Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
#30latekz640G

Strzałki w górę, strzałki w dół, czyli trendy w systemie MiniMed 640G

źródło: opracowanie własne, dodano: 24 marca 2016 r.

30latekz640GPompa insulinowa MiniMed 640G z opcją ciągłego monitoringu glikemii to nie tylko bieżące wskazania stężenia glukozy we krwi, ale także wyświetlanie trendów, czyli tempa wzrostu lub spadku poziomu cukru we krwi. I to jedna z ważniejszych funkcji CGMów, czyli ciągłego monitoringu glikemii. System informuje użytkownika o tym, jak szybko cukier rośnie lub spada. Szczególnie widoczne jest to posiłkach, kiedy to poziom cukru potrafi mocno szybować w górę.

Korzystanie z sensora umożliwia wykrywanie szybkich zmian stężenia glukozy. Strzałki trendu zostaną wyświetlone na ekranie głównym, jeśli stężenie glukozy mierzone przez sensor spadało lub rosło z szybkością wyższą niż ustalona szybkość na minutę. Liczba widocznych strzałek informuje o szybkości zmian stężenia glukozy mierzonego przez sensor.


(kliknij, aby powiększyć)

Wzrost stężenie glukozy

Jedna strzałka w górę oznacza, że stężenie glukozy wzrasta z szybkością 1 mg/dl na minutę lub większą, ale mniejszą niż 2 mg/dl na minutę.

Dwie strzałki w górę oznaczają, że stężenie glukozy wzrasta z szybkością 2 mg/dl na minutę lub większą, ale mniejszą niż 3 mg/dl na minutę.

Trzy strzałki w górę oznaczają, że stężenie glukozy wzrasta z szybkością 3 mg/dl na minutę lub większą.

Spadek stężenie glukozy

Jedna strzałka w dół oznacza, że stężenie glukozy spada z szybkością 1 mg/dl na minutę lub większą, ale mniejszą niż 2 mg/dl na minutę.

Dwie strzałki w dół oznaczają, że stężenie glukozy spada z szybkością 2 mg/dl na minutę lub większą, ale mniejszą niż 3 mg/dl na minutę.

Trzy strzałki w dół oznaczają, że stężenie glukozy spada z szybkością 3 mg/dl na minutę lub większą.


(kliknij, aby powiększyć)

Trzy strzałki to max. I właśnie trzy strzałki są najbardziej niepokojące. Bo właśnie wtedy albo nam szybko cukier rośnie (jeżeli są w górę) lub cukier nam szybko spada (jeżeli są w dół). Możemy oczywiście ustawić odpowiednie alarmy i powiadomienia, aby o takiej sytuacji wiedzieć zawczasu. Przydatne to jest na przykład w sytuacji, gdy zjemy posiłek i zapomnimy podać bolusa. Dzięki strzałkom trendu, które powiadomią nas o wzroście możemy zadziałać i podać odpowiedniego bolusa.

Strzałki trendu ostrzegają nas także przed spadkiem cukru we krwi. To właśnie dzięki trendom pompa insulinowa MiniMed 640G jest w stanie przewidzieć i zapobiec hipoglikemii. Między innymi na strzałkach trendu opiera się SmartGuard, który przewiduje to, co może się wydarzyć i odpowiednio reaguje zatrzymując podaż insuliny lub wznawiając bazę, gdy cukier zaczyna rosnąć.


(kliknij, aby powiększyć)

Jednak tylko jedna rzecz, która przy strzałkach trendu jest niefajna. W momencie zjadania posiłku niejako spodziewamy się wzrostu poziomu cukru we krwi. Oczywiście, najlepiej byłoby tak, jak u osoby zdrowej, czyli podanie insuliny na tyle wcześnie, aby cukier praktycznie nie uróśł i cały czas był na właściwym poziomie. Ale wiemy, jak jest w praktyce. Diabetycy, w szczególności w pierwszej godzinie po posiłku zaliczają hiperglikemię. I właśnie wtedy, czyli podczas posiłku i zaprogramownia bolusa, moim zdaniem, powinna być opcja automatycznego "wyciszenia" strzałki trendu i związanych z tym alarmów (o wzrośnie poziomu cukru) na przykład na trzy godziny. Bo cukier urośnie i tak, więc po co diabetyka o tym dodatkowo powiadamiać? Może w następnej odsłonie systemu to uwzględnią.

Strzałki trendu to bardzo ważna i użyteczna rzecz przy ciągłym monitoringu glikemii. Tak naprawdę to na tempie wzrostu opiera się całe działanie systemu, przewidywanie spadków poziomu cukru i wznawianie bazy po hipoglikemii. Dzięki strzałkom wiemy, czy i w jakim tempie cukier rośnie oraz czy cukier zacząć już spadać. Dobra i użyteczne strzałeczki.

Jerzy Magiera
autor portalu mojacukrzyca.orgJeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [1]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~nie czekajcie działajcie  IP: 78.9.185.xxx(2016-03-29 21:43:26)
No dobra a zastanawia mnie co z błędami cgm-u każdy kto używa, spotkał się z sytuacją gdzie sensor wariuje, wyrwał naderwał się był wadliwy itd..... urządzenie w tym przypadku 640g np odcina przy spadku a tak naprawdę możesz mieć 200 i co wtedy???????????? jako dorosły czujesz ale małe dziecko tego nie powie i co wtedy?????????


Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - #30latekz640G: Strzałki w górę, strzałki w dół, czyli trendy w systemie MiniMed 640G
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Sobota, 13 lipca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line