Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
#30latekz640G

Śpi ze mną codziennie, czyli... noc z pompą

źródło: opracowanie własne, dodano: 5 marca 2016 r.

30latekz640GWłaściwie to nie śpi, ona cały czas pracuje. Pracuje sącząc powolutku insulinę do mojego organizmu. Podaje hormon, którego brakuje mi od 20 lat i bez którego nie mógłbym żyć. Pompa jest ze mną przez całą noc i wykonuje ciężką pracę. Do tego monitoring poziomu cukru i aktywna ochrona SmartGuard, która zareaguje, gdy poziom cukru zacznie mi spadać poniżej ustalonego limitu. Właściwie to cały czas czuwa i pilnuje mnie w nocy.

Noc z pompą dla użytkowników penów insulinowych zawsze jest ciekawą kwestią i tematem wartym uwagi. Z kolei myślę, że każdy użytkownik pompy ma nieco inne doświadczenia i sposoby na spędzenie nocy z pompą. Jeden lubi mieć ją przypiętą przy pasku, drugi kładzie ją pod poduszkę, trzeci swobodnie gdzieś na łóżku. Podejrzewam, że tyle, ile jest pompiarzy, tyle znalazłoby się sposobów na spanie z pompą.


(kliknij, aby powiększyć)

Ja najbardziej lubię moją pompę MiniMed 640G położyć swobodnie obok mnie. Najlepiej nieco poniżej pasa. Zazwyczaj z tej strony, z której mam założone wkłucie. Raz więc będzie to lewy bok, innym razem prawy. Mam dość długi dren, bo aż 110 cm, więc przy mojej nocnej ruchliwości pompa teoretycznie swobodnie może sobie „przeskakiwać” z miejsca na miejsce.

Niestety zdarzają się też takie sytuacje, że drenik tak mocno gdzieś się zakręci, że wkłucie ulega awarii. Już nie raz obudziłem się z całkowicie wyrwanym wkłuciem (oderwany plaster), ale też z urwanym drenem (od plastikowej części, która łączy się z wkłuciem w ciele). Najczęściej zdarza się to w godzinach porannych, zapewne wtedy, gdy sen jest płytszy. I dobrze, bo kończy się na nieznacznej hiperglikemii. Gorzej, jeżeli do wyrwania wkłucia dojdzie w środku noc, a usterkę zauważymy dopiero nad ranem.


(kliknij, aby powiększyć)

Osoby będą na pompach insulinowych muszą się z tym pogodzić i zaakceptować fakt, że taka sytuacja może się zdarzyć. A wtedy budzimy się rano z hiperglikemią, którą trzeba szybko zbić. Oczywiście gorzej się wstaje, człowiek jest zmęczony, itd... typowe objawy wysokiego poziomu cukru we krwi.

Trochę lepiej sprawa się ma, gdy korzystamy z ciągłego monitoringu glikemii. Gdy cukier zacząłby nam rosnąć zbyt szybko pompa MiniMed 640G powinna poinformować nas o tym fakcie głośnym alarmem. I wszystko w porządku, jak się obudzimy. Tylko, że przebudzenie i wyłączenie alarmu przez sen to jeszcze nie wszystko. Trzeba odpowiednio zareagować, a to już oddzielna bajka. Jeżeli będziemy korzystać z systemu jak należy, to zapewni nam bezpieczeństwo zarówno przed hipoglikemią, jak i w sytuacji, gdy wyrwiemy sobie wkłucie.


(kliknij, aby powiększyć)

Innym ciekawym, dotychczas niezbadanym zjawiskiem jest nocne kręcenie supełków na drenie. Pompowcy, też tak macie? Budzę się rano, a tam na drenie zakręcona pętelka. Jak to się stało? Kiedy pompa zrobiła manewr okręcenia się na drenie? Nie wiem i chyba nigdy się nie dowiem. Ale już kilka razy zdarzyło mi się obudzić z pętelką. A może chciałem zapamiętać coś ważnego w śnie i sam taką pętelkę zrobiłem? Nie wiem... i chyba się nigdy nie dowiem.

Dobranoc. Kolejna noc z pompą przed mną.

Jerzy Magiera
autor portalu mojacukrzyca.orgJeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - #30latekz640G: Śpi ze mną codziennie, czyli... noc z pompą
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Sobota, 13 lipca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line