Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
#30latekz640G

Podsumowanie trzeciego miesiąca z pompą MiniMed 640G

źródło: opracowanie własne, dodano: 8 marca 2016 r.

30latekz640GMinął luty, trzeci miesiąc odkąd jestem podpięty pod system MiniMed 640G. Niemal każdego dnia korzystam z ciągłego monitoringu glikemii, dzięki któremu udaje mi się osiągać zdecydowanie lepsze wartości poziomów cukru we krwi. I chociaż komunikaty dźwiękowe generowane przez system są czasami nie do zniesienia, to jednak możliwość nieustannego podglądu na poziom cukru daje wiele. Bardzo wiele.

Sprawdzając podsumowanie z ostatni 30 dni wynika, że moje dzienne zapotrzebowanie na insulinę to obecnie 90,075 jednostek. Trochę mniej niż w poprzednim miesiącu. Baza stanowi 32%, czyli 28,375 jednostek, a bolusy 68% tj. 61,700 jednostek. No tak, baza była ostatnio modyfikowana przez mojego diabetologa, więc uległa obniżeniu (przednio było 32,175 jednostek). Średnio dziennie zjadam 20,4 wymienników węglowodanowych. Poziom cukru we krwi mierzę średnio 4,8 razy (poprzednio 5,6) na dobę. Średnia z glukometru to 149 mg/dl (poprzednio 143 mg/dl). Generalnie statystyka podobna, jak w miesiącu poprzednim.


(kliknij, aby powiększyć)

Co ciekawe średnie stężenie glukozy mierzone przez sensor wynosi również 149 mg/dl, więc identycznie jak z glukometru. Odchylenie standardowe SG to 49. Powyżej górnego limitu miałem 33% pomiarów, w zakresie 67%. Praktycznie nie zanotowano żadnych wskazań poniżej dolnego limitu, co oznacza, że funkcja SmartGuard zabezpiecza mnie przez spadkami cukru. Faktycznie. Dość często pompa wstrzymuje podaż insuliny, gdy wykrywa, że mój cukier ma tendencję spadkową.


(kliknij, aby powiększyć)

Funkcja SmartGuard działa dobrze, ale zdarzyły się też z dwie lub trzy noce, gdy zadziałał strażnik, a ja obudziłem się z cukrem na poziomie około 180 mg/dl. Wszystko przez to, że miałem wstrzymane podawanie insuliny. Co prawda pompa MiniMed 640G jest w stanie automatycznie wznowić podawanie insuliny, w momencie wykrycia wzrostu, ale w tym przypadku nie do końca się to sprawdziło. Zapewne, gdyby podawanie insuliny nie włączyło się ponownie, to obudziłbym się z jeszcze większym cukrem, więc może nie ma co narzekać?


(kliknij, aby powiększyć)

Niestety, dość uciążliwym są ciągłe komunikaty dźwiękowe z pompy. Cukier rośnie, cukier osiągnął górny limit, cukier spada, pompa zatrzymana, słaba bateria, insulina się kończy, insulina się skończyła, baza zatrzymana, baza wznowiona… Cały czas pompa pika, pika i jeszcze raz pika. I nie jest to jej wina, a raczej moich cukrów, ale bywają dni, że po pompę insuliną sięgam częściej niż po komórkę. Nie do wiary :-) Czasami taki ciągły ciągły (celowo dwa razy napisałem słowo "ciągły") monitoring może dać się we znaki. Zauważyłem, że dni, w których pompa milczy (jestem odłączony od sensora) bywają miłe i pożądane przez mnie :-). Chyba taki "permanentny" wgląd w cukrowe sprawy może okazać się męczący. Wiadomo, wszystko dla lepszego wyrównania cukrzycy, dla mojego zdrowia, ale na tym etapie życia, gdy w domu masę czasu i energii pochłaniają dwie małe córeczki (które także generują różnego rodzaju dźwięki), pompa czasami mogłaby po prostu przestać PISZCZEĆ!

Tak sobie pomyślałem, że tak jak w telefonach - pompa powinna mieć możliwość "zmiany dzwonka". Można by sobie nieco urozmaicić to pikanie... Ulubione melodie z filmów, muzyka poważna, a może jakieś disco. Czemu nie? Byłoby ciekawie. Producenci pomp, może pomyślicie o tym przy kolejnych wersjach naszych "sztucznych trzustek"? :-)

Jerzy Magiera
autor portalu mojacukrzyca.orgJeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - #30latekz640G: Podsumowanie trzeciego miesiąca z pompą MiniMed 640G
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Sobota, 13 lipca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line