapii pompą insulinową ze szczególnym naciskiem na system MiniMed 640G. W dzisiejszym artykule zastanowimy się nad wadami stosowania pompy insulinowej. Bo pompa insulinowa to nie tylko plusy, zawsze znajdą się jakieś minusy. Dobrze zatem zdawać sobie sprawę z jednych i z drugich.

Pierwszym zasadniczymi minusem i barierą jest cena. Zakup pompy to bardzo poważny wydatek, w grę wchodzi od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. To jest najpoważniejsza wada tego sprzętu. Nie każdego stać, aby wyłożyć takie pieniądze, bez względu na to jak jest on pomocny. Trochę inaczej wygląda sytuacja u diabetyków do 26 roku życia. Tutaj możemy liczyć na refundację pompy. Warto z tego skorzystać.

Musimy regularnie zaopatrywać się we wkłucia, zbiorniczki, gaziki nasączone alkoholem i baterie. To wszystko to dodatkowe koszty, które należy uwzględnić w domowym budżecie.

Częstym powikłaniem terapii pompą insulinową są infekcje miejsca wkłucia. Zdarza się, że plaster stosowany przy pompach insulinowych u niektórych pacjentów może wywoływać podrażnienie skóry.

Małe zapasy insuliny czynią diabetyka bardziej wrażliwym na przerwy w dostarczaniu insuliny, grożące gwałtownym rozwojem kwasicy ketonowej. Dlatego na dłuższe wyjaśnia z domu trzeba brać ze sobą pena, aby w razie problemów (zatkania pompy, wyrwania wkłucia) móc sobie podać insulinę.


Na pompie insulinowej mamy większą możliwość regulacji dawek insuliny. Ponieważ dawkowanie jest bardzo precyzyjne (co jest oczywiście plusem), wiąże się to z koniecznością dokładniejsze kalkulacji podawanych bolusów.

Oprócz liczenia wymienników węglowodanowych na pompie insulinowej należy także zwracać uwagę na wymienniki białkowo-tłuszczowe. I gdy WBT jest sporo w posiłku należy na nie podawać bolusy przedłużone i złożone rozkładając je odpowiednio w czasie.

Niektórzy przez fakt podłączenia do pompy insulinowej czują się jeszcze bardziej chorzy i niepełnosprawni. Można nie akceptować tego, że pompę zawsze trzeba mieć przy sobie, dzień w dzień, 24 godziny na dobę. Żyjemy z pompą, śpimy z pompą. Odłączamy pompę tylko na czas kąpieli i czasami na czas… miłości :-)

Pompa insulinowa śpi razem z nami. Czasami gdzieś ugniecie, gdzieś się owinie. Przekręcając się z boku na bok trzeba uważać na to urządzenie. Nie wspominając już o nocnych alarmach, które lubią nas budzić szczególnie, gdy jesteśmy wyjątkowo zmęczeni (użytkownicy ciągłego monitoringu glikemii muszą przygotować się na jeszcze większą liczbę alarmów!).

Ponadto pompa wzbudza ciekawość i przyciąga uwagę innych, a obecność nieodłącznego sprzętu może być czasem kłopotliwa. Podobnie jak alarm, który może nas zaskoczyć o każdej porze, zmuszając nas do interwencji, choć nie musimy mieć na to ochoty.

Warto też dodać, że czasami problem sprawia dren. Kabelek łączący pompę insulinową z wbitym wkłuciem lubi się niekiedy plątać i przeszkadzać. Szczególnie odczuwalne jest to przy zmianie odzieży, przebieraniu się, ubieraniu, itd. Pompą można zawsze na chwilę odłączyć, pamiętać tylko trzeba o ponownym podłączeniu.

Pompa insulinowa to zarówno plusy, jak i minusy. Zawsze trzeba rozważyć wszystkie za i przeciw. Dobrze jest zdawać sobie sprawę, w czym pompa może być nam pomocna i jakie ograniczenia mogą na nas czekać w związku ze stosowaniem tego rodzaju terapii. Mam nadzieję, że ten i poprzedni wpis dadzą jeszcze lepszy obraz leczenia cukrzycy za pomocą pompy insulinowej.

Jerzy Magiera
autor portalu mojacukrzyca.orgJeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - #30latekz640G: Wady stosowania terapii przy pomocy pompy insulinowej
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Sobota, 13 lipca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line