Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
#30latekz640G

Funkcja blokady pompy w systemie MiniMed 640G

źródło: opracowanie własne, dodano: 13 marca 2016 r.

30latekz640GFunkcja o nazwie "tryb blokady" umożliwia opiekunom, rodzicom małego dziecka ograniczenie dostępu do najważniejszych ustawień pompy insulinowej. Po włączeniu tego trybu użytkownik nie może rozpocząć podawania nowego bolusa, uruchomić nowego schematu bazy (możemy tylko przeglądać zaprogramowane bazy), ani uruchomić podawania nowej tymczasowej bazy. Zatem ograniczone zostanie działania pompy w znacznym zakresie.

Natomiast wszystkie ustawione wcześniej bolusy (zwykły, przedłużony i złożony) oraz baza podawane są normalnie, a użytkownik w każdej chwili może zatrzymać podawanie bolusa. I tutaj uwaga, bo nawet po włączeniu trybu blokady można ręcznie zatrzymać działanie pompy, co może doprowadzić do wysokiego poziomu cukru we krwi oraz kwasicy ketonowej.

Gdy pompa insulinowa działa w trybie blokady, możliwe jest wstrzymanie podaży insuliny, odbieranie wartości z sensora do ciągłego monitoringu glikemii, odbieranie wartości pomiarów cukru z glukometru, sprawdzenie historii, testowanie działania pompy oraz kasowanie alarmów i powiadomień. Nie ma jednak możliwości zmiany ustawień. Po włączeniu trybu blokady na pasku stanu widoczna będzie ikona specjalna - zamknięta kłódka.


(kliknij, aby powiększyć)

Funkcja bardzo dobra i zapewne przydatna wszystkim rodzicom malutkich diabetyków. Zapobiega przypadkowemu (lub celowemu) naciśnięciu przycisków przez malucha. Bardzo ogranicza możliwość poruszania się po menu, bolusach i ustawieniach bazy. Dobra opcja dla chcących zabezpieczyć pompę przed przypadkowym użyciem.

Co ciekawe, tryb blokady nie wpływa na dostarczanie bolusa podawanego zdalnie z glukometru Contour Plus Link 2.4. Gdy pompa działa w trybie blokady, można nadal podać bolus przy pomocy funkcji bolusa podawanego zdalnie. Czyli rodzic lub opiekun może przy pomocy glukometru - pilota podać swojemu dziecku odpowiedni bolus. Dobre i na pewno przydane!

Innym równie ciekawym zastosowaniem trybu blokady będzie sytuacja, gdy to rodzic korzysta z pompy insulinowej, a w domu są małe dzieci. Często bowiem zdarza się, że takie maluszki "przychodzą" do łóżka rodziców w nocy. I tak jak u mnie, zarówno Gabrysia jak była mniejsza, a ja miałem Paradigm Veo, tak i teraz, gdy malutka jest Tosia, a ja korzystam z MiniMed 640G pompa insulinowa jest fascynującym urządzeniem dla takiego malucha. Tosia bardzo ludzi łapać ją do swoich malutkich rączek i oglądać, dotykać, czasami coś nacisnąć. Chociaż pompa ma opcję automatycznej blokady i nie zdarzyło się jeszcze, żeby Tosia pompę odblokowała, ale dodatkowa blokada może być zabezpieczeniem przed takim urwisem.


(kliknij, aby powiększyć)

Tryb blokady będzie szczególnie przydatny rodzicom i opiekunom dzieci chorych na cukrzycę. Dzięki niemu można ograniczyć większość funkcji pompy insulinowej, która w dalszym ciągu podaje odpowiednie dawki insuliny i jednocześnie zabezpiecza małego użytkownika pompy przed niechcianym incydentem.

Jerzy Magiera
autor portalu mojacukrzyca.orgJeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [1]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~Tomek  IP: 83.31.199.xxx(2016-03-14 21:12:10)
Na 30 marca jestem umówiony na pierwsze spotkanie w sprawie przejścia na pompę... Po 19 latach na penach chyba dojrzałem, a i ostatnio coraz ciężej wyrównać poziomy glukozy. Obawiam się czy dam radę i jak odnajdę się w nowej rzeczywistości... No i nie wiem w jaka pompę pójść. Jurku, napisz proszę swoje doświadczenia w tym temacie


Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - #30latekz640G: Funkcja blokady pompy w systemie MiniMed 640G
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Sobota, 13 lipca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line