Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
#30latekz640G

Noc z soboty na niedzielę. Hipo w nocy, hiper nad ranem.

źródło: opracowanie własne, dodano: 17 marca 2016 r.

30latekz640GOpiszę sytuację, jaka miała miejsce w nocy z soboty na niedzielę. Niby nic, zwykła noc, ale z hipoglikemią o trzeciej. Standardowa procedura, przyjąłem dodatkowe węglowodany. Niestety, była to noc bez ciągłego monitoringu glikemii. A człowiek szybko przyzwyczaja się do dobrego. Moja reakcja na hipo była wyjątkowa, a niestety jej skutki niezbyt dobre. Ale od początku.

Dzień wcześniej skończyłem korzystać z sensora do ciągłego monitoringu glikemii. Upłyną termin ważności, trzeba było go odłączyć i wyjąć stare wkłucie. Sobotni dzień i noc z soboty na niedzielę była więc dla mnie standardowym dniem diabetyka na pompie insulinowej, bez monitoringu. O godz. 3.10 obudziłem się. Wybudziła mnie hipoglikemia. Na glukometrze cukier 51 mg/dl. Sięgnąłem po węglowodany. Glukoza, zjedzone 2 wymienniki węglowodanowe.


(kliknij, aby powiększyć)

Do tego zatrzymanie pompy. Ale nie "systemowe" dzięki SmartGuard, bo przecież byłem odpięty od monitoringu. Ręczne zatrzymanie pompy. Zatrzymałem i usnąłem. Kropka. Obudziłem się o godz. 8.21 z cukrem 301 mg/dl. Pompa insulinowa przez ponad 5 godzin była całkowicie zatrzymana. Do organizmu nie była dostarczana insulina, nawet w dawce bazowej. Tak wysoki cukier praktycznie na własne żądanie. Mój błąd.

Przyzwyczaiłem się już, że jeżeli ma mnie złapać hipo, to system MiniMed 640G wie o tym przede mną. I tak jakoś w półśnie wyłączyłem pompę, chyba z nadzieją, że jak cukier zacznie rosnąć to inteligentny system wznowi podawanie bazy. Tylko, że system nie wiedział, że cukier rośnie. Eh.


(kliknij, aby powiększyć)

Rozwiązaniem sytuacji i prawidłowym postępowaniem byłoby ustawienie tymczasowej bazy na 0%, czyli całkowite wyłączenie podawania bazy, ale na czas 30 minut. Wtedy pompa insulinowa po upływie pół godziny automatycznie wznowiłaby podawanie bazy. Ale jestem tylko człowiekiem, w dodatku w nocy półprzytomnym, bez SmartGuarda, mojego osobistego strażnika i skutki takiej sytuacji od razu są widoczne.

Dodam jeszcze, że i w ciągu dnia miałem wyższe glikemie. Cały czas koło 200. Jak korzystam z ciągłego monitoringu to zdecydowanie łatwiej mi kontrolować mój aktualny poziom cukru i dopierać dawki insuliny tak, żeby był zbliżony do pożądanego zakresu. Pora założyć nowy sensor. Bez tego jest ciężko.

Jerzy Magiera
autor portalu mojacukrzyca.org(kliknij, aby powiększyć)


Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - #30latekz640G: Noc z soboty na niedzielę. Hipo w nocy, hiper nad ranem.
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Sobota, 13 lipca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line