Strona główna
 1. Wiadomości
 2. O cukrzycy
 3. Porady
 4. Sprzęt i leki
 5. Więcej
 6. Przydatne
 7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
#30latekz640G

Miejsca na ciele najlepsze do zakładania wkłucia i sensora

źródło: opracowanie własne, materiały Medtronic, dodano: 23 lutego 2016 r.

30latekz640GKażdy diabetyk, czy to stosujący peny insulinowe, czy terapię za pomocą pompy insulinowej ma swoje ulubione miejsca, które najbardziej mu odpowiadają i w których robienie zastrzyków, noszenie wkłucia i sensora jest najwygodniejsze. I dobrze, ale warto pamiętać o konieczności rotacji tych miejsc. Może to mieć istotny wpływ na wchłanianie się insuliny, co w konsekwencji przekłada się na poziomy cukrów we krwi. Dzisiaj trochę teorii i praktyki z mojego podwórka.

Na początek kilka sugestii dotyczących mocowania wkłuć oraz sensorów. Jeśli istnieje taka konieczność miejsce wkłucia powinno być ogolone. Usuwamy martwy naskórek za pomocą peelingu do twarzy, szczoteczki lub namydlonej myjki, a następnie płuczemy wodą i przecieramy alkoholem (tak zalecają, ja stosuję tylko waciki z alkoholem). Należy unikać umieszczania wkłucia lub sensora w okolicy talii, ponieważ ocieranie może obluzować plaster. Należy unikać stosowania balsamu (panom raczej to nie grozi :-) w miejscu przylepiania plastra ze względu na utrudnione jego przyleganie.

Przede wszystkim należy unikać zakładania wkłucia: w promieniu 5 cm wokół pępka, w miejscu, gdzie ciało naturalnie często się zgina, w miejscach, które mogą być uciskane bądź pocierane przez ubranie (na przykład na wysokości paska), w miejscach zmienionych chorobowo, gdzie występują blizny bądź zgrubienia tkanki lub rozstępy oraz w miejscach, w których często wykonywane są iniekcje. Miejsca założenia wkłucia powinny znajdować się co najmniej: 5,0 cm od miejsca założenia sensora, a także 5,0 cm od pępka i co najmniej 2,5 cm od poprzedniego miejsca założenia.


(kliknij, aby powiększyć)

Wybór najlepszego miejsca założenia wkłucia

Na poniżej ilustracji zaprezentowano kolorem szary najodpowiedniejsze miejsca do zakładania wkłucia. Podczas konsultacji z lekarzem należy wybrać obszary, które najlepiej odpowiadają naszym potrzebom. Zaleca się, aby wyobrazić sobie zegar narysowany wokół pępka, a następnie zmieniać miejsce zakładania rozpoczynając od pozycji godziny 12. Pozwoli to uniknąć zgrubień i bardzo nielubianych zrostów.


Podstawowa metoda zakładania wkłuć
 1. Jeśli to możliwe, zaplanuj zmianę wkłucia po kąpieli, ze względu na możliwość dokładnego oczyszczenia miejsca. Przed kąpielą usuń stare wkłucie. Jeżeli na skórze po wkłuciu pozostanie warstwa kleju, możesz ją usunąć za pomocą preparatu do usuwania kleju. Podczas kąpieli umyj to miejsce mydłem.
 2. Jeśli nie zmieniasz miejsca założenia w porze kąpieli, umyj ręce oraz okolice umieszczenia wkłucia mydłem i wodą.
 3. Zdezynfekuj skórę alkoholem izopropylowym lub chusteczką nasączoną alkoholem.
 4. Osusz dokładnie skórę przed założeniem wkłucia.
 5. Przetrzyj duży obszar skóry wokół miejsca założenia preparatem do dezynfekcji. Unikaj dmuchania i dotykania wkłucia lub powierzchni skóry.
 6. Staraj się unikać dotknięcia warstwy kleju na wkłuciu, żeby nie pozostawić na nim śladów.
 7. Załóż wkłucie zgodnie z procedurą i metodami, które zademonstrował Ci lekarz/trener lub obejrzyj materiał filmowy dotyczący zakładania wkłuć.
 8. Jeśli wiesz, że danego dnia będziesz spędzać czas aktywnie, pływać lub możesz się spocić, zabezpiecz miejsce założenia dodatkowym plastrem. Aby dodatkowo zabezpieczyć wkłucie przed wyrwaniem możesz utworzyć pętlę z drenu przy wkłuciu i zabezpieczyć dodatkowym plastrem.
 9. Możesz przykleić dodatkowe kawałki plastra na brzegach, aby zapobiec ich odklejaniu.
 10. Jeżeli po założeniu wkłucia odczuwasz dyskomfort a wkłucie sprawi Ci problemy spróbuj założyć je w innym miejscu.
 11. Nie przetrzymuj wkłucia dłużej niż 2-3 dni.
 12. Nie używaj wkłucia wielokrotnie. Pamiętaj, że wkłucia są jednorazowe.
Gdzie należy wprowadzić sensor do ciągłego pomiaru glikemii?

Dla sensora należy wybrać miejsce, w którym grubość podskórnej tkanki tłuszczowej jest wystarczająca do wprowadzenia sensora. Miejsce wprowadzenia sensora jest uzależnione od noszonego ubrania, wygody, indywidualnych preferencji lub doświadczenia. Producent zaleca unikanie miejsc niedawnych wkłuć. Chociaż wiele osób wybiera okolicę brzucha, alternatywnym miejscem wprowadzenia jest górna część pośladków, jako że w tej lokalizacji rzadziej dochodzi do uderzenia lub kontaktu z odzieżą w talii.


(kliknij, aby powiększyć)

Moje ulubione miejsca

Ostatnimi czasy wkłucia lubię robić w ramiona. Na przemian, raz na trzy dni. Najpierw prawe ramię, następne wkłucie w lewe ramię. Dzięki takiemu miejscu mam relatywnie mało incydentów uszkodzenia wkłucia. Stosuję dren o długości 110 cm i jak stoję, a pompa odepnie mi się od paska (co czasami się zdarza) to nie zalicza uderzenia z ziemią. Owszem, mógłbym mieć krótszy dren, ale z wygody stosuję te najdłuższe. Sensora natomiast zbijam w udo. I też naprzemiennie. Raz prawe udo, raz lewe udo. Tutaj mi jest najwygodniej i sensor jest bezpieczny. Trzeba uważać przy zakładaniu majtek, bo sensor może się wyrwać, ale to chyba jedyny moment, gdy jest zagrożony. Poza tym sensor w tym miejscu jest stabilny i bardzo ładnie się sprawuje.

Na koniec dodam, że należy bezwzględnie uważać na owłosienie. Pewnego razu założyłem wkłucie na ramię, jak zazwyczaj. Chciałem jednak nieco zmienić położenie wkłucia i jakoś tak niefortunnie przykleiłem je na włosach. Niestety, plaster w ogóle odmówił współpracy. Wkłucie było do wyrzucenia. Skończyło się na nowym. Także wybór miejsca jest niezwykle istotny i trzeba to robić z pełną świadomością swoich czynów.

Jerzy Magiera
autor portalu mojacukrzyca.orgJeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [1]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~Siasiu  IP: 88.156.131.xxx(2024-01-08 13:04:28)
Witam,mam radę dla przyszłych użytkowniköw libre2,sprawdźcie na,stronach Abbota producenta Free Style Libre2,czy macie odpowiedni smartfon,kompatybilny z sensorem.Ja mam kłopoty bo nie odpowiedni smartfon


Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - #30latekz640G: Miejsca na ciele najlepsze do zakładania wkłucia i sensora
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Sobota, 13 lipca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line